Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ha a ló éppen retteg (most az...

Ha a ló éppen retteg (most az mindegy, hogy hisztiből, vagy tényleg) akkor a nyugtatgató nyak paskolás - simogatás megnyugtatja, vagy dicséretnek veszi, mintha megdicsérném azért, hogy így reagál az adott helyzetre?

Figyelt kérdés
Amikor indokolatlanul fél valamitől, pl kerítés túloldalán őrjöngő kutyák, papírsárkány eregetés, szél hordta nejlon, stb. akkor próbálok úgy viselkedni, mintha semmi nem lenne amitől félni kéne, de nem tudom, hogy szabad-e oly módon nyugtatni, ami hasonlít a dicséretre.
2014. márc. 30. 18:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Elvben igen, bár nem célszerű. A lónak talán a legfejlettebb a testi kommunikációja a háziálltok közült, ezér is olyan törtelenül népszerű a vele való munka, tehát dícséretre hasonlító és dícsérő mozdulatot mindenképpen meg tud különböztetni. Ugyanakkor, általában véve két hasonló dolog megkülönböztetése jóval nagyobb agykapacitást igényel, mint két teljesen különbözőé. Ez azt jelenti, hogy sokkal többet gondolkodik rajta és nehezebben tanulja meg a helyes viselkedést, ezért javasolt egymástól eltérő mozdulatokat használni, hogy könnyítsd a dolgát és a sajátodat is.
2014. márc. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
munka közben a paskolgatást nem igen használom, inkább egyik kézzel (úgy, hogy a szár benne marad) sörény élén belül megsimítom 1x max 2x, de nem tudom a nyugtatgatásra milyen mozdulat kéne, talán semmilyen. általában amúgy nem is szoktam nyugtatgatni csak határozattan tovább hajtom, csak múltkor valaki rám szólt, hogy miért nem simogatom meg, hogy megnyugodjon...
2014. márc. 30. 19:00
 3/5 anonim ***** válasza:

Kis naív lánykaként kaptam meg a lovamat, és ha idegeskedni kezdett, akkor mindig simogatni kezdtem, hát meg is lett az ára. Amikor odáig jutottunk, hogy nem bírt lépésben pánikrohamok nélkül végigsétálni egy 100 méteres úton, úgy gondoltam, hogy itt radikális átképzésekre van szükség.

Mára már minden rendben, de a rehabilitáció elég hosszú ideig tartott...

Amit mostanában szoktam, hogy egyáltalán nem dícsérem, meg simogatom, ha feszült, egy-két nyugtató szónak elégnek kell lennie. Ha nagyon fél, hosszabbra engedem a szárakat, hajtom, amíg magától le nem hajol az ijesztő tárgy felé, és meg nem szagolja. Ezután tovább haladunk. A simogatás, és a dícséret mindig csak azután jön, hogyha a félelem forrását nyugodt tempóban elhagytuk. Szerintem jól csinálod, hogy nem simogatod, tényleg könnyen vérszemet kaphatnak a hátasok, ha rájönnek, hogy az ijedezést és idegességet kellemes simivel jutalmazzuk. Amint mondtam, 1-2 nyugtató szó, inkább haladj lassabban, lépésről lépésre az ijesztő tárgy felé, de a simi csak akkor jöjjön, ha ügyesen legyőzte a ló a félelmét.

2014. márc. 30. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A simogatás a nyugtatás jele a veregetés a dicséreté! Ez elvi hiba, ha valaki összekeveri!

Azonban az utolsó kommenelőnek helyes a meglátása, ha fél is valamitől akkor is a lovas muszáj tisztelnie annyira, hogy nem rohan el, hanem fegyelmezett marad, ezt viszont nem simgatátással hanem radikálisan lehet elérni, (adott esetben lehet közben simogatni pl amikor megszagolja az ijesztő tárgyat, vagy épp nyugodt marad) aztán ha fegyelmezett maradt,akkor meg lehet veregetni, dicsérni szóval.

2014. márc. 30. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

akkor kicsit konkretizálom azért, hátha valakinek kedve támad még válaszolni.


tehát egyrészt nem mindent szagoltatok meg vele, amitől megijed, részben azért, mert néha ez lehetetlen (pl. kerékpárt toló szoknyás néni lebegő sállal, piros zacskóval, vagy kerítés mögött őrjöngő kutyák) néha meg annyira hülyeség, hogy inkább úgy csinálok, mintha én nem is tudnám mitől fél (néha nem is tudom), mert pl olvadáskor egy hófolt, vagy a réten egy magában álló sárga virág... meg egyébként is, ha olyan napja van, akkor egy másfél órás lovaglás alatt 25x ijed meg, nem hiszem, hogy 25x kéne odamenni megszagoltatni...


de mondjuk szűk úton jön szembe valami, amitől épp fél (hangosan visongó halrajként hömpölygő gyereksereg, zörgő kis traktor, stb) és mondjuk félre kell állom, hogy elmenjenek, de nyilván mivel fél és közeledik a félelem tárgya nem éppen áll meg nyugton.

ilyenkor hogyan nyugtathatnám? simogatással, paskolással ne, mert azt dicséretnek veszi, oké. akkor marad a "ssss jóóóól van, hohhóóó, nyúúúúgi" ?

2014. márc. 31. 01:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!