Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kanca fedeztetése?

Kanca fedeztetése?

Figyelt kérdés

Egy érdekes kérdést vetnék fel. Szerintetek mennyi az a kor lónál, amikor még vemhesíthető? Tegyük fel, hogy sárlik...a színét, fajtáját ne nézzük...elviekben sikeres is lenne a randi (a dokival, vagy a csődörrel). Egészségi állapota korához képest kiváló...hm...

...én azt mondom, hogy szerintem 20 felett nem kéne, hogy anya legyen...ti mire szavaztok? és miért?



2014. máj. 4. 14:05
 1/5 anonim ***** válasza:
74%

Ha az általános állapota jó és még kisárlik, akkor szerintem simán fedeztethető. Ismertem telivért, amelyiknek 21 évesen még gyönyörű, egészséges csikója született és fel is tudta nevelni a kanca.

Más kérdés, hogy volt-e már csikója, ha igen, akkor volt-e vemhesülési, ellési stb. probléma vele? Ha volt már gondja, nem biztos, hogy 20+ életkorban még fedeztetném, de ha nem volt gond, akkor simán.

2014. máj. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

20 felett én sem ajánlom, bár hozzátenném, hogy több tenyészkancát ismerek 20+ korban. Saját szememmel láttam már 24 éves nóniusz-sodrott félvér kancát, aki véletlenül lett vemhes, és a szerelemcsikó makk egészségesen ellett meg, se neki, se a kancának semmi baja nem lett. Ebből szerintem az vonható le, hogy nem korhoz kötött, hanem állapothoz. A többit nem ragoznám, hogy van 5 éves olyan állapotban, akit nem fedeztetnék, és van 22 éves, akit simán, mert jó kondiban van.

B.

2014. máj. 4. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

szerintem attól függ, hogy eddig hányszor ellett és volt-e valami probléma. illetve a fajtájától sem tekinthetünk el, egy hosszú életű fajtánál (pl shetlandi, arab) nyilván valószínűbb, hogy nem lesz gond.

tenyész kancák simán ellenek 20 felett.


ha még nem volt csikója, akkor viszont semmiképpen nem fedeztetném 20 évesen először.

2014. máj. 4. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Hm...valahogy éreztem, hogy ti is hasonlóan vélekedtek erről a kérdésről, mint én...Köszönöm a válaszokat!...és mi a helyzet akkor, ha a ló előéletéről mintsem lehet tudni...mondjuk csak az elmúlt 10 évet ismerjük...vélemény?
2014. máj. 4. 20:47
 5/5 anonim ***** válasza:

Akkor egy konkrét eset, hátha segítek vele. Van egy 17 éves kancám, nálam született, tehát ismerem jól. Soha nem volt még csikója. Most nagyon szeretnék neki csikót, mert imádom és nagyon jó lenne, ha lenne utána valaki, aki kicsit ő... Szentimentalizmus, tudom, de tényleg imádom.

Megkérdeztem jó pár véleményt (állatorvosok) és nagy döntő többségben azt mondták, hogy ebben az életkorban még első csikó esetén sem kell komolyabb probléma lehetőségével számolni, amennyiben a kanca egészséges és vemhesül. Vagyis ha jó állapotban van, kisárlik, felveszi a mént és vemhesül, akkor szinte semmivel nincs rosszabb esélye egészséges csikóra és problémamentes ellésre, mint egy fiatalabb kancának.

Az enyém extra jó állapotban van (10 évesnél senki nem mondaná idősebbnek), vigyázva volt rá, versenyzett ugyan (ugró, military), de sosem lett túlerőltetve, még mindig tökéletes egészségnek örvend, nagyon jó munkakedvű és munkakészségű. Az állatorvos szerint nincs okom aggódni.

2014. máj. 4. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!