Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit jelent hogy beszűrődik a...

Mit jelent hogy beszűrődik a lába?

Figyelt kérdés
Mitől lesz a lónak beszűrődött a lába, mit jelent, hogy néz ki, és mit kell vele csinálni? (Pl pihentetni/mozgatni, hűteni/fűteni, fáslizni/nemfáslizni) Nem tudom mit jelent, csak mondták a lovardában az egyik lóra, hogy beszűrődött a lába, de én nem láttam rajta semmit furcsát, azért érdekel, hogy mi is ez.
2013. okt. 15. 23:00
 1/2 anonim ***** válasza:
97%

A beszűrődött láb (bedurrant lábnak is hívják) a csüd környékén fordul elő, de egészen a csánkig felmehet. Az történik, hogy a láb nyirokerei és vénái megtelnek folyadékkal és a csüd rész (tehát a láb alján) megdagad és tapintásra puha "vizenyős" érzést kelt. A lónak nem fáj különösebben, de kellemetlen érzés és óvatosan teszi le a lábát járás közben. Általában egyszerre mind a négy lábon keletkezik, de lehetnek csak a hátsók vagy elsők is (vagy csak egy láb).

Az oka keringési rendellenesség, ami lehet betegségből, túl sok vagy szakszerűtlen fáslizásból, de a legtöbbször a túlterhelés okozza. Például ha nem melegítesz be rendesen vagy sok pihentetés után hirtelen túl nagy megerőltetésre kényszerül a ló (1 hét boxban-állás után edzés).

Az embereknél is elég gyakori (nekem is volt már és tényleg fura érzés így ráállni a lábra), nálunk egyszerűen úgy lehet kezelni hogy lefekszünk és a lábunkat felpolcoljuk és a folyadék visszafolyik a testbe. A lovaknál ezt egy kicsit nehéz megoldani, ezért inkább a csüdben lévő izmokat és inakat kell aktiválni, hogy összeszűkítsék az ereket. Erre jó egy nagyon alapos bemelegítés: napi 2-3x 15 perc séta, lehetőleg homokos talajon. Az is jó ha az istálló helyett napközben inkább egy karámban lehet, ahol annyit mozog amennyit akar. A sétán (esetleg kis ügetésen) kívül komolyabb munkát most inkább ne csináljon, mert a túlerőltetéstől begyulladhatnak az izmok a csüdben, ami már fájdalmasabb és lassabban gyógyul.

Általában a beszűrődés gyorsan lemegy, van hogy egy kis séta után rendbe is jön. Ha túl gyakran előfordul és lassan gyógyul, akkor érdemes állatorvost hívni.

Hallottam már, hogy alátétes istállófáslival lehet kezelni a beszűrődés, bár én nem vagy ennek a híve. Főleg mivel a túl sok fáslizás gyengítheti az inakat, amitől csak könnyebben bedurranhatnak a lábak.

Az érszűkítő hatású dolgok, mint a hidegzselé, hidegvíz a lábra segíthetnek. Megelőzésnek is jó ha lovaglás után patamosás is van, illetve ha nagy megerőltetés után hidegzselét használunk.

2013. okt. 16. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Valletta ***** válasza:
Kívülről annyi látszik, hogy meg van duzzadva, ha nem is láttad rajta,de ha megtapogattad volna, biztos érezted volna. Mozgatásra lemegy, fáslizni is lehet rugalmas fáslival.
2013. okt. 16. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!