Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan lehet egy lovat büntetn...

Hogyan lehet egy lovat büntetni ha "rosszat" csinált?

Figyelt kérdés
Kezdő vagyok ugyhogy ne szóljatok le. Lovaglás közben hogyan lehet egy lovat fegyelmezni? Pálcával,csak simán kézzel,sarkantyúval,csizmával,szárral jobban adod a segítséget? Melyik a leghatásosabb? Olyan szitunál akikor tudod hogy a ló csak hisztizik. Én ahova járok lovagolni mindig azt látom hogy a lovat csak a vállán pálcázzák,úgy hogy közben két kézben van a szár. De valakinél láttám olyat hogy a farára vágott egy kézzel. Ilyet "szabad" csinálni vagy ez már tulzás? (A ló ilyenkor elválazott.

2014. aug. 15. 10:24
 1/8 anonim ***** válasza:
50%
Nem valami zsúfolásig teli tanuló lovardába jársz? Mert ott egy csomó mindent másképp csinálnak, mint kellene. Alapból egyetlen ló sem "hisztizik", ha csak nem egy ilyen tanuló lovardának nevezett állatkínzó helyen van, amikor már a tizenötödik idióta tanuló rángatta szét aznap a pofáját, aki azt sem tudja mit csináljon, az oktató meg képtelen elmagyarázni neki. Én sajnos jártam ilyen helyre, de rájöttem, hogy egyedül az oktatók a hisztisek nem a ló. Ha jól fogod a szárat, jól irányítasz a sarkaddal, kizárt, hogy megbokrosodjon.
2014. aug. 15. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha megbokrosodik, szorítsd erősen a comboddal és fogd rövidre a szárat, de ügyelj arra, hogy ne rángasd, mert ahogy az előttem szóló is mondta, valószínűleg fájdalmában vagy az őt ért stressztől viselkedik így. Ha nem fenyeget különösebben a veszély, hogy ledob magáról, ,,csak" hisztizik, forog, próbáld megnyugtatni, pl. finoman paskold meg a nyakát, simogasd meg, beszélj hozzá nyugodt hangon.

Alapból érdemes kerülni a lábbal való ösztökélést, és csak nagyon finoman, elkerülhetetlen esetben csinálni, mert ettől 1. csak idegesebb lesz 2. sokkal jobban fáj neki, mintha csak a kezeddel vagy a pálcával ,,fegyelmeznéd"(?). A pálcával sem ütni kell, csak megérinteni a ló hátát/oldalát, mintegy jélzésképpen.

Egyébként miért szólna le bárki is? Senki nem születik úgy, hogy mindent tud a lovakról, a lovasoktatók is csak elkezdték valahol... :)

Sok sikert a lovagláshoz! :)

2014. aug. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Én nem hiszem, hogy arról lenne szó, hogy "megbokrosodik" a ló, inkább akár csak olyasmi, hogy nem hajlandó kimenni a pálya szélére a járásra, vagy direkt elkerüli a pálya egy részét, mert ő most nem akar odamenni, és kész. Ezt csak hisztiből csinálják a még nem olyan acélos lovasok alatt. (Én is ilyen vagyok.) Én is kíváncsi lennék a válaszra, azt kétlem, hogy ilyenkor simogatni (?) kéne a lovat, az jutalom neki, nem??
2014. aug. 15. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha levágja a sarkokat több belső csizma, testsúly kívül és befele hajlítod. Ha levágja a pálya egy részét általában van ott valami, ami zavarja. Alattam a szomszéd kiskacsák miatt vágta le a fél pályát a ló, ilyenkor én amikor az adott szakasz felé megyek nagyon figyelek már a legapróbb jelzésre, amikor el akar kacskaringózni, és akkor határozott szár (de ne tépd semmi esetben se), sok csizmával odahajtom, határozott testsúlysegítség. Ha ezek ellenére is birkáskodik akkor jöhet a pálca. De nem csak simogatni vele, EGY nagyot odavágsz,hogy kiszalad a világból, és megérti, hogy veled ne hülyéskedjen. Aztán nagykör az adott részen addig, ameddig meg nem csinálja normálisan, utána nagyon nagy simi és mehetsz tovább a pályán. Ez persze csak akkor kell, amikor a kiskacsás esethez hasonlóan hisztizik, más esetben az előző válaszok. Ha pl olyantól ijed meg ami számára ismeretlen, akkor határozottan vezesd oda és simogasd, nyugtasd le.
2014. aug. 15. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem büntetni kell, korrigálni.
2014. aug. 15. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igen én is pont olyanra gondolok mint a 3. válaszoló. Mert sztem van különbség a között ha tényleg megilyed valamitől mintha pl. átváltásnál nem megy át a másik kézre a végénél hanem elvállaz.

Ja és persze nem viselnék sarkantyút meg semmi ilyesmi csak úgy érdekelt.

2014. aug. 15. 17:50
 7/8 Linó03 ***** válasza:

Egyet értek a 3-dik válaszolóval.

Én túl sokat lovardában nem tanultam, a szakszavak egy részét sem ismerem, de már régóta lovagolok. Évek óta egyedül járok terepre, (mert így van lehetőségem) és ott nem lehet vacilálni, ebben a hangvételben fogok írni.

Ismerem a lovam, tudom mikor fél, akkor megnyugtatom, és tudom mikor próbálgatja a saját akaratát, csak úgy, mert olyanja van. Utóbbi esetben hátról előszeretettel használom a pálcát a farán (rövid szár a másik kézben, nyeregbe beleülni, és körülpillantani, hogy nem lép-e valamibe bele ahogy megpróbál kiforogni alólam), ha nincs pálca, kézzel ugyanez. Ha már a földön vagyok, akkor csizma... Oda kell figyelni, hogy a dorgálás az ellenszegülés mértékével arányos legyen!

(Félni nem kell, hogy baja esik, mert nagyobbat nem tudsz ütni, mint amekkorát egy ló rúg.) De első sorban szeresd, ne akard mindenért büntetni! A ló érzi. És az(oka)t a válasz(oka)t se feledd, ami(ke)t a lovardás lovak esetéről írtak.

2014. aug. 15. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Vaaki kérdezte, hogy ha nem akar kimenni a pálya szélére, a járásra, stb., akkor simogassa-e meg... NEHOGY! Pontosan azért, emrtahogyan írta, az jutalom. Ha a ló megijed, akkor sem szabad megdícsérni, simogatni! Soha! Ha majd megnyugodott, na akkor simogatom meg, mert ügyes volt, ez az az állapot, amit szeretnék: a nyugodt ló. Amíg ugrál, hisztizik, fél, bármi van, nem jutalmazom meg, hogy na ezaz, csináld még, legközelebb is jó lenne, ha eljátszanád ezt a mutatványt. Ha kell, hanggal nyugtatom, és azzal, hogy én nyugodt és magabiztos vagyok.

Ha csak merő hiszti, próbálgatja, meddig mehet el, valóban mi vagyunk-e a főnökök, akkor határozottság. Az erőszak ott kezdődik, ahol a lovastudás végetér. Van, hogy pálcával figyelmeztetni kell a lovat, de nem célzottan büntetni. Akinél azt látni, hogy már 5 perce erőből csapkodja a lova seggét, az meg már nem tudja, hova szaladjon kínjában, az nem lovas.

Ha csak megpróbál nem odamenni valahova, mert nincs kedve, akkor határozott testsúlysegítség, és csizma, két szár, két csizma, két ülőcsontocska "között" odaküldöm, ha a fene fenét eszik is. Ha közben hisztizik, vergődik, had csinálja, de márpedig menjen oda, ha kell, pálca a farára. Remek. Aztán megismétlem, most már azt is elvárom, hogy kultúráltan menjen oda. Csodás.


Az, hogy a ló vállára, vagy farára kap-e, az nagyban függ attól, hogy mit szeretnék elérni. Vállára csak segítségképp érintem a pálcát, és soha nem erőből, ütésszerűen.

Egyébként nagyon fontos a testsúly, sokan jobbra szoktak dőlni kicsit, mert jobb kezesek, vagy csak úgy, náluk gyakran előfordul, hogy jobb kézen a ló elkezd befelé vonulni, vállazgatni, ahogy szépen belép a lovas alá... Ezért nem kell bántani, ez a lovas hibája.

2014. aug. 16. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!