Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csomózott kötőfékkel való...

Csomózott kötőfékkel való kikötés?

Figyelt kérdés

Pár napja voltunk a lovammal Felsőörsön egy természetes lókiképző táborban. (Csontó Zoltán oktatott) Korábban olvastam arról, h csomózott kötőfékkel nem szabad kikötni a lovat, de Zoltán szerint nyugodtan ki lehet kötni csomózottal. Nos, úgy is tettem. Pucoltam a lovam, és egyszercsak váratlanul megilyedt egy kutyától, ágaskodott, belefeszült a kötőfébe. Közben próbáltam eloldani a kötelet, hogy ne legyen nagy baja (elég csúnyán véresre lehúzta az orrát, de szerencsére hamar rendbejött) de Zoltán azt tanácsolta, hogy hadjam majd megnyugszik, ne oldajam el.

Nos visszatérve a kérdésre, ki lehet e kötni csomózottal lovat? Mert ott mindenki azt mondta h nyugodtan! (értenek hozzá) De ezzel szemben MINDENHOL azt olvastam, hogy nem lehet. Szóval nem tudom, de igazából jelenleg azzal szoktam kikötni a lovam, azóta szépen meg tanulta, hogy ha megkötöm nyugi van, mert különben sak magának okoz fájdalmat..


2014. júl. 12. 22:41
1 2 3 4 5 6
 1/54 anonim ***** válasza:

én tartanám magam ahhoz, hogy tilos! nem csak bőrsérülést, sebet okozhat, hanem ha egész testével nekifeszül és az egész súlya a vékony kötélnél összpontosul, akkor csigolya sérülést is szenvedhet. én semmiképpen nem kötném ki csomózott kötőfékkel.


a természetes lókiképzéshez nem értek, de akiket én ismerek és ezzel foglalkoznak sosem kötik ki a lovukat... tehát rajta a csomózott kötőfék, meg az a bazi hosszú (és indokolatlanul drága) vezetőszár és állnak mellette.

2014. júl. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/54 anonim ***** válasza:

Nincs lovam, de azért annyira értek hozzájuk, hogy leírjam a véleményemet.

Szerintem egy pucolás vagy nyergelés erejéig kikötheted a lovat csomózott kötőfékkel (főleg, ha úgy van, ahogy írtad, és megtanulta, hogy nyugi van), de ha mondjuk fürdeted, magára hagyod egy ideig, boxban kötöd ki meg ilyesmi, akkor inkább használj egy borjúkötlet(van aki marhakötélnek hívja) vagy más kötőféket.

Azért írtam ezt, nehogy butaságot mondjak vagy a többi nagyobb tudású lovas/lótartó leszóljon, esteleg a te lovad bánja az én hülyeségeimet :D. Mert személyes véleményem szerint, ha egy gyorsan oldaható biztonsági csomóval kötöd ki, el tudod oldozni, ha ágaskodna vagy hátrálna, akkor kikötheted csomózottal. Főleg ha a boxban nincs kikötve és nem is hagyod őt magára.

2014. júl. 12. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/54 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy vagyok vele, hogy ha az atyaúristen mondja sem fogom kikötni a lovam olyan dologgal, ami nem szakad el, mert az én lovam fogja összetörni magát, nem azé, aki mondta, hogy áá, kössem ki nyugodtan, hadd vergődjön! Nem csak hogy megnyomhatja magát itt-ott a ló, de el is eshet, ha nem palánkhoz van kötve, bekerülhet karámrúd alá, stb, belegondolni is rossz...


Ugyanezen okból kifolyólag nem szabad a karámban, boxban sem rajtahagyni, kizárólag hagyományos kötőféket. Vakarózáskor, hempergéskor beleléphet, fennakadhat vele valahol és kész a tragédia.


Szakadás szempontjából a bőr még jobb, mint a gurtni, mert sajnos utóbbi is elég nehezen szakad.

2014. júl. 13. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/54 anonim ***** válasza:
100%

Ha már muszáj ezzel az indokolatlanul felkapott "természetes lókiképzés" dologgal foglalkoznia a fél világnak, akkor legalább hallgassunk a szakemberekre. Szerintem.

Amúgy Csontó nem rossz lovas, inkább rá hallgatnék, mint mindenféle álparellis akárkire.

Amúgy két dolog jutott eszembe: az egyik, hogy az én lovaimnak vajon miért nem szokott eszébe jutni kötőféket szaggatni, ijedtségtől világgá menni mondjuk pucolás közben? Nos azért, mert nem csak a csomózott kötőfék nem szakad el, hanem egy tisztességes minőségű kötőfék sem, a borjúkötél sem. Igenis ne tanulja meg a ló, hogy kicsit rángatom magam és szabadság van, mert öt perc alatt hülyére vesz. Az enyémek pontosan tudják (mielőtt valaki nekem esne, anélkül tudják, hogy valaha is bántottam volna őket) hogy ha megkötöm őket valahová, akkor ott vannak és kész. Azt a napi párszor pár percet, amit kikötve kell tölteniük ápolás vagy nyergelés közben, tán kibírják lelki traumák nélkül is.

Másik: a kérdező példáján is jól látható, hogy az úgynevezett természetes lókiképzés sem erőszakmentes soha, hiszen a háttérmunkát ugye nem látjuk, de sejthető, hogy a Csontó is kiköti akár csomózottal is a lovat, aztán a ló saját kárán megtanulja, hogy jobb a békesség, állni kell nyugiban.

Amúgy egy kedves barátnőmtől kértek nemrégiben nyers lovakat egy természetes lókiképzős bemutatóhoz. Mondta, hogy tessék, ott vannak a nyers lovak a karámban, lehet válogatni. Mit gondoltok, melyik csikót vitték el a bemutatóra? Elárulom: azt, amelyik a gyerekek kedvence volt, gond nélkül lehetett vezetni, odajött, el lehetett küldeni, bárhol hozzá lehetett érni, ki lehetett kötni stb. Barátnőm ajánlgatta a kissé idegesebb csikót is, amelyikkel ő maga is kíváncsi lett volna, hogy mit tud csinálni egy természetes kiképző (az a ló sem volt vadállat, csak az még valóban nem tudott semmit) és természetesen azt mondták, hogy az a ló alkalmatlan a bemutatóra. No comment.

2014. júl. 13. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/54 anonim ***** válasza:
100%

Persze, tanuja meg, hogy állni kell, de olyan körülmények között, ahol nem eshet baja - normális esetben csikókorban, amikor még nincs annyi ereje, hogy egy tisztességes kötőféket elszaggasson.


A telivéreket pl. nem jellemző, hogy megkötik, tipikus kötőfékszaggatók. Nem hiszem, hogy jó ötlet úgy megtanítani őket, hogy kikötjük egy hajszálvékony csomózott kötőfékkel és hagyjuk, had verje agyon magát. Volt olyan telivér, amit a nagykapuhoz kötöttek meg, a kötőfék nem szakadt el, kirángatta a nagykaput (tanya kaput, el lehet képzelni) és maga után húzva eredt világnak. Egy traktoron akadt fenn. Kell ez? A másik a karámfa alá szorult be. De nem kell, hogy telivér legyen, ült már seggre "normálisan" nevelt furioso is a szemem láttára. Ha valaki körülnéz a neten láthat szép fotókat kötőfékkel fennakadt és elmiatt elpusztult lovakról is.

Én köszönöm szépen, de nem akarom ezt tenni a lovammal, inkább szakadjon el az a nyamvadt kötőfék, majd veszek másikat. Na nem mintha lenne ilyen problémánk, mert nincs, de sosem tudni.

2014. júl. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/54 anonim ***** válasza:
Igen,szerintem is tanulja meg hogy normálisan áll ha kikötik.De csomozottal rossz ötlet mert nyomja a pofáját és sebeket okozhat.A nem vészkioldos kötőfékkel kikötni hülyeség mert nem várhatod el tőle hogy soha ne ilyedjen meg semmitől.Viszont ha meg ilyed akkor nagyobb károkat okoz magában a ló mintha eloldaná.Az én lovam mindig vészkioldóval van kikötve.Nem olyan könnyen oldódik az ki hogy egy kis mocorgástól elköti magát de az tényleg nem jó ha rászokik hogy egy rántás a fejjel és már szabad vagyok.Én a gyors kioldós csomót is tudom ajánlani azt egy rántással ki tudod oldani ha baj van de a ló nem mert a végét elbujtatod az egyik hurokban.
2014. júl. 13. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/54 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Amúgy vészkioldós csomóval kötöttem meg, de Zoltán mondta, hogy ne oldjam el mert ezzel azt tanítanám neki, hogyha megilyed egyből kivan oldva, és biztos, hogy később eljátszaná újra , hogy eloldozzam. De mivel nem oldoldottam ki, azt tanulta meg, hiába ilyed meg nem lesz eloldozva, sőt csak rosszabb lesz, mert fájdalmat okoz magának és jobban jár ha nyugisan áll.
2014. júl. 13. 15:21
 8/54 A kérdező kommentje:
Amúgy csak pucoláshoz, nyergeléshez szoktam megkötni, és karámban meg boxban nincs rajta a kötőfék. Én inkább Zoltánra hallgatok, (mert ő tényleg ért hozzá) mint a neten olvasott irományokra.
2014. júl. 13. 15:29
 9/54 anonim ***** válasza:

"hiába ilyed meg nem lesz eloldozva"


A lovak többsége nem azért ijed meg, hogy szórakozzon, hanem azért, mert valami számára ijesztő történik.

2014. júl. 13. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/54 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló!

Igen, ezzel énis tisztában vagyok. Volt ott egy kiképzés alatt lévő fiatal csikó, ő talán pont jó példa rá. Tehát amikor megkötötték, ugrált, ilyedezett, bakolt a gazdája féltette és ezért eloldozta. Visszakötötték, utánna egyből bepróbálkozott, mert elötte eloldotta a gazdája. Legalább 3 x megpróbálta, hagyták és abbahagyta.

2014. júl. 13. 18:36
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!