Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi az a félfelvétel?

Mi az a félfelvétel?

Figyelt kérdés

Ne nézzetek hülyének, de még nagyon kezdő vagyok és nem értem. Légyszi szakszavak nélkül :)

Az edzőm szavaiból azt szűrtem le, hogy a félfelvétel az, amikor enyhén kiengedem a szárat, csípővel hajtok előre és csizmával megérintem az oldalát. Ez azért furcsa nekem, mert ügetésbe gyorsítani a lovat ugyanígy kell, én viszont azt olvastam, hogy a félfelvétel kéne legyen az ügetésbe gyorsítást megelőző lépés?

Ugye? Tehát a kettő nem lehet ugyanaz.

Lehet, hogy félreértem az egészet. Légyszi segítsetek, még csak 4xfélórát lovagoltam életemben :)



2013. szept. 8. 17:42
 1/9 anonim ***** válasza:

A félfelvétel- ahogy írtad is -a szár, csizma, és testsúly segítségek együttes használata. Ennek célja, a ló figyelmének felkeltése, vagyis jelzed neki hogy "hé, figyelj, új feladat következik." Nem kell túl bonyolítani a dolgot.


Egyidejűleg zárod a csizmáid, majd szárral egy pillanatra megtartod, és derékkal előre lököd. Nekem régebben úgy tanították, hogy a félfelvétel olyan mintha egész felvételt lovagolnál, csak fél úton meggondolod magad. Ugye egész felvétel, az az amikor magasabb(pl:vágta) jármodból alacsonyabb jármodba(pl.ügetés) váltasz.


Ám ezt még neked nem is igen kellene tanulnod. Futószáron nincs rá szükség, hisz ott az oktató irányítja a lovat, és adja meg az ütemet. Persze jó ha tudod, de az elején koncentrálj inkább magadra, a ülésedre, mert ez az alapja mindennek, és csak a helyes ülésre lehet építeni majd a segítségadásokat, így a félfelvételt is. Amúgy meg amíg nincs kialakulva a lovas érzéked, addig nem is fogod tudni mikor, milyen mértékben kell alkalmaznod a félfelvételt, vagy bármi mást.

2013. szept. 8. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

pillanatra megtartod a szárat és rögtön engedsz is utána. De a szármérték nem változik ettől.

Szerepe: összeszedettség növelése és új feladat jelzése a ló számára.

2013. szept. 8. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Félfelvétellel jelzed a lónak, hogy feladat jön: ez a feladat lehet jármódok közötti átmenet, fokozás, röcidítés, nyújtás, fordulat, tolódás, bármi.

Kicsit kitartasz (de nem húzol) a száron, miközben az előrehajtó segítségek - csizma és testsúly, derék - nem szűnik meg, így hozzáhajtod a lovat az enyhén megtartó szárba, majd a szár is enged. Ez egy jól idomított lónál nagyjából annyit jelent, hogy megszorítod az ujjaid, de a segítségek erősségét mindig az adott helyzet dönti el: egy lovagláson belül is érezheted a változást, hogy előbb még hozzá se értél a lóhoz, már robbant, mintha megijesztetted volna, most meg meglátott egy másik lovat, bármit, és úgy kell beleállítanod a sarkad, hogy ugyan már, következőnél meg már megint megint szinte magától elindul, stb-stb... Ehhez kell a lovasérzés, hiszen ezt lova válogatja, az enyém általában pörög az elején, óra végére hajtóssá válik, ahogy szépen elkezd dolgozni, ezzel szemben ismerősöm lova szinte alszik az óra elején, és pont, hogy a végére ébred fel, jön meg a menőkedve. Tudni kell, mikor miből mennyi kell.

2013. szept. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Köszi az eddigi válaszokat. Akkor viszont még légyszi azt is magyarázzátok el, hogy mi a különbség az egész felvétel és a félfelvétel között? :D


Nekem már tanítja ezeket a lovaglóedzőm, de még nem mindent értek (nyilván).


Megy mindenkinek a zöld kéz. :)

2013. szept. 10. 20:43
 5/9 anonim ***** válasza:

Szia!

3. vagyok. Az egész felvétel mindig átmenetet elöl egy magasabb jármódból egy alacsonyabba, tehát lépésből megállítod, ügetésből állj, ügetésből lépés, vágtából ügetés, vágtából lépés, vágtából állj. A félfelvétel nem jár átmenettel, de fontos, hogy követheti az, hiszen félfelvétellel a lónak jelzel, hogy figyeljen, mert feladat jön - lehet ez a feladat egy magasabb/alacsonyabb jármódba való átmenet is, de bármi más is, mint egy fordulat, tolódás, stb.

2013. szept. 10. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Azt értem, de gyakorlatilag mi a különbség?

A félfelvétel a leírtak szerint: csizma, csípő előrehajtás, szár kitart.

Az egész felvételt hogy csinálja az ember? Az is valami hasonló, nem?


Igazából főleg az a problémám, hogy összekeverem, mikor mit kéne csinálnom. Nagyon sokat segítene, ha így tisztán le lenne írva :)

2013. szept. 11. 09:52
 7/9 anonim ***** válasza:

A teljes felvétel több ideig tart,ha ügetésből akarod lépésbe felvenni,akkor leülsz tanügetésbe,derék meghúz,külső száradon felveszel és az átmenet pillanatában rajta mind a 2 csizma,hogy lépjen jól maga alá. Ha lépésből szeretnéd megállítani,nagyjából ugyanez,derék meghúz,zár mind a 2 csizma.



Tehát a félfelvétel,kevesebb ideig tart ,mint a teljes és nem eredményez önmagában jármódváltást.

2013. szept. 11. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
48%
Pl.:vágta vagy ügetés előtt külső szár megtart belső szár átmozdít,olyan mozdulat mint ha ,,kicsavarnál'' egy szivacsot :D
2016. márc. 18. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
k
2019. jún. 25. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!