Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Elválaszthatatlan barátok +...

Elválaszthatatlan barátok + új lovon lovaglás?

Figyelt kérdés
Idős lovam több, mint 8 év után új helyre került. Régebbi helyén a rangsorban inkább alul helyezkedett el, valamint többször nem kaptak enni, nem jól bántak vele stb. Az új helyen csak 1 ló van, vele az első pillanattól remekül kijönnek, kaja folyamatosan van előttük. Egy hete van ott, gondoltam kilovaglok vele, szétnézünk. Eddig semmi gond nem volt vele, egyedül jártunk ki terepre, de ha útközben váltunk el egy vagy több lovastól az sem okozott problémát, nagyon összhangban vagyunk/voltunk, nyakmadzaggal is lovagolható. De most ahogy kivezettem a karámból és nem látta újdonsült lópajtását úgy kétségbeesett, hogy rá sem ismertem. Rálépett a lábamra, amit eddig soha nem csinált, folyamatosan toporzékolt, nyihogott, úgy ahogy a karámban lévő másik ló is. 10 perc elteltével sem nyugodott meg, így nem mertem vele kimenni, (mert az utak is ismeretlenek és egy darabig az autóúton kell menni), ezért lassan visszavezettem, útközben többször megálltunk, mert nagyon rángatott. Miután visszaértünk és összeszimatoltak újra a régi, nyugodt, kezelhető paci lett... Ilyenkor mit kellene tennem? Szép fokozatosan rászoktatni, vagy csak magabiztosan fellépni és kilovagolni vele? Másik kérdésem az lenne, hogy a fent említett lovat is lovagolhatnám. Állítólag gyerekek is lovagolják (félévente egyszer-kétszer), de nekem kicsit makacsnak és önfejűnek tűnik. Hogy "próbálgassam"? Köszönöm!
2014. júl. 19. 21:38
 1/5 x) ***** válasza:

Lehet, hogy csak az új hely miatt van. Mióta van ott? De egyébként ugyan úgy, ahogy te is bizonytalan vagy az utakkal kapcsolatban, ő sem ismeri a környéket annyira, nyilván nem szívesen megy fejjel az ismeretlenbe. A másik ló legalább valamilyen szinten biztonságot jelent neki.

Én az ilyen helyzetekre mindig inkább a határozott "akkor is kimegyünk, ha hisztizel" típusú fellépést alkalmazom, nálam be szokott válni (bár szerintem a lótól is függ, hogy melyik a jobb neki). De előtte mindenképpen nézd meg az utakat, egyrészről hogy visszatalálj, másrészről sose lehet tudni, hogy mi van azon az úton. Még most szoktasd rá, hogy ki kell menni terepre, mielőtt nagyon összeszoknának a másik lóval mert ha ráhagyod csak nehezebb lesz.

A másik lóra meg nyugodtan ülj föl (ha nem sokat mozog, akkor futószárazd le kicsit), legalább kapsz valami kevésbé megszokottat és tudsz kicsit más irányba is fejlődni. Egy makacs lovon mindig többet lehet tanulni. Vagy ha nem érzed magad elég bátornak egyedül, akkor kérj meg valakit, hogy futószáron próbálkozzatok először.

2014. júl. 20. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

költözésben elég nagy tapasztalatom van, a mostani lovammal már a 4. helyen vagyunk (4 év alatt). ő is teljesen normálisan kezelhető egyedül terepen, de minden költözés után óriási hisztit vág le az első egyedüli terepnél, végig üvöltve nyihog, cepedlizik, hazafelé rohan. a 2. egyedüli terep is gázos kicsit, onnantól meg újra a régi. ezen túl kell esni, most még nem tudja, hogy mi van, ha onnan kiindultok, de majd megszokja, hogy ugyanúgy visszatértek haza, mint a régi helyen.

ha bizonytalan vagy magadban, félsz és veszélyesnek érzed, akkor az se rossz, ha megkérsz valakit, hogy 2-3 alkalommal menjen ki a lovaddal, illetve ugye ott a másik ló, azzal együtt is ki lehet menni, ha van egy másik lovas is, bár az nem igen fogja előre mozdítani az egyedül való kilovaglást.

2014. júl. 20. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Én annak a híve vagyok,hogy..


-A ló az egy csoportban élő,menekülő állat.

Ne csodálkozz azon,hogy hisztizik,mivel új hely,ismeretlen,veszélyt hordozó szagok és dolgok,még sosem látott utak,és ezeken egyedül végigmenni?

Én is hisztiznék a helyében :)

Nos,rá lehet szuszakolni a dolgot,számítsd bele,hogy megugrik néha,elrohanhat.Ha valami mellett végkép nem akar elmenni,akkor szállj le,és vezesd el mellette,nagyobb biztonságot fog érezni,és oda is vezetheted hozzá,hogy ne féljen.

Második megoldás az,hogy a másik lovat is viszitek,úgy könnyebben ki fog menni,de ne mindig párban menjetek,mert rászoknak,és aztán már semmi pénzért nem mennek majd ki egyedül.

A harmadik (és szerintem legjobb) megoldás az,hogy először kivezeted,te is ismerkedsz a hellyel és sétáltok is egy kicsit.Csapatépítő tréning.Menjetek el pár kilómétert,hagy szokja a helyet,te figyelj a hazaútra.Utána hazafelé léptesd ugyan azon az úton.

Amondó vagyok,hogyha elsietjük,akkor rosszabb,mintha nem.

Szóval ha gondolod akkor első alkalommal nem árt gyalog menni,csak azért sem,mert ha a helyében lennél,te sem akarnál elmenni a biztos,meleg otthonból,nem igaz?Így neki is könnyebb.

Nekem sikerült a csikómmal.

Neked is sikerülni fog!


-először mindenképpen nélküle kell feltérképezned az utakat.

2014. júl. 20. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

bocsánat kedves előző, de pont azért fontos, hogy a ló bízzon annyira a gazdájában, hogy hajlandó vele egyedül kimenni, mert egy csapatban élő állat és egyedül félnie kéne. ez a jó ló-lovas kapcsolat, hogy ilyenkor te vagy az ő csapata, te vagy az ő vezére!

az én lovam sokkal jobban figyel rám és sokkal apróbb jelekre reagál, ha egyedül vagyunk kint, mintha másokkal.


szerintem az egy fontos lépés egy ló-lovas kapcsolatban, hogy ilyen helyzetben a ló ráhagyatkozik-e az emberre.


én nem vagyok a vezetgetés híve, főleg kilométereket egy egészséges lónál...


az elején hisztizik, nyihog, és ekkor kell neked higgadtnak és magabiztosnak maradni, hogy érezze, hogy nem maradt egyedül, te majd tudod az utat, te majd vezeted őt az úton (mármint mutatod az utat a hátáról).

2014. júl. 20. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ezt a rengeteg és hasznos tanácsot!! :) Azt hiszem a biztonság kedvéért úgy megyünk ki egy gyalogos terepszemle után, hogy én lóháton, anyum meg sétál mellettünk, benne is bízik a paci :) Köszönöm!!
2014. júl. 20. 15:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!