Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A fogathajtást miért nem...

A fogathajtást miért nem ismerik el?

Figyelt kérdés

Nem akarom cikizni azokat akik lovagolnak de érdekelne miért elismerve ez a gyönyörű sport ?

Tudom , tudom van néhány hajtó aki csak a pénz látja a lovakban és csak ordibál velük stb .. de ha kinyitok egy lovas könyvet nagyon ritka ,hogy a fogathajtásról szó legyen benne. Azért valljuk be nagy kihívás 4 lovak egyszerre kapcsolatban lenni 2-vel elég nemhogy 4-gyel .

Válaszolna rá valaki ?


2014. jún. 7. 16:26
 1/10 anonim ***** válasza:
89%

én örömmel válaszolok rá, hogy szerintem miért van így.


szerintem szó nincs arról, hogy ne ismernék el, csupán nem olyan népszerű, mint a lovaglás. hogy miért?

mert ha valaki szeretne megtanulni lovagolni, elmegy egy lovardába, felszerelnek neki egy lovat, 20 percig zötyög futószáron és jöhet legközelebb.

megtanulni hajtani sokkal de sokkal időigényesebb, így tehát drágább is.

lovagolni bárhol lehet egy kezdőnek is, elég egy 20x40-es homokos pálya, sőt a kezdetekben elég egy futószár méretű kör. viszont egy kezdő hol tanul meg hajtani? nyilván nem rögtön a forgalomban.


egy hátasló felszerelése, amiben egy kezdő elüldögél mondjuk 50.000 ft-ból már meglehet.

egy kocsi + szerszám ennyiből sehogy nem jön ki.


képzelj el egy lovardát, ahol hajtani tanítanak. mennyit lehetne elkérni egy órás edzésért? ezt egy tök kezdő mikor fizetné ki?


a magán lótartás is jóval egyszerűbb annak, aki lovagol. vesz egy lovat, felszerelést és viszi bértartásba, majd kijár heti 2-3-4x.

még ha egyest hajtasz is kocsit kell venned, a lovat gyakran 4 lábra kell vasalni, ami miatt eleve nem rakhatod be a többi ló közé, stb.


szóval nagyjából minden szempontból egyszerűbb a lovaglás, mint a fogathajtás.

itthon kismillió lovarda van, ahol megtanulhatsz lovagolni, de olyan hely, ahol fogatot hajtani megtanulhatsz alig akad (ha van egyáltalán).


és emelett még ott van az az érzés is, hogy amikor lovagolsz szinte összenőttök a lóval, érzed minden rezdülését és ő is a tiédet, rengeteg féle képen adhatsz segítségeket, míg kocsiban csak a hajtószár köt titeket össze, meg a hangod.


nem hiszem, hogy bármelyik normális lovas lenézné a fogathajtást, egyszerűen nincs lehetőségük normálisan kipróbálni sem, nemhogy gyakorolni, vagy rendszeresen hajtani.


én bértartásban tartom a lovam és régebben szerettem volna venni a lovamhoz (ami be van kocsizva) egy kis homokfutót, vagy valami kis egyes kocsit, de végül nem lett belőle semmi, mert nem volt lehetőségem normálisan megtanulni hajtani és egyszerűen féltem is, annyival veszélyesebbnek látom a kocsizást, felénk nagyon sok sűrű erdő van szűk földutakkal, el se tudom képzelni hogy fordulnak meg, ha szembe megy két fogat, vagy valami széles traktor, ami nem óhajt visszatolatni 1 km-t.

2014. jún. 7. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ki nem ismeri el a fogathajtást?

Talán azért lehet ez a könyv-probléma, mert lovaglásról szóló könyveket nyitottál ki... Vannak fogathajtásról szólók is, habár a magyar nyelvű szakirodalom csekély.

A fogathajtás drága sport. Kell hozzá legalább három ló, hintó, akár több féle is, segédhajtó, drágább mindezek szállítása, stb. Én elismerem a hajtókat, de ettől még egy cseppet sem érdekel a hajtás, nem hiszem, hogy ettől bárki úgy kellene érezze, hogy a lelkébe gázoltam.

2014. jún. 7. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 x) ***** válasza:
Igazából talán azért űzik kevesebben és azért kevésbé népszerű, mert nagyon drága sport. Beszerezni az összes felszerelést hozzá egy vagyonba kerül, így kevesen engedhetik meg maguknak. Mert lovagolni el lehet járni 1500 forintért anélkül, hogy bármilyen felszerelésed lenne. Egyébként is a legtöbb lovak világában nem túl jártas embernek a fogathajtásról sajnos a részeg falusi cigány jut eszébe aki agyba-főve veri a lovát, vagy a lakodalmas hintó. Felénk igazából egyébként is szinte csak ez a kettő van, normális fogathajtó nagyon kevés. Kevesen tudják, hogy miről is szól az igényes, sportszerű fogathajtás. Szóval szerintem némi tudáshiány, meg az árak miatt nem olyan népszerű. Én nem mondanám, hogy nem elismert, mert aki tud róla valamennyit az nyilván elismeri. Csak sok embernek fogalma sincs róla.
2014. jún. 7. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Kevés olyan hely van ahol foglalkoznak fogatoktatással,így nehezebb megtanulni is. A lovardák 80 % -ban sem a körülmények sem az oktatók nem felelnek meg fogatozás tanítására,és legtöbb helyen erre alkalmas ló sincs,tehát kicsit ha úgy vesszük körülményesebb a dolog elsajátítása is,mint a lovaglásé. De ettől függetlenül elvan ez ismerve ,csak körülményesebb ,meg más érzés mint a lovaglás,több embert jobban megfog a ló hátáról való munka.
2014. jún. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat :)Nem okoskodni szeretnék de ezt azért hadd írjam le.

Attól függetlenül ,hogy drága és veszélyes azért van benne kihívás nem is kicsi . Tégy ,hogy lovaglásnál közelebb kerülsz a lóhoz meg minden de a fogathajtásban akár több loval egyszerre tudsz kapcsolatot tartani . És igen tényleg csak egy szár amivel tudsz kommunikálni ( meg a hang segítség) és épp ezért csodálatos mikor 4 ló ( akár 2 vagy 1 ) úgy megyen mint a távirat a hajtó kérésére . Igen sokkal drágább mint a lovaglás úgy már a "kezdő csomag " is sokba kerül . Azért egy normális kocsi ami nem borul fel az első fordulásnál minimum 200 ezer forintnál kezdődik ( talán még keveset is mondtam ) . Ugye a hám ami nem szakad szét egy erősebb húzásnál az is itt körül mozog meg a sok apró.Ámbár a lovaglás jóval olcsóbb de veszélyesebb is mert azért a hajtásnál úgymond csak biztosban ülsz ( nem annyira ) de ha lóról le esel akár a gerinced is eltörhet nem játék . A fogathajtásban meg ha borulsz akkor az egész hintó rád is eshet . Nekem mind2 sportág nagyon tetszik . Most is lovagolok de csak hobbiszinten néha rá ülök a lovaimra de a szívem csak a fogathajtás fele húz .

A könyvekre visszatérve nem lovaglással kapcsolatos könyvet nyitottam hanem egy egyszerű lovas könyvet amiről a sportágakról is szó volt de a f.hajtás ki hagyták.

2014. jún. 7. 21:22
 6/10 anonim ***** válasza:
Hát, szerintem is keveset mondtál kocsira a 200 ezerrel... normális hámot nem kapsz annyiért.
2014. jún. 7. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Nem olyan drága a fogatos lecke, tessék, ehun e:


[link]


8 x 60-70 perc 25000-ért, szóval akinek kedve van hozzá, annak áll a pálma.


Csak nem minden lovardában.


Sok cucc kell hozzá, és sok lovardás maga sem tud hajtani.

2014. jún. 8. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

nem tudom miért nem ismerik el, én el ismerem, de egy kis bajom azért van vele.

Azt még megértem amikor az utolsó utcából Pista bácsi felszereli a lovát és kimegy a földjére összeszedni a bálákat, vagy elmegy kocsmázni a lovával, de az nem amikor a lovak száját ide oda rángatják a nyerésért stb. Nekem lenne rá lehetőségem, mert a lovam be van kocsizva (mondjuk azt mondták hogy csak ment a másik ló mellett, nem is húzta a kocsit) de nincs szívem befogni, ostorral hadonászni, talán ráütni meg ráncigálni a száját.

Ez csak egy másik vélemény, nem kell letámadni :)

2014. jún. 13. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nyilván a fogathajtásnál - ahogy a lovaglásnál sem - az az alap, hogy rángatjuk a lovat, meg hadonászunk az ostorral. Mindent lehet kulturáltan csinálni, ha az embernek úgy tetszik.


Amit a versenyeken lát az ember pl. maratonhajtás közben, az más, bár szerintem azok a lovak még mindig kevébsé sínylik meg a húzást-vonást, mint mondjuk egy rosszsorsú sportló vagy iskolaló. A fuvaroslovak meg nem képzettek, ahogy a hajtójuk sem, mondjuk én még csak olyan lovakat láttam az utcán a szárba belefeszülni, amiket láthatóan csak dísznek tart a gazdájuk és néha kimegy velük az utcára "mutatóba"... szintén nem ideális eset.

2014. jún. 14. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 *F* válasza:

A fogathajtás több holmi ostorral hadonászásnál!

Jómagam is fogathajtásban versenyzek igaz csak SZLV ben :)

Két pónival kezdtem és most 1 nagyobbat hajtok.Kevesen tudják, hogy a fogatos lovak nagy része be van lovagolva. Sajnos én is találkoztam már olyan emberrel aki a fogathajtást állatkínzásnak nyilvánította.... Mivel jobb a lovaglás??!! Ott a hátára ülsz itt pedig utána kötsz valamit igazából mind2 természetellenes. De ha egy ló helyesen van nyergelve vagy befogva és helyesen lovagolják illetve hajtják abból a lónak nem nagy kára származik.Sok lovas lenézi a fogathajtást legalábbis felénk ez biztos.. :/

2014. aug. 10. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!