Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Oké, csak nekem van mfv...

Oké, csak nekem van mfv lovam? Mindenki a legjobb felmenőkkel rendelkező sportpacijáról áradozik, az én kis félvéremmel hátul maradunk ebben.

Figyelt kérdés

#sportló #magyar félvér #agyar sportló
2013. szept. 13. 22:27
 1/8 anonim ***** válasza:
79%

Miért foglalkozol a sok sznobbal?

Ha Neked megfelel ez a ló,szereted,nem kell más hülyeségével foglalkozni.

Ez olyan,mint mikor a "fajkutyák"gazdái lenézik a keverékeket.

Más persze,ha valaki azért tart sportlovat,mert versenyez vagy aktívan sportol vele,de hobby lónak tökéletes egy félvér is.

2013. szept. 13. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
94%

Mindig a használat célját kell nézni, galopp pályára az életbe nem viszed a lovad, de semelyik közvetlen utódját sem, de ugyanez az ügetőnél is fennáll, egyszerűen onnantól, hogy nem angol/arab telivér, vagy ügető, jónapot. Viszont eséllyel indulhat ugróban vagy díjlovaglásban, mert ezek már nagyrészt a lovason múlnak, nem pedig "csak" a lovon (igen, gyorsasági versenyeknél is számít a lovas/hajtó).

Azt kell itt látni, hogy a magyar félvér nem egy fajta, hanem egy használati típus, emiatt a tenyészértéke közelít a nullához. Miért is? Mert bármelyik ló, ami rendelkezik legalább egy épkézláb felmenővel, az már bekerülhet ebbe a "fajtába" -> innentől kezdve nincsenek rögzült értékmérő tulajdonságok, ami alapján azt mondhatnád, hogy na igen, ez egy magyar félvér. Egy telivért egyből felismerni, galopp jármódbeli gyorsaságáról, az ügetőt az ügető jármódbeli teljesítményéről, a sportlovakat (amik amúgy szintén nem fajtákat, hanem egyetlen nagy használati típust jelölnek, a sportpónival karöltve) az ugróképességükről, jellegzetes kiállásukról, de nem nagyon vétesz el egy frízt vagy egy shire-t, lipicait, tinkert, gidránt, és így tovább. Azért, mert ezek X éve egy-két értékmérő tulajdonságra vannak szelektálva, ezáltal egy idő után kialakul a fajta: tehát valamely értékmérő tulajdonságuk révén l körülírhatóan elkülönül a többitől, és ezt a tulajdonságot stabilan képes örökíteni is, valamint van elég egyed, hogy a fajta fenntartása beltenyésztés nélkül is kivitelezhető legyen.

Na most visszatérve a magyar félvérhez: annak nincsenek ilyen tulajdonságai, mert úgymond "bármiből kijöhet", tényleg lehet abban bármi, ezért viszont, főleg, mert sokszor az anyja ismeretlen származású, nem tudod, mit hoz magával igazából (rejtett dolgok), és azt még csak megtippelni sem tudod, hogy mit örökít - ha nem is a közvetlen utódaiban, de akár rejtetten! Na ez az igazi veszély a magyar félvérben, meg a náluk is rosszabb, totál ismeretlen származású lovakban, hogy nem vonhatod be a tenyésztésbe, mert nem tudja hatékonyan előremozdítani a lótenyésztést, a benne rejlő kockázati tényezők miatt. Nem kell oldenburgi ló ahhoz, hogy ez kiküszöbölhető legyen, bőven elég egy kisbéri félvér, vagy egy nóniusz (ráadásul ha magyar fajtával minősülsz OB-n döntőre, akkor pénzbeli támogatást is kapsz, szóval megéri erőt "feccölni" beléjük).

Azt hozzátenném, hogy pont a sokrétű genetikai háttér miatt a legtöbb magyar félvér relatíve egészséges és ellenálló a betegségekkel szemben, még ha nem is mindig a legkorrektebb küllemmel, kiállással rendelkeznek, és sokszor elég ól bírják a nélkülözést, amitől egy elit sportló menten kardjába dől. Jó kis lovak ezek hobbi célra, versenyzésre is akár, ha van elég időd és szaktudásod hozzá, viszont már az egyed kiválasztása is olyan felelősség, ami sokkalta nagyobb súlyt ró az emberre, hiszen pont a sokféleség miatt rengeteg a küllemileg inkorrekt egyed... Mert a tenyésztésre teljesen alkalmatlan egyedek is bekerülhetnek, és ha őszinte akarsz lenni, akkor már te is látod, hogy pontosan ezek az inkorrekt egyedek azok, amik lehúzzák a félvéreket.

Amúgy az én lovam is mezei ügető, pályáról jött, ötödét se fizettem ki annak, amit egy-két igazán jó felmenőkkel rendelkező sportló csikóért (!) elkérnek... Nem ezen múlik.


Amúgy rá se ránts a félvérségre, lótenyésztési szempontból minden fajta félvér, ami nem angol vagy arab telivér.

2013. szept. 13. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
92%
A te lovadnak is lehetnek híres felmenői attól még hogy mfv. Tudok olyan lovakat amik mfvnek vannak besütve annak ellenére hogy nyereghelyen is lehetne sütni őket. Csak így olcsóbb viszont a ló értékét is lehúzhatja attól függetlenül hogy jobb egy másik tisztavérűnél.
2013. szept. 14. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindenkinek más céljai vannak,ha komolyabban akarod csinálni a sportot,akkor érdemes komolyabb lovat venni ha van rá keret. De ettől még nincs lenézve ,az akinek nem tisztavérű a lova,vagy nem olyan neves fajta. Persze a lovastársadalom szűrőfala megsérült az elmúlt években és beengedett sok mocskot,akik nem azért csinálják,hogy jól érezzék magukat,hanem csak kiakarnak tűnni .. Max ezekről tudom elképzelni a lenézést, vagy hogy ezt néznék. A normális lovasok nem nagyon foglalkoznak ilyennel, hidd el.
2013. szept. 14. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
95%
Az én lovam is mfv, pedig rengeteg neves sportló van a felmenői közt, az apja egy francia díjugrató bajnok, mégis mfv-nek lett besütve, lepapírozva, hiszen nem tisztavérű. Ha nem nézek utána, én se tudom meg a származását. A másik lovam viszont egy egyszerű kisló, semmit se tudunk a származásáról, és mégis remek paci, rengeteget tanított nekem, és ha ugrópályán vagyok, sokkal jobban bízok benne, mint a sportló felmenőkkel rendelkező másik lovamban.
2013. szept. 14. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
96%
Nekem van egy magyar sportlovam, ugróló, nagyon jó származással, mégis csak itthon lovagolok vele.Se verseny, se semmi.És van egy másik pacim, akinek se sütése, se semmi, azt sem tudom milyen fajta :) Ha nem komoly céljaid vannak, mondjuk verseny vagy tenyésztés, akkor nem tök mindegy?
2013. szept. 14. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
98%
Az én lovamnak nincs apja, az anyja 20 évesen ellette, utolsó csikóként, most nem tudok róla képet mutatni, de egy nullás sütésű, gebe, pej kanca volt. A csikót a lovam társának vettük meg, sajnálatból, mivel levágták volna, ha nem hozzuk el. Harmincezret fizettünk érte, féléves korában vettük magunkhoz, nagyjából nyolc éve, én akkor voltam nyolc éves, tanulgattam lovagolni, akkor kezdtem el vágtázni. A csikóval az első perctől kezdve én foglalkoztam (gondolhatjátok, mennyire volt komoly), és az apukám (lovasedző) lovagolta be. Mint mondtam, fogalmam sincs, ki az apja, ő is nullás sütéssel rendelkezik, de úgy ugrik, mint az álom. 140 a legmagasabb, amit átugrott, a 143-at már leverte. Soha - soha - nem kívánhatnék magamnak jobb lovat. Amatőr, rajtengedély vizsga nélküli, 100cm-s kategóriában versenyzek vele, de nagyon szeret ugrani, és nem érdekel, kik a felmenői, ő az én csodalovam, és a karaktere elnyom mindenféle zúgolódást, miszerint a lovam nem jó, mert nem tisztavérű, mert nincs senkije, mert csak egy zugcsikó, egy mezei kis pólópóni. Nekem sosem számított, miféle nemes felmenőkkel rendelkezik, kívánni sem kívánhatnék magamnak jobb, hűségesebb, gyönyörűbb lovat, még egyszer, nem tudom, milyen fajta (állítólag az apja pinto/paint horse volt, a lovarda egyik kapunyitogató fedezőménje, de a lovam színe deres, szóval nem tudom, ez mennyire igaz), és nem is érdekel. Én becsülöm a jó pedigrét, nyilván magasabb szinteken drágábban lehet eladni a lovat egy nagynevű papával, de az legyen az utolsó dolog, amit nézek.
2013. szept. 14. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek, ment a zöldkéz :D
2013. szept. 24. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!