Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért akar mindenki úton-útfél...

Miért akar mindenki úton-útfélen szabadidomítani?

Figyelt kérdés

Miért lett ekkora divat, hogy a 12 éves kislányoknak az a lovaglás, hogy kötelet a ló nyakába, felmászni a hátára (úgy, hogy tanügetni sem tud normálisan, pattogás nélkül), aztán hajrá, erdőn-mezőn keresztül?

Én nem nézem le a szabadidomítókat, normális kereteken belül biztos van valami értelme, de tegnap megváltoztattam facebookon a profilképem, egyszerű, tanügetős, idomítóedzésről származó kép, díjlovagló pálca a kezemben, csikózabla a ló szájában, erre az egyik nagy parellis ismerősöm odaírta, hogy állatkínzó. Könyörgöm, mégis mióta állatkínzás kantárral lovagolni? Nem téptem a ló száját, nem vertem pálcával, sarkantyú sem volt rajtam, egyszerűen csak ültem a lovamon és ügettünk. Én szeretem a lovamat, és csak azt szeretném, hogy fejlődjön, mert nekem nem az a célom, hogy pacsit adjon, meg integessen, amikor meglát. Követ engem, bízik bennem, tisztel, jó a kapcsolatunk, akkor miért lennék állatkínzó? Miért hiszi néhány ember azt, hogy a szabadidomítás az egyetlen módja a lóval való helyes bánásmódnak? Az már más kérdés, hogy sokan úgy vágnak bele, hogy semmi tapasztalatuk sincs, és szakemberrel sem beszéltek..


2013. nov. 6. 18:55
1 2
 1/11 x) ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy ha valaki csak 1 ilyen emberrel is találkozik, egyből általánosít, hogy mindenki ilyen idióta, aki ezzel foglalkozik.

De sajnos nagy részben igazad van. A "szabadidomítók" (szerintem az idézőjel abszolút szükséges ide), akik teljesen meg vannak győződve arról, hogy a nyereg és zabla állatkínzás, általában semmit nem tudnak arról, hogy miről is szól a szabadidomítás (vagy éppen arról, hogy a nyereggel való lovaglás miről szól). Azt gondolják, hogy trükköket kell tanítani a lónak, és akkor boldog lesz meg szeretni fogja őket. De ettől még nem kell a 12 éves kislányok miatt általánosítani. :)

Én az ilyen helyzeteket általában lezárom egy mosollyal, mert tudom, hogy hiába érvelek, egy idiótát nem fogok meggyőzni arról, hogy nincs igaza, így inkább megspórolom magamnak a fölösleges köröket. Neked is ezt ajánlom.

Egyébként én is foglalkozom kisebb mértékben szabadidomítással, de emellett ugyanúgy lovagolok nyereggel és zablával is, mert sok emberrel ellentétben én tudom, hogy egy lónak nem elég az, hogy 2 hetente felülsz szőrén lötyögni 10 percet.

2013. nov. 6. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Félreértés, elnézést, csak nagyon ki voltam akadva, én tisztelem azokat, akik komolyan veszik a szabadidomítást, és nem abból áll számukra, hogy puszit adni tanítják a lovaikat. Engem is érdekel, persze, az én lovam is tud egy-két könnyebben megtanítható trükköt, de ettől még nem válik állatkínzássá a szemembe az, ha valaki például díjlovagol, vagy zablát és pálcát használ.
2013. nov. 6. 19:19
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Sokan nem tudják, hogy a nyereg és zabla nélküli lovaglás csak egy teszt! Tehát nem (kellene) állandóan így lovagolni, csak tesztelni, hogy milyen a kapcsolat, mennyit fejlődött a ló és a lovas egyaránt. Utána vissza (kellene) tenni a nyerget és a kantárt, hiszen így biztonságosabb és egészségesebb is a lovaglás.

Tehát valóban, akiknek felületes a tudásuk, azok azt hiszik, hogy ezentúl tabu téma a nyereg és a kantár.

2013. nov. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
szerintem teljesen igazad van. elég érdekes, hogy azt gondolják sokan, hogy a zablával csak ártani lehet a lónak.. én is szeretnék úgy kimenni terepre, hogy a lovam nyakába csak egy kötél van, és fogok is ezen dolgozni vele, de egyenlőre nem vagyunk ilyen szinten, sőt.. jelenleg még zablával sem megy (hosszú történet). én nagyon tisztelem a szabadidomítókat IS, ugyan úgy ahogy egy díjlovast. mindegyik más szakág, máshogy kell értelmezni. engem a legjobban az idegesít, mikor az olyan "szabadidomító" hordja le a az olyan lovasokat, azokat zablával lovagolnak, akiknek annyi a tudásuk, hogy ez természetes, követ a ló, megengedi hogy vihogjak-pattogjak a hátán. na én az ilyentől kapok frászt.
2013. nov. 6. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
67%
bohóckodnak mert a sport lovagláshoz nincs tehetségük, így viszont tudnak álszenteskedni ,hogy ők mekkora lóimádók és tudnak felelőtlen módon, megalapozás nélkül másokat állatkínzással vádolni.
2013. nov. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
12%
ne átlagosítsuk, én is 12 vagyok 8 lovammal imádok csak úgy felülni karámban és szalad velem a pónim, de én is megyek kantár, nyereg nélkül falumba és brutális sebességgel nem fojtom kötéllel a nyakán szépen elsétálgatok mivel első lovammal szoros a kötelék, aki tudja és a lova is alkalmas rá azt mondom gyakorolja és hajrá.. de úgy h össze vissza püfölni a lovat mert épp nem jól fordult vagy valamii
2013. nov. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Valletta ***** válasza:
100%
Most ez a divat. Nekem az egyetlen problémám az a dologgal, hogy nem fejlődnek lovaglástechnikailag sehová. Se ők, se a ló. Nagy kunszt nyakmadzaggal ugratni, meg fel-alá vágtázni, ha a ló háta be van ejtve, a feje felvágva, egy értelmes ívet nem tud vele lovagolni. Lehet azt mondani, hogy nincs igényük az idomítómunkára, mert ők csak hobbilovasok, de amíg a lónak ártanak, én ezt nem tudom elfogadni. Pedig van lovas, aki kötőfékkel le tud nagydíjas programot lovagolni, van, akinek szabadon piaffozik a lova, van, aki magasiskolai szinten képzett és többek közt szabadidomít is... szóval példakép van bőven, és mégis...
2013. nov. 6. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Én a kommentekből és a való életben is azt látom, hogy nem az az alapvető probléma, hogy más-más módon idomítják az emberek a lovaikat, hanem, hogy ezt minden szakmai alázat nélkül teszik, és egy esetlegesen hibás módszert is úgy reklámoznak, hogy ez a legjobb és ők a legokosabbak. Tehát szerintem nem maga a lókiképzési különbségek az alapprobléma, hanem az emberek, ezen felül is az emberi butaság, és minden szakmai alázat hiánya. Én speciel, ha nem tudok valami, nem vagyok valamiben biztos inkább kérdezek, nem a hülyeséget szajkózom és nézem le azt, aki valamit nem úgy csinál, mint én.
2013. nov. 7. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Mélyen tisztelem a VALÓDI szabadidomítókat, van is néhány belőlük a világon.... Attól viszont feláll a hátamon a szőr, amikor tudás nélkül, csak azért, mert tisztességesen lovagolni képtelen, valaki szabadidomítónak mondja magát pedig azt se tudja, mi is az valójában. Ezek azok, akik leszólják a klasszikus lovasokat, mert gőzük sincs róla, mit, miért és hogyan kell(ene) tenni egy lóval.
2013. nov. 7. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
66%

Azért akad az oldalon néhány hozzá nem értő, magától eltelt, nem éppen önbizalom hiányos lóhoz nem értő hozzászólás!! Ez abból nagyon látszik, hogy a korrekt véleményeket mennyire lepontozták!(ez nem csak a lovak témakörre vonatkozik!)

A hozzá nem értés, de valamiféle önmegvalósítási szándék az, ami vezérli ezeket a szakmai dilettánsokat! Nem általánosítok, de egy 12 évesnek, vagy akár 16 évesnek honnét van annyi tudása, hogy lókiképzésel mer foglalkozni! Bár a tudatlanság nagy hatalom! Sehonnan, látott, hallott valamit, aztán majomkodik, és azt hiszi, hogy ő a nagy szabadidomító. Az önbizalmuk lényegesen nagyobb, mint a tudásuk! Mert az önbizalom az maximális, a tudás viszont semmi. Mindez engem nem zavar, hisz a saját lovát mindenki úgy rontja el, ahogy akarja. Ha egyáltalán észreveszi, hogy elrontotta! Az ilyen nagy tudású, másokat hozzá nem értőnek tartó "szakemberek" közül néhányat felültetnék olyan lóra, amit nem hiszem, hogy el tudnának lovagolni egy szál kötélen, netán zablával sem. Minden tiszteletem azon néhányuké, aki erre képesek! A hozzászólók közül megnézném, hányan tudnak egy alapvető díjlovagló feladatot lovagolni, akár kantárral, vagy az általuk annyira ideálisnak tartott egy szál kötéllel. Állatkínzás; A lóval szembeni legnagyobb állatkínzás az, hogy felülsz a hátára! Azt már nem is említem, amikor ügetéskor zuhognak vissza a hátába. Tapasztalatból tudom, hogy Magyarországon azok kezdtek szabadidomítással foglalkozni, akik a tradicionális idomításban, az angol stílusú lovaglás szakágaiban semmilyen eredményt nem tudtak elérni,vagy csak nagyon középszerüek voltak, aztán jött az amerikai baromkodás, az igénytelenség netovábbja, ez magával hozta a lovastársadalom felhígulását. A hortobágyi csikóstól és lovától senki nem várja el, hogy nagy pályákon díjugrasson, vagy négyszögben nagydíjat lovagoljon. Ezt a stílust nem arra találták ki. A csikósok lovaglása egy munkalovaglás, terelni a ménest, befogni a csikót, vagy lovat, míg a western lovaglás szintén egy munkalovaglás, csak ott szarvasmarhákkal történik ugyanez, a kettő közt nincs semmi különbség, mindkettő munkalovaglás. Ez ellen nekem semmi kifogásom nincs! Az egész szabadon idomítási őrület a western magyarországi megjelenésétől indult el. Ez sem okozna számomra gondot, ha valóban hozzáértéssel történne! Mindenki olyan stílusban lovagol, ami számára a legmegfelelőbb, de ne magyarázza meg, másik stílus rovására! A nagy tudásból legtöbbször annyi realizálódik, hogy a lovat el tudják lovagolni, úgy, ahogy, de hogy egy könnyügetés, vagy tanügetés közt mi a különbség, azt már nem tudják! A zablával történő lovaglás semmivel nem árt többet a lónak, mint amikor zuhognak vissza a hátába!

Ez az oldal eklatáns példa arra, hogy mennyi hozzá nem értő akar lóidomítással foglalkozni! Ezen "szakemberek" zöme a lovaglás alapjaival sincs tisztában. A ló kiképzését nem is említem. Ez kiderül a kérdésekből. Hogyan tudnám a lovamnak megtanítani... Milyen trükköt tudnék megtanítani a lovamnak.. Hogyan tanítsam meg a lovamat...És még számtalan hasonló kérdés. Primitív kérdések és dilettás válaszok tömkelege! Véleményem szerint sehogy, mert ha a kérdés felvetődik, akkor szakmai tudás semmi nincs mögötte! Ha azt nem tudom hogy mit, akkor eleve azt sem, hogy hogyan!!!! Ha egy minimális hozzáértés lenne, a kérdés fel sem tevődne! Aki ért a lovak kiképzéséhez, nem erről az oldalról tanulta meg, és a hozzászólásokból megítélve nem is fogja!(egy olyan állandó hozzászóló van, akinek minden hozzászólásával egyetértek, nem csak erre a kérdésre vonatkozóan). Nem beszélve arról, hogy egy adott ló ismerete nélkül nagy bátorságra vall véleményt alkotni. Persze az is tény, hogy nehezebb megtanulni jól lovagolni, mint próbálkozni, kísérletezni idétlen önmegvalósítási célzattal. Nem vagyok ló és lovaglás ellenes, sőt!! Több évtized aktív lovaglás és edzősködés után ostobaság lenne az ellenkezőjét állítani. Fel kell mérni a ló teljesítőképességét azt elvárni tőle, és nem többet! Persze ehhez kell némi tapasztalat, nem is kevés. Van annál nagyobb ló kínzás, mint egy lóval órákon keresztül gyakorolni egy teljesen felesleges feladatot. Nem a ló kínzását jelenti a western nyereg hosszú felfekvése miatt a szúk forduló!? Ha a szabadidomítás az egyszáz madzagon történő lovaglás annyira eredményes, és biztonságos, akkor hadd kérdezzem meg, hogy a lovassport bármelyik ágában a nagyok, eredményes versenyzők miért nem így lovagolnak! Ezt költői kérdésnek szántam és nem várok választ!

Azt viszont én is kínzásnak tartom amikor azt látom, hogy díjlovagló versenyeken a ló feje a szügyéig be van tépve. Nem igazán értem, hogy ez mire jó, hisz a bírók éppúgy lepontozzák a vonal mögöttiséget, mint a szár ellen menést. (ez már túl van a feligazításon) Viszont eljutottunk oda, hogy a versenybíróság ellenőrzi a ló száját, és szankcionálja a ló szájának esetleges sérülését. A kérdésnél maradva Magyarországon a focihoz és a lóhoz mindenki ért, az is hozzáértőnek tartja magát, és van szakmai véleménye, aki még csak képen látott lovat!!!!! Az is igaz, hogy az eredmények is hasonlóak. Még egyszer hangsúlyozom, hogy semmi kifogásom a szabadidomítás ellen. Minden elismerésem azoké, akik ezt jól csinálják, kellő szakmai hozzáértéssel, csak az a gond, hogy valójában nagyon kevesen vannak. Sokkal többen vannak sajnos az önjelölt szabadidomítók, akik minden tudás és hozzáértés nélkül gyártanak ideológiákat, és próbálják elhitetni magukról, hogy mennyire hozzáértők!

Lehetne jó néhány nagy nevet említeni a magyar lovasok közül, akik soha nem hallotak a szabadidomításról, mert akkor még a fogalom sem létezett. Az ilyen irányú hátrányuk mellett még két hibájuk volt, értettek a lóhoz és tudtak lovagolni! Isten bocsássa meg nekik!

Egy sorban a kérdésre? A szabadon mindig egyszerűbb, mint a bármilyen elvárásnak megfelelni, és bármikor mondható, hogy épp ezt akartam!

Volt már halálos áldozata a hozzá nem értő által történő kiképzésnek!

Most lehet lepontozni!!!!! 0%-ig ne álljatok meg!

2013. nov. 7. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!