Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen zablafajták vannak? És...

Milyen zablafajták vannak? És melyik miért/mire jó?

Figyelt kérdés

2013. nov. 3. 22:05
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekel, tehát aki profi a témában, kérem írjon egy rövidke beszámolót KÉPEKKEL :D
2013. nov. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
89%

1. Csikózabla:

A csikózabla a legelterjedtebb zablatípus. Ebbe a csoportba olyan zablák tartoznak, amelyek a leginkább kímélik a lovat és általában mindegyik lóhoz alkalmazhatók. Csuklós középső része a diótörőhöz hasonló hatást gyakorol, és a nyelvet, az ínyt és a szájszögleteket nyomja. (Ezt a zablát a csikóknál is szokták használni belovaglásnál,ez a legajánlottabb.)van egyenes változata is mikor nincs csuklós rész a szájrészben. illetve van gumizzot változata:)


2. Feszítőzabla:

A feszítőzabla szájrésze egy darabból áll. Ez lehet egyenes vagy a nyelv részére kialakított U alakú hajlattal kiegészített. A nyelv ez alatt helyezkedik el, ezért ez a típusú zabla erőteljesebben hat a ló szájának érzékeny részeire. A szájrészhez kapcsolódik egy-egy feszítőszár. A zabla durvaságát az álladzólánc és a feszítőszár hosszúsága szabályozza.


3. Pelham zabla:

A pelhalm zabla használható sima szárral és pluszsegédszárral is. Ha dupla szárakat használunk, a felső kettő közepes erősségű, a lenti kettő erőteljesebb hatást gyakorol a ló szájára.


4. Hackamore:

Ezt a kifejezést általában, de helytelenül minden olyan kantárra használják, amihez nem tartozik zabla. Az igazi hackamore ősét a westernlovasok használták. A ló orr és állkapocs környékei idegeire hat, és egyre elterjedtebb díjugrató körökben is. Vigyázat ezzel el is törheted a ló orrát!!!


5. Kettős zabla (a nagy kantár két zablája):

A kettős zabla, mely a nagy kantárhoz csatlakozik, egy feszítőzablából és egy csikózablából áll. Ezt inkább haladó lovasok és lovak használják, akiknek már kifinomultabb segítségekre van szükségük. A csikózabla felemeli a ló fejét; a feszítőzabla pedig nyomást gyakorol a ló ínyére, nyelvére, feje tetejére, ezen kívül az álladzólánc nyomja az állgödröt és a fejtetői hatást még erősebbé teszi.


6. Ágaskodtató vagy felvezető zabla:

Ovális alakú zabla amely általában fotózásnál illetve fedeztetésnél használatos, de szokták használni bemutatókon is.Bár mén szemlén nem ajánlatos (és nem is elegáns)ebben felvezetni lovunkat.Inkább fedeztetésnél:)


7. Többkarikás gag-zabla:

Ezzel a zablával jobban lehet kontrollálni a kemény szájú lovakat. Nagy kantárral használják: az egyik szár a zablatesthez közvetlenül a csatlakozó karikán megy keresztül, a másik szár a feszítőágakhoz van rögzítve. Az egyik szárat használhatjuk egyszerű csikókantárként is, de ha hozzávesszük a másikat, erősebb hatást fogunk elérni a feszítőágak segítségével.


8. Kimblewick zabla álladzószíjjal (ugrózabla):

Viszonylag durva hatású feszítőzabla, mely álladzólánccal felszerelt, külsőre egy D-zablára hasonlító zablatípus. A zabla D részén két lyuk van, mellyel a feszesség mértékét lehet állítani. A zabla létezik merev és csuklós kivitelben is. Díjugrató versenyeken használatos, elsősorban kemény szájú lovaknál.


9. Kanalas zabla:

Ez a zabla tulajdonképpen úgy néz ki mint egy kétszer tört zabla (a lapocska miatt) Ennek a zablának a közepén van egy lapocska amely megakadályozza, hogy a ló a nyelvét a zabla fölé nyújtsa.


10. Baucher zabla:

Ezt a zablatípust egy Baucher nevű profi lovas fejlesztette ki, hogy könnyítse a felemelést és az átengedést. Ezt a fajta zablát csak nehezebb díjlovagló-feladatoknál alkalmazzák.


11. Pálcás zabla:

Itt a szájrész meghosszabbításai biztosítják a különösen stabil helyzetet, kímélik a szájszögletet és enyhe oldalirányú hatást engednek meg. Egyes kantártípusokban a zabla pálcáját külön bújtató is tartja a pofaszíjon. A pálcás zablák egy- és dupla csuklós változatban és különböző anyagokból készülnek. Ez a zablatípus egyébként félpálcás zablaként is létezik, amelynél a szájrészeket csak lefelé hosszabbították meg. Nehezen fordítható lovakhoz ajánlott. A pálca meggátolja, hogy a lovas a ló szájába húzza a zablakarikát.


12. Egyenes zabla:

Az egyenes, vagyis a csukló nélküli zablák hatása jóval durvább, mint a csuklós zabláké, így hát csakis hozzáértők kezébe való. Az egyenes zablák nyugodtan fekszenek a ló szájában és rendkívül precíz szárhatást tesznek lehetővé. Ehhez azonban nagyon nyugodt és az üléstől teljesen függetlenül cselekvő kézre van szükség. Az egyenes zablákat még pontosabban kell beállítani a kantáron, mint a csuklós zablákat, hogy anatómiailag megfelelő helyzetet érjünk el a ló szájában, s így kellő nyelvszabadságot biztosítsunk a lónak.


13. Roatry Pessoa zabla:

A golyó - forgó nagyobb mozgásszabadságot biztosít. A karikák az állítási lehetőséget biztosítják.


14. Kiképző zabla:

A ló kiképzéséhez "megneveléséhez" használják.


15. Olívás zabla:

A zabla és a karika nem közvetlenül a ló szájánál kapcsolódik-kisebb a kidörzsölés és a becsípődés lehetősége. A réz görgők a ló nyelvét a zabla alatt tartja és fokozza a nyál termelődését.És "elfoglalja" a lovat.


16. Gumis zabla:

Ezek a zablák ugyan azt a célt szolgálják mint azok a megegyező zablák amiken nincsen gumi (pl.: csikózabla-gumis csikózabla) csak annyi különbséggel, hogy ezek kicsit kíméletesebbek (pl.: a pelham zabla durvább a ló szájának, mint a gumis pelham zabla). Vagyis érzékenyebb szájú lovaknak ajánlott. (Ebből a fajtából sem egyfajta zablánál van.)


17. Duplán tört csikózabla:

A tört zablák kényelmesek a ló számára hiszen nem olyan merev a ló szájában, mint az egyszer tört zablák. (Bármelyik zablatípusnak lehet kétszer tört változata).


18. D-zabla:

Egy kicsit erősebb, mint a csikózabla, de az alakja a pálcás zablához hasonlóan meggátolja, hogy a lovas behúzza a ló szájába a zablakarikát.

2013. nov. 3. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Valletta ***** válasza:
100%

Ha érdekel valamelyik zabla, jobb, ha kifejezetten arra keresel, kérdezel rá, mert a működési elvüket nem mindig lehet ilyen röviden elmagyarázni. A legjobb gyűjteményt angolul tudom: [link]


Ez pedig egy rövidebb, érthető leírás a legnépszerűbb zablákról és működésükről: [link]

2013. nov. 4. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!!!! :D
2013. nov. 12. 14:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!