Kezdőoldal » Állatok » Lovak » 1év4hós kisbéri kancacsikó...

1év4hós kisbéri kancacsikó mindig rámfarol, ha hozzáérek a hátához, marjához. Ma rugott is. Mit csináljak vele?

Figyelt kérdés
Még nem akarom beülni, ilyet még nem tapasztaltam, olyat, hogy a hasához nem engedi nyúlni már többet, de hogy a hátáért, marjáért ennyire haragudjon. Hogy lehetne hozzászoktatni? Csak simogatom, semmi extrát nem csinálok, még meg se nyomom. Már próbáltam erősebben is, de akkor is. Ha a nyaka közepétől lejjebb megyek farol. Első-hátsó lábait adja, jobb fülét foghatom, simogathatom, de pl a bal fülét ha megfogom, akkor is elkezd sunyítani, és elrántja a fejét. Mondtak olyat, hogy dobjunk fel a hátára egy fél zsák zabot, és úgy hagy szokja, de az a baj, hogy rám haragszik, mert ha amikor hozzáértem arrábbmegyek, akkor is nekem farol. Tehát fenyegetőzik. Elkapattam volna? Mit ajánlotok?
2013. nov. 17. 20:20
 1/10 anonim ***** válasza:
Még nem akarom beülni, ezt a szakmai szöveget nem értem, csak sejtem, hogy belovaglásra gondolsz. Ha erről van szó, akkor egy értelmes gondolat. Jó gondolat, hogy egy másfél éves csikót nem akasz belovagolni! Mielótt tovább kísérleteznél, a saját érdekedben javaslom, hogy keress egy hozzáértőt, aki tud segíteni, mert te valahol máris nagyon elrontottad, és te fogod megínni a hozzá nem értésed levét! A zabos módszer abszolut jó módszer ahhoz, hogy végképp megriaszd szerencsétlen csikót. A hierarchia harcot egyértelműen a csikó nyerte meg. Nem lesz egy könnyű dolog visszaállítani, de ha egyedűl próbálod, nagyon valószínű, hogy nem fog sikerülni. A leírtak alapján a csíkó nagyon el van szemtelenedve, amit egyedűl a te szakmai hozzáértéseddel nem tudsz helyre rakni!
2013. nov. 18. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 x) ***** válasza:

Csak gratulálni tudok... Ha farolgat, akkor határozottan rászólsz és arrébb lököd, vagy egy atyai nagypofon. De egyébként nem ártana megnézetni állatorvossal, mert ha nehéz zsákokat dobálsz a hátára, akkor elképzelhető, hogy fájdalmai vannak, és ezért félti a hátát. A háton nehéz észrevenni a zúzódásokat, esetleg törést.

A másik dolog pedig, hogy fokozatosan kellene hozzászoktatni, hogy a hátához érsz. Először csak szépen simogasd ott, ahol szereti. Azután mindig egy kicsit közelebb a hátához. Csak finoman, fokozatosan.

Nem ítélek én el semmilyen "paraszti módszert", sok van, ami tényleg okos és jól bevált, de azért ami sok, az sok. Szerinted te hogy éreznéd magad, ha zsákokat dobálnának a hátadra, csak mert nem akarod, hogy hozzád érjenek?

2013. nov. 18. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Ma pl hozzáértem, és nem hogy nem engedte, már közel se enged magához. De ma különösen bolond volt, nem tudom mi baja. Nem volt ilyen, bár még 2 hónapja van nálunk. Rákapott, hogy ha nekemfarol, otthagyom. Nem tudom, mit csináljak vele. Én öregektől kérdeztem, ők azt mondják, nem jó ha ütik, meg amúgy is ha rávágok, csak felrugatom magam. Kötőféket elfogadja, de pl a zablát nem veszi be a szájába, így kantárt nem is lehet ráadni. Ha a kantárt odarakom, szagolgatja, ha szájához nyúlok megint hátracsapja a fülét és elmegy. A héten jön egy profi lovász, megnézni. De azt mondja, hogy ilyet még nem látott. Bár a zsákot ő se ajánlotta. Nem tudom. Ha béklyót raknék rá? Akkor nem tudna rúgni, és jobban oda mernék menni. De így félek is tőle, főleg mióta felém rúgott.
2013. nov. 18. 18:47
 4/10 A kérdező kommentje:
Még nem raktam a hátára, mert 3-3,5 éves koráig nem akarjuk ülni, azt mondták, olyan 2,5 évesen lehet elkezdeni belovagolni, de már most futószárazni kéne.
2013. nov. 18. 18:48
 5/10 anonim ***** válasza:
A saját érdekedben ne kísérletezz vele! Így nagyon nehéz használható vélemény mondani, egyetlen használható vélemény az, hogy mutasd meg egy valóban hozzáértő lovasnak, ha nincs eredmény akár másiknak is! Én most már nem hagynám ki az állatorvost se. Valahol, valami nagyon el van rontva! A símogatásodat nem viseli el, gondolod, hogy a zabos zsákot el fogja viselni? A béklyót semmiképpen mem ajánlom, nyugalmi helyzetben lehet, hogy rá tudod tenni, de mi történik akkor, ha megpróbál elugrani? Elesik, összeveri magát, és minden még rosszabb lesz! Mégegyszer csak azt tudom javasolni, hogy hozzáértő és állatorvos segítsége nélkűl ne kísérletezz tovább, örülj, hogy eddig megúsztad!Az állatorvos döntse el, hogy egészségügyi problámája nincs-e a csikónak, a hozzáértő pedig meg tudja állapítani, hogy valami komoly probléma van, vagy csak egyszerűen tömény hisztiről van szó! Azt sem tartom kizárnak, hogy a jó indulatod mellett te rontottad el, amivel a csikó most rendesen visszaél. Azt sem tudjuk, hogy a csikó nálatok született-e vagy vettétek-e? Arról sem írsz, hogy mióta van a probléma? Most kezdődött vagy korábban hagyta magát símogatni!Nekem nagyon gyanús az, hogy a hátát félti, mitől sérülés, baleset nem volt? Azt mindenképpen el kell dönteni, hogy van-e egészségügyi prolémája, vagy csak a hiszti dühöng? Csak ennek tudatában lehet továbblépni!
2013. nov. 19. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha csak két hónapja van nálad, nem tudhatod, hogy milyen előélete volt. Mert egy egyéves és kéthónapos csikónak már lehet komoly előélete! A farolás egyértelműen menekülés valami elől. A fülének és a szájának a féltése szerintem egyértelműen egy félresikerült kantározának lehet a következménye. Én a helyedben nem keresném egyelöre a barátságát, etetném, itatnám, és semmi több. Igyekeznék minél többet körülötte lenni, de nem foglalkoznék vele, nem próbálkoznék a kegyeibe férkőzni, kivárnám, hogy ő környékezzen meg engem. Elképzelhető, hogy annyira bizalmatlan, nyílván okkal, hogy nem keresi az emberek társaságát. Biztos, hogy jó oka van a bizalmatlanságra, söt azt sem tartom kizártnak, hogy olyan nagyfokú a bizalmatlansága, hogy az átment némi agresszivításba. Nem lehet, bár hihetetlenűl hangzik,(de én sok hozzá nem értő lelkiismeretlen lóval foglalkozónál semmit nem tartok extrémnek, bármi előfordulhat)hogy megpróbálták némi erőszakkal felkantározni, és felnyergelni? Esetleg a "szakszerű" munka eredényeként hanyatt vágta magát, és a nyereg nagyon megnyomta a hátát. Ezt csak feltételezem, de az amiket leírtál valami iszonyatos stressz utáni állapotra engednek következtetni. Azt írod, hogy nem régóta csinálja. Lehet, hogy valamit te rontottál el. Egy tudatlan csikó nem félti alapjáraton a marját, mert nem tudja, hogy félteni kell. Nem azt állítom, hogy szándékosan, de egy mozdulatoddal eszébe juttattál valamit, ami neki nagyon nem tetszett a korábbi életében. És ha ezt a matatást pucoló szerszámmal csinálod, akkor mi van? Nézesd meg egy hozzáértővel, és az ő véleményét alapul véve, tedd a tennivalókat! A hozzáértőbe egy állatorvonak is illene beleférni, a nyergeléssel ne legyen igazam, de mi van akkor, ha netán maradandó sérülést szenvedett, ezt csak egy állatorvos tudja minden kétséget kizáróan megállapítani. Azért én merő kíváncsíságból, legalább másodmagammal azt megpróbálnám, hogy egy nyeregalátétet megpróbálnék óvatosan a hátára tenni.(nem rögzíteni csak ráteríteni) De ezt egyedül ne próbáld meg!!!! Tudom, hogy nem veszélytelen vállalkozás, de sok minden bizonyítana, vagy éppen cáfolna. Alapjában nem lehet egy rosszindulatú csikó, hisz akkor a lábait sem adná, sőt akkor rúgna igazán. És vigyázz arra, hogy most ne ess bele abba a hibába, hogy észrevegye, tartasz tőle, mert akkor mindennek vége! Egyébként milyen fajta?
2013. nov. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Kisbéri félvér, és ma is érdekes volt. Alig tudtam megfogni, hogyráadjam a kötőféket. Mondjuk ez apám hibája, mert mindig úgy engedi ki, hogy nem adja rá. Tőle az elejétől kezdve félt, tőlem nem, de a hátát ha megfogtam mindig elment. Csak nem farolt rám, és nem rugott. Talán érezheti, hogy ha rámfarol, akkor otthagyom, és azért csinálja, nem tudom. Ma pl vittem neki almát, elvette, mint ha semmi nem lenne, aztán ahogy megette, a közelébe se engedett. Utána almával odamentem, és átfogtam a nyakát, rá a kötőféket. Mint ha semmi se történt volna, szépen jött, lábát adta, de ha a hátához értem csapta hátra a fülét. Ahonnan vettük, ott a többi lóval volt kint, nem kupectől, gondjuk volt viselve, rendes tenyésztőtől. Nyergelve, kantározva nem volt, egyedül kötőfék volt rajta, de ahogy a nyakába raktuk a tehénkötelet azért se haragudott. Azzal is lehetett vezetni is meg minden. Annyi, hogy ha határozottan megfogom, és nem engedem, ha fordulna megrántom, akkor csak sunyít. De ha elengedem, akkor nem enged oda magához. És ha addig nem lenne kiengedve a boxból, amíg ő oda nem jön az ajtóhoz? Mert jelenleg úgy megy ki, hogy kinyitom az ajtót, ha ott állok elmegy a sarokba, ha elmegyek meg elmebeteg módjára kirohan. Fél, pedig egyszer nem bántottam, tényleg még orrba se húztam. De mindentől fél, pl ha a villával kapja a szénát, akkor is. Pedig ott se bántották, mert akkor a másik (monddjuk az öreg) se lenne ennyire nyugodt, annak fülét-farkát húzgálhatod, kezedet a szájába rakhatod, bármi... Nem tudom, amikor hozták, akkor be volt kábítva, hogy felmenjen a szállítóra. Talán akkor lehetett vele valami, mert amikor nézni voltunk, akkor simán odamehettünk hozzá, megsimogattuk, ő meg elment. Meg lehetne nézetni orvossal, de apám szegény olyan hülye, hogy én gilisztát nem adnék neki, mert arra nem bírna vigyázni... Akkora egy egoista barom. Ő kötőfékkel akarja futószárazni, meg tehénkötéllel... Én meg nem hívhatom ide az orvost, mert be se engedné. Engem se sokáig tűr már meg, már többször mondta, hogy ő ennyi idősen már nem otthon lakott. De a lovat viszem, mert enyém. Amúgy azt is mondták, hogy ha lekötjük, akkor is sokat nyugszik. Ehhez mit szólsz? Hétvégén jön ha mindenigaz egy hozzáértő, de azt mondják, hogy csak félti a hátát, mert nem látja. Meg rámkapott, mert mindent megengedtem neki, apám meg úgy sétáltatja, hogy ő megy a ló után. Majdnem a farok csóválja a kutyát...
2013. nov. 19. 23:24
 8/10 anonim ***** válasza:
A lekötés nem fog jót tenni, az biztos!Ne haragudj de ez a legnagyobb baromság, amit eddig hallottam, pedig már hallottam néhány veretes baromságot, hogy azért félti a hátát, mert nem látja! Mellesleg sajnállak, úgy érzem, a jó édesapád az a tipikus lóhoz értő, aki tudja melyik az eleje és hátulja, aztán itt ki is merül minden tudása! Így nagyon nehéz segíteni! A szállításnál nem vágta hanyatt magát a csikó? Sajnos én már voltam szemtanúja olyan nagytudásúak által történt csikószállításnak, aminek a végállomása a vágóhíd lett! Így hiába ad neked bárki tanácsot, úgysem úgy fog működni, ahogy annak kellene, mert a nagytudású apád úgyis megtorpedózza az ötleteket. Attól tartok körűl vagy véve hozzáértőkkel!Tégy rá egy kötőféket, de egy lötyögő magzagkötőfék legyen, fogd meg ne engedd elmenni, próbáld úgy megérinteni határozottan az általa féltett mart és hátat! Legyen tér előtted, mögötted, ha menni akar hadd menjen, de ne engedd el! A csikó alapból nem fél a vasvillától, csak akkor, ha netán közelebbi kapcsolatba került vele! A közelebbi kapcsolatot nem akarom részletezni!Mellesleg nagyon indiszkrét vagyok, ha megkérdezem, hány éves vagy? Látatlanba ki merem jelenteni, hogy én vagyok az öregebb, és rutinosabb, és tapasztaltabb is! Ezért próbálok segíteni, de így nagyon nehéz. A boxból ne kiengedd, hanem úgy vezesd ki, de ügyelj az elengedésre!!!!!!Véletlenűl se kerülj mögé!Talán tudtam segíteni, bár attól tartok, hogy ez csak szándék marad, mert valójában nem sokat profitálsz az általam elmondottakból, az egyéb okok miatt! Várom a további fejleményeket!
2013. nov. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Bocs! egy apróságot kihagytam. A ló vezetésével a bizalmába férkőzhetsz, megy utánad, ha mögötte haladsz akkor nem vezeted, hanem az előled történő menekülésre készteted!!!!Amit ha folyamatosan "gyakorolsz" vele, már akkor menekülni fog előled, amikor meglát, mert tudja, hogy menni kell előled. Később egy olyan agressziót is kiválthat belőle, hogy nem menekülni, de ne adja Isten támadni fog. Most a legjobb úton haladtok ezirányba.
2013. nov. 20. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Érdekes, így hogy lekötöttem, így is sunyított, de nem is próbált meg rámfarolni, és így engedte, hogy simogassam a hátát, sőt, még azt is hogy kicsit ránehézkedjek, tehát nem valószínű hogy fáj neki. Úgyhogy nem tudom. Még a hasát is megfoghattam, azért se ment, csak sunyított. Így megszokná?

17 vagyok. Én ki szoktam vezetni, ráadom bent a kötőféket, és el se engedem egyből, előbb sétálunk egy kört, és csak utána angedem el. De apám kicsapja az ajtót, és kihajtja, hogy hagy fusson. Tipikus hozzáértő, ja. Csak a baj, hogy tényleg profi is idejön, és apám elkezd neki okoskodni. MErt hogy ő már 43 éves, neki egy kis 25 éves ne okoskodjon... Nem baj, hogy mióta járni tud lovagol, versenyszinten... Kitalálja, hogy kötőfékkel, meg tehénkötéllel futószárazni. Persze ha nem megy, meg hajtani akarja. Amúgy mindig viszek neki almát, tehát kedveskedek neki, és tényleg olyan, hogy ha rámfarol elmegyek, akkor csak rámkap, ma amikor elkezdett farolni, és odaugrottam megfogtam a kötőféket, nagyot nézett. De amúgy se nem harapott, se nem ugrált, semmi. Úgyhogy majdnem úgy gondolom, hogy rámkapott, hogy ő volt a főnök. Szállításnál biztos hogy nem volt semmi, be volt kábítva. Nem mi hoztuk, még az előző tulaj. De biztos nem volt, új volt a szállító is, meg érti is a gazda a dolgát. Meg amúgy megmondta volna, ha van valami baja, mert nem egy iszonyat áron vettük, meg már másik vevő is volt, ránk is ajánlott, csak akkor már le volt előlegezve.

2013. nov. 20. 17:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!