Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan lovagoljam idős lovamat?

Hogyan lovagoljam idős lovamat?

Figyelt kérdés

A szóban forgó paci 20 éves, enyhén kehes, de ennek ellenére élénk, korát meghazudtoló állapotban van. Egy régi sérülés miatt azonban érzékeny a bal hátsó lábára. Az évek során ez az érzékenység erősödött: szeret keresztbe- illetve ellenvágtázni, hogy kímélje. (Nem sántít, csak "vigyáz rá".) Én azonban nem szeretném, hogy elferdüljön és elmerevedjenek az ízületei, ezért igyekszem terheltetni vele azt a lábát is, de ennek érthető okokból nem szokott örülni: olykor bakol, szár ellen megy... mit tegyek? Hagyjam rá, a kora miatt, s mert nem kívánok tőle versenyteljesítményt, vagy igenis dolgozzak vele így, mert hosszú távon hasznos az egyenlő terhelés, ha a lószág nem is látja be?


Bármilyen ötletet, eddig bennem nem felmerült szempontot és választ szívesen fogadok.


2013. nov. 15. 18:54
 1/7 x) ***** válasza:
Nálunk azt szokás mondani, hogy egy ló mindig tudja, hogy mi a jó neki. Ha nem szereti terhelni a lábát, akkor nem hiszem, hogy erőltetni kéne. Egy fájdalmakkal küszködő lovat alapvetően nem szoktunk nagyon terhelni, főleg ha már idősebb lóról van szó. Persze, megértem, hogy nem akarod, hogy elferdüljön, de inkább csak könnyebb,lassabb feladatokat adj neki, mert hosszú távon meg végképp nem segít a sok terhelés. Hamarabb fog tönkremenni a ló (még ennél is jobban), ha így folytatod.
2013. nov. 15. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
20 éves lóból nem fogsz már sokat kihozni,szerintem csak lovagolgass vele,ha kehes is piszkálni.
2013. nov. 15. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ne nyomaszd már ilyenekkel, öreg ló. Ha már érzékeny a lába, akkor lesz a leghosszabb ideig lovagolható, ha ráhagyod. Nekem 23 éves a kancám, ugyanígy az egyik hátulja rossz. Nála arra is figyelni szoktam, hogy csak a jó lábára könnyűügessek, a rosszat hagyjam. Vágtát már csak az egészséges oldalára kérek tőle, ha mégis a másik kézre is vágtázok vele, elnézem neki, ha hamisan ugrik be, ne erőltesse meg a rossz lábát. Általában ha többet akarok vele vágtázni, mindig felfáslizom (gyorsfáslit/kamáslit használok) az sokat segít neki, de az attól függ, mi baja a lábának. Illetve nagyon figyelek a bemelegítésre, és a levezetésre. Télen, ha hideg van, sokszor az istállóban is kamáslit teszek rá, különben nagyon bemerevedik. Terepen, egyenes vonalon még bírja a strapát, szép nagyokat lehet vele galoppozni, persze csak ésszel, sőt általában ügetés helyett is vágtázik. Pályán viszont már nem megy neki annyira, bár idén még indultam vele díjlovas versenyen, de ez volt szerintem neki az utolsó, nagyon nem volt már hozzá kedve, pedig régen eredményesen versenyzett, szerette csinálni, de most már nem akart a fájós lábára vágtázni, pedig nem vettem le róla a fáslit. Én úgy vagyok vele, hogy már öreg, hagyom neki. 15 évig szolgált bérlovardában, többek közt engem is ő tanított, megérdemli már a pihenést, legelészést egész nap, fáslizást és takarózást a hideg napokra, ás laza munkát, neki már nem kell megfelelni, ő pihenhet.
2013. nov. 15. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Valletta ***** válasza:
Én kézen dolgoznék vele sokat - egyrészt nem terheli a lovas súlya, másrészt - ha még nem tudja - taníthatnál neki hosszhajlításokat, amik segítik abban, hogy mindkét oldalát hasonlóképpen terhelje. Ha vállat be lovagolsz, az a belső hátsó láb alálépését segíti, ha farat be, az a külsőét, mindkét gyakorlat lovaglása elengedhetetlen lenne. Ha lovagolod (de kézen is), lovagold előre-lefelé, tág keretben, az orrát előrenyújtva, hogy fel tudja adni a hátát, így a szár ellen sem fog menni, és ebből az elengedett állapotból lehet megkezdeni a súlyt hátrahelyezni (farat be, eleje körüli fordulat, félfelvételek, stb).
2013. nov. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Valletta ***** válasza:
Ja, és ajánlom a [link] -ot és Marijke de Jong összes videóját a YouTube-on.
2013. nov. 15. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
0%
persze,hagy nyúzza a kehes lovat :)
2013. nov. 16. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! :) Megfogadom a tanácsotok :)
2013. nov. 16. 20:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!