Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Árt a lovaglás a gerincnek?

Árt a lovaglás a gerincnek?

Figyelt kérdés

Van egy kis gerincferdülésem, nemrégiben kezdtem el lovagolni. Új tesi tanárt kaptam, aki azt mondta, hogy a lovaglás a gerincnek a legrosszabb sport. Ez igaz? Én úgy tudtam, hogy a feles sportok a legrosszabbak, pl. a tenisz. Azt mondta, hogy azért, mert lovaglás közben, a gerinc állandó nyomásnak van kitéve, ahogy pattogsz. Bevallom, először tényleg nagyon kellemetlen volt pattogni, de mióta rendesen tudok lovagolni, azóta a pattogás csökkent, és már sokkal puhábban tudok lovagolni.

A tartásom sokat javult, mostanában sokkal egyenesebb háttal ülök, nem úgy begörnyedve. Heti kétszer fél órát lovagolok, szerencsére ahova járok, ott rendesen oktatnak, futószáron, folyamatosan figyelve a hibáimra, és kijavítva azokat. Tényleg ennyire ártana? Vagy csak hülyeségeket beszélt. Nem fog ártani az enyhe gerincferdülésemen? Volt/van gerincproblémátok? Mióta lovagoltok javult vagy csak rosszabb lett?

Örülnék, ha bővebben kifejtenétek ezt a témát. Minden válaszadónak megy a zöld. :)



2014. szept. 2. 15:44
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Terheli a gerincet, igen. "Üti" minden alkalommal. Csak úgy, mint a kocogás/futás. Gerincproblémákkal ezek egyike sem ajánlott.


Nálam a lovaglás mondjuk nem jött szóba, de a futást szigorúan megtiltották, annyira rossz sajnos a gerincem.


Mivel szeretsz lovagolni, még mielőtt feladnád, szerintem konzultálj egy orvossal, hogy a te konkrét esetedben lehetséges-e űznöd ezt a sportot.

2014. szept. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Szeretemacsokit ***** válasza:
58%
Dehogy árt, sőt a legjobb a gerincnek, ezért vannak direkt olyan lovak melyeken sérült emberek lovagolnak és hatalmas a javulás. A tesitanárok szeretnek abba a hibába esni, hogy a lovaglást nem tekintik sportnak, ezért próbálják a gyerekeket ilyenekkel eltéríteni tőle, hogy inkább "rendes" sportot űzzön. (Akinek nem inge ne vegye magára) Szóval nyugodj meg és inkább hanyagold a témát a tancinál ;)
2014. szept. 2. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Szeretemacsokit ***** válasza:
75%
Persze az ügetés nem a legjobb mert ott pattogsz, de a lépés biztos nem árt.
2014. szept. 2. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
85%

Ne is haragudjatok, de ez hülyeség. Árt a gerincnek, nem árt a gerincnek. Egy dolog válassza el, mégpedig, hogy helyesen vagy helytelenül csinálod e.

Tanügetésben igen, "pattogsz", de annyi, hogy kevesebbet kell csinálni belőle, amíg szép fokozatosan hozzá szokik a gerincet ehhez a fajta terheléshez.

Orvoshoz hiába mész, mert a többségük semmihez nem árt, nemhogy a lovaglás jótékony és káros hatásaihoz.

Többre mész, ha megkérdezel egy lovas terapeutát. Sok sok év óta lovagolok, nekem is volt némi gerincferdülésem még sincs semmi bajom. Nyilván más minden eset, de csak azt mondhatom, ha jól csinálod nem! árt.

2014. szept. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
97%

Nekem anno direkt javasolták a lovaglást. Igaz elsősorban a lovon végzett tornagyakorlatokra gondoltak, de természetesen ennél tovább mentem, és elég sokáig lovagoltam rendesen. Az ügetés lehet valóban nem a legjobb, de ugyanakkor meg a lovaglás jó izomzatot csinál, plusz muszáj magad kihúzni rajta.

Amúgy a futás, a bukfenc, illetve súlyok állva emelgetése, vagy nagyobb teher cipelése ami igazán ártalmas. Meg a sok egyhelyben ülés...

De a gerincferdülésre legjobb a speciális gyógytorna, ezt mindig csináld, akár mit is sportolsz plusszban.

2014. szept. 2. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ment a zöld. :)
2014. szept. 2. 17:36
 7/14 anonim ***** válasza:
78%
Külön erre van terápiás lovaglás..
2014. szept. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
62%
Csak tudnám mire föl pontoztatok le...Tanulj meg lovagolni és nem fog fájni a hátad a lovon te gyökér. (Nem a kérdezőnek szól.)
2014. szept. 2. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
64%

Ha jól idomított lovon ül az ember, és rendesen megtanult ülni, akkor nem pattog tanügetésben sem, sőt, a tanügetés semmilyen fizikai erőkifejtést nem igényel részéről (!), ezért kifejezetten idős korban is csinálható. Ilyen módon a gerincnek sem árt.

Amíg a lovas egy beejtett hátú lovon retyózik, és megy, amerre épp lát, és tojik rá, mi' van, vagy csa őt magát nem tanították meg helyesen ülni, addig tényleg pattog, emiatt a gerincnek nem a legjobb. DE ha egyszer ezen a fázison átlendül, akkor kifejezetten tartásjavító, és ha tényleg csak nagyn enyhe a gerincferdülés, azt akár korrigálhatja is, ha időben el van kapva a dolog.


Orvostól, meg tesitanártól is hallottam már, hogy a lovaglás nem sport, ülsz a lovon, aztán jónapot. Mindkettőt szívesen várom azóta is, egy óra lovaglást ingyen biztosítok nekik. Egyik se jött el. Ennyit erről.

2014. szept. 2. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Oldalrol nezve a gerincemben nincsen meg az "s" alak, hanem tuegyenes, ezaltal a csigolyakat sokkal jobban megviselik az apro utodesek, amik futasnal vagy lovaglasnal jellemzoek. Valami kezdodo gerincservrol is magyarazott a dokim (aki nem hulye, elol-hatul professzor, doktor, tehat erti a dolgat), ezert kifejezetten ellenjavallott a lovaglas es a futas. Ennek ellenere mind a kettot csinalom, sikerult kompromisszumot kotnunk azzal, hogy el kell mennem havonta a gyogytornaszhoz, es csinalnom kell naponta a gyakorlatokat, amiket ad. Amiota csinalom, nem faj semmim, a gerincemben is kezd kialakulni a ketto gorbulet. Egyebkent, soha nem fajlaltam a gerincemet, hanem a bal csipom fajt sokszor (lovon nem, de mindent szeretnek rakenni a lovazasra), sokszor voltunk klinikan is emiatt, aztan derult ki, hogy a gerincem nem all jol.

Visszaterve a kerdesre, szerintem attol fugg, hogy a lovaglas javallott vagy ellenjavallot-e, hogy a gerinced "milyen nezetbol" ferde.

2014. szept. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!