Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért vizesedik a lába?

Miért vizesedik a lába?

Figyelt kérdés
A lovamnak eddig ha sokat állt a két hátsó lába néha hajlamos volt be vizsedeni a doki akkor azt mondta hogy kora miatt lehet (16éves) és mert most nem lovagolom annyit. De ha megint lesz lovagolva akkor le apad. Mivel mindig későn értem haza és hamar sötétedett lovagolni már nem tudtam igy esténként félórákat vezetgettem és el is mult és jó ideig nem is volt semmi gond de most megint előjött. Ismét rendszeresen lovagolom de megint elkezdett vizesedni és rendszres mozgatás után sem mulik el. A napokban 1x kb 2órát csak sétálltunk és mire hazaértünk eltünt , nagyon örültem de rá 2napra ismét visszajött. Nem meleg és nem is sántit rá nem is érzékeny semmi a kedve is nagyon jó. Persze a bemelegitésra és a leléptetésre is kellő időt szánok. Fel fogom keresni természetesen a dokit is hogy nézzen rá de addig is valakinek van valami ötlete hogy miért lehet? Vagy esetleg erre van valami kenőcs?

2014. aug. 29. 10:44
 1/8 anonim ***** válasza:

Karámban van a lovad, vagy istállóban áll?

A szűrődéssel nem nagyon lehet mit kezdeni, önmagában nem is veszélyes, azt jelzi, hogy pang a nyirok- és vérkeringés. Ha alátéttel puhán befáslizod istállófáslival a sétáltatáshoz, hamarabb lemegy, de a legjobb lenne, ha akkor sem állna a ló, ha éppen nem foglalkozik vele senki.

2014. aug. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha más nem,egész napos karámozás jót tehetne neki.
2014. aug. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A vizesedés általában azért jelentkezik, mert a lábak vérellátása nem elégséges. A vizesedés oka azonban rengeteg féle lehet... A teljesség igénye nélkül, pár lehetőség:

- túl kevés mozgatás. bokszban tartott, vagy állásban lévő lovak esetében gyakori, ha a ló nem mozog eleget, beszűrődik a lábuk. Mozgatás hatására rendszerint lemegy. Ha melegen tartod a kérdéses lábat (istállókamásli), az sokat segít, hiszen ahol meleg a test, ott jobban kering a vér.

- A ló túl lett hajtva, könnyű, laza munka, pihenés segít. Ekkor se kössük le állásba egész napra persze, fontos, hogy a ló mozogjon, a legjobb, ha karámban van, és a "kötelező" mellett annyit megy, amennyit még szeretne. Ez akkor is előfordulhat, ha alapvetően nem ment sokat a ló, de nem volt rá felkészítve, pl. hetek óta csak állt, majd hirtelen letoltak vele egy komplettedzést, amit a pihenő előtt gond nélkül végigcsinált volna.

- Szív-, vagy egyéb érrendszeri gondjai vannak, a keringése nem kielégtő. Orvosi beavatkozást igényelhet. Lehet örökletes, de pl. simán előfordulhat, hogy egyszerűen csak kihajtották a belét is, és a dolog visszaüt, stb...

- Lábprobléma is állhat a háttérben, olyan jellegűekben kell gondolkodni, amik eredményezhetik az érrendszer helyi jellegű összeszűkülését, vagy a nem megfelelő áramlást.

2014. aug. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek! Fél ridegtartásban van és elég nagy legelő van non-stop amit álltalában ki is használl. Álltalában csak terep lehetőség van és nagyon oda figyelek a kellő bemelegítésre és ha pl 2napig nem megy nyilván 3.nap nem egy 3órás kemény terep lesz. És álltalában 1 másfél órát járunk kivéve ha előtte nem ment akkor csak kb fél-háromnegyed órát. Bokavédőt is használlok de nem húzom szorosra hogy elszoritsa a lábát , gondoltam lehet ezért van de már a használata előtt is vizesedett tehát ezt kizártam. Esetleg akkor térjek át a fáslira? Melyik fásli a jobb? Alátét mindenképpen kell alá? Bokavédőt akkor inkább mellőzem?
2014. aug. 30. 11:58
 5/8 A kérdező kommentje:
Korábban iskola lóként szolgált napi több órát dolgozott. Több mint 1éve van nálam én csak hobby szinten lovagolom de kb heti 4x . Előttem akinél volt ott kb 2évig nem csinállt semmit. Lehetséges hogy azért van mert hozzá szokott a rendszeres munkához és most pedig nem mozog annyit?
2014. aug. 30. 12:01
 6/8 anonim ***** válasza:
A fáslizást nem azért írtam, hogy arra térj át. Jó az ínvédő. Viszont a szavaidból úgy vettem ki, hogy szoktad azért sétáltatni, hogy lemenjen a szűrődés. Ilyenkor ha lazán befáslizod, hamarabb lemegy. Egy 16 éves lónál már megjelennek különféle lábproblémák, a kíméletes használat, alapos bemelegítés fontos, de a ló múltját nem változtatja meg.
2014. aug. 30. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy tényleg csak kihajtották a belét is anno, ez okozhat nála szívproblémákat is akár. Sajnos az igazán jó iskolalovakkal szemben sokszor visszaélnek a lovasiskolák, de még azok az edzők is, akik csak 1-2 saját lóval dolgoznak. Sajnos sokszor meg is feledkeznek a kellő bemelegítésről, és a kellő mértékű levezetésről (!), attól, hogy a ló nem izzadt le, vagy le van nyírva, és gyorsan szárad, attól még a pulzusa, testhőmérséklete, stb. nem áll készen arra, hogy behajintsák őt a bokszába. Sajnos napjainkban már nem divat a klasszikus iskola egyik alapvetése, hogy a cél egy végletekig engedelmes, és egy minél hosszabb használati élettartamú ló legyen... Legyne ellovaoglható alap szinten, aztán ha 10 év alatt "tönkremegy", majd lesz másik.

A fásli nem fog igazán eredményt hozni amúgy, értelmetlen. A bemelegítés alatt ráteheted, segít, hogy gyorsabban lemenjen róla ez a vizesedés, de utána szerintem vedd le. Átveszi az inakról a terhelést, amiren eked nincs szükséged.

Esetleg, ha estére behozod őket, akkor estére tegyél rá istállókamáslit.

2014. aug. 30. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen ha nagyon duzzadt akkor csak sétálunk hogy le menjen :/ Köszönöm Szépen mindenkinek a választ! Szép napot
2014. aug. 31. 09:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!