Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit tegyek, ha a egy ló...

Mit tegyek, ha a egy ló elkezd bakolni ha adok neki sarokkal?

Figyelt kérdés

Régóta lovagolok egy fiatal kancát amivel soha nem volt semmi probléma de "kölcsön kérték" és szerencsétlent folyamatosan sarkantyúzták/hajtották így most nem tudok rajta lovagolni.

Lépésben ügetésben szóra megy, de ahogy egy picit is megnyomom sarokkal, hogy elindítsam vágtába megáll és bakol.


2013. okt. 24. 19:25
1 2
 1/11 KedvesPitypang válasza:
45%
2 éve lovagolok - nem vagyok egy tapasztalt lovas. de amit javasolnék: amikor bakol, próbáld meg lenyugtatni - leállítani. Nyugtasd meg saját magadat is (én nayg levegőt szoktam venni, majd kifújni :D ), és indítsd el először lépésben. Ha szépen megy, dicsérd meg, majd próbáld az ügetést, s ha okosan engedelmeskedik, akkor újra dicsérd meg. Először csak a lépés és ügetés legyen, és mindig dicsérd meg, hogy érezze, megint Te lovagolod, és nem fogsz olyan csúnyán bánni vele, mint a kölcsönkérő személy. Ha már kellően lenyugodott, ellazult (csakúgy, mint te) akkor megint 1. lépés, 2.ügetés és utána próbáld meg vágtára bírni. Mindenképpen sok türelem kell szerintem a fejlődéshez. Úgy látszik, a sarokkal való ösztökélés rossz emlékeket ébreszt benne. Te csináld úgy, hogy erről is csupa jó emléke maradjon, és ne higgye azt hogy Te is megint hajszolni fogod. Kell, hogy újra bízzon benned, és elfeledtesd vele a rossz emlékeit. Sok sikert, és remélem, segítettem egy kicsit. :)
2013. okt. 24. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
És ha nem sarokkal ugratod be, hanem lábszárral? Mármint nekem azt tanították, hogy nem sarokkal kell a segítségeket adni, hanem úgy, hogy erősebben szorítod. Eleinte én is folyton a sarkammal akartam.
2013. okt. 24. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Amit a második ír, szerintem jó ötlet: ne a sarkadat használd, hiszen ahhoz ki kellene fordítanod a lábfejedet. A csizma segítséghez a bokád belső oldalát és a vádlit alsó részét használd. Próbáld meg minnél finomabb és kisebb mozdulattal beugratni és a szárakon is engedj amennyit szükséges (bár lehet hogy csak a kezeden kéne lazítani).

Ha annak ellenére hogy te egyértelmű és megfelelő segítségeket adtál és mégis ellenáll (vagyis kirúg), akkor nem kell finomkodni vele: figyelmeztesd a pálcával vagy egy határozottabb csizmával, miközben a szárakkal nem tartassz ellen az előremozgásnak.

A leírásodból arra lehet következtetni hogy bár egy fiatal lóról van szó, már túl van a belovagláson és nagyonis tudja mit jelent a vágtabeugratás. Szóval ne hagyd magad megtéveszteni, csak mert lázadozik a lovad.

A másik lovassal is bakolt ilyen helyzetben? Lehet hogy éppen ő lovagolta jól és most hogy visszakerült hozzád, a ló túl erősnek vagy éppen túl határozatlannak tartja a csizmád és kihasználja a helyzetet hogy kirúgjon. A lényeg az hogy amikor te ülsz rajta, akkor TE ülsz rajta és nem más, nem okolhatsz másik lovast azért amit te alattad kezdett el csinálni a ló. Hiszen legtöbbször azért vesznek fel rossz szokásokat a lovak mert megtehetik, mert a lovasuknak nincs elég tapasztalatuk hogy megelőzzék a kialakulását vagy hogy jól kezeljék a helyzetet.

Persze lehet nem te alattad kezdett el bakolni, hanem a másik lovasnál, de akkor is meg kell szabni hogy meddig mehet el a lázadozásban a lovad. Szó sincs arról hogy bántanod kéne, csak adj neki egy figyelmeztetést, amiből megérti hogy ezt veled nem teheti meg (ha lehet már akkor figyelmeztesd, amikor sunyítani kezd).

2013. okt. 24. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ez ellenszegülés, ne kíméld, vágj oda neki pálcával, le fog szokni, ha a bakolásnál nem ijedsz meg, hanem egyet-kettőt a vállára, vagy a hasa alá csapsz, és csak azért is hajtod tovább lábbal. Ha viszont azért bakol, mert kényelmetlen neki a nyereg, (szabálytalan izzadságfoltok, kiopott szőr, nyeregtörés) vagy pattog a hátán a lovas, (ez látszik) vagy nem érzi magát egyensúlyban vágtában (bakoláskor mindig átugrik másik lábra) akkor nem szabad verni, hanem meg kell oldani a problémát, és meg fog szűnni az ellenkezés. Ha ész nélkül sarkantyúzták, a fájdalom miatt is bakolhat, de ha finoman szépen bánsz a lábaddal, nem szabad bakolnia, akkor nyugodtan üsd meg pálcával, szokjon le a hülyeségről. :)
2013. okt. 24. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Valletta ***** válasza:
A történet ott kezdődik, hogy nem kéne "adni neki sarokkal", hanem lábszárral megtolni... Lépésben és ügetésben is, nem csak vágtában.
2013. okt. 25. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Kifejtem kicsit bővebben a problémámat, de köszönöm az eddigi válaszokat!

A "kölcsönkérő" mindössze egy napra kérte el a lovat egy szüreti felvonulásra ami általában nem az állat iránti tiszteletről szól. Fogalmam sincs hogy pontosan mit csinált vele, de mások elmondása alapján részegen vágtatott vele a betonon és többször is árokban kötöttek ki... (szóval ki van zárva hogy az illető jól lovagolta volna)

A fentebb leírtakat pedig azzal egészíteném ki, hogy mikor visszakaptuk lépésbe se akart menni annyira tiltakozott, de nyugtatással folyamatosan dicsérettel sikerült elérni hogy ügetésben lépésben megy szépen, ellazultan. Viszont ahogy kicsit jobban "átölelem" a lovat, már ha kicsit megszorítom a térdemet abban a pillanatban megáll, sunyít és kirúg. Ágaskodás, bakolás terén nem vagyok valami tapasztalt ezért félek tőle ilyenkor, amiatt nem mertem neki többet adni hanem újra ügettünk.

2013. okt. 25. 11:13
 7/11 anonim ***** válasza:
Az nem lehet hogy a felvonuláson megsérült valahol?
2013. okt. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ez csak ellenszegülés,"visszabeszél" a csizmasegítségre. Idomítottság hiánya de rossz lovaglási technika is kiválthatja. finomítsd a csizmád,lehet amúgy is érzékenyebb az oldala.
2013. okt. 25. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Vagy túl erős a segítség, vagy fáj valamije (pl a háta). Ha nem, akkor mezei hiszti, pálcával két erősebbet küldj oda neki,ne hisztizzen.
2013. okt. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A szüreti felvonulás NEM az állat tiszteletéről szól. Én magam nagyon ellene vagyok, tisztelet a talán létező kivételnek (én még nem láttam olyat) de általában tökrészegen kihaénnemkednek a ló hátán, rengeteg a baleset is ilyen helyeken. Jó érzésű lovas nem engedi a lovat ilyenre. Tipikusan az "én vagyok a jani" típusú emberek járnak ilyen helyekre, akik azt hiszik, a laikusok előtt majd mutogathatják a nem létező tudásukat. Szégyen, amit egy-egy szüreti felvonuláson látni lehet. :-(

Visszatérve a problémádra: nem adok neki sarokkal, hanem finom lábszársegítséggel próbálom lovagolni, ahogy Valletta is leírta. Egyébként simán lehet, hogy hónapok munkája kell ahhoz, hogy a most szerzett negatív tapasztalatai elhalványodjanak és újra készséges, együttműködő ló legyen belőle.

Tanulság: soha ne add kölcsön a lovadat, pláne nem olyan személynek, aki nem is jó lovas és még berúgni is szeret. És soha ne menj szüreti felvonulás közelébe.

2013. okt. 26. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!