Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen fajta illene hozzám?

Milyen fajta illene hozzám?

Figyelt kérdés
Tudom,hogy egyedet kell választani,de majd késöbb lovakat is szeretnék tenyészteni,tehát ezért teszem fel a kérdést :) Nem vagyok egy póni kedvelő,de viszont nem szeretem a túl magas lovakat sem (olyan 150-165 cm lovakra gondoltam,h jók lennének) Nem szeretem a puccás,túl drága lovakat sem (Hannoveri pl,Fríz tetszik,csak valahogy az ára nem kóser nekem :)) Család barát fajta,nem idegbeteg,leginkább lovaglásra.A szín mindegy.Nem szeretnék majd túl drága lovakat tenyészteni,hanem inkább olcsóbb ár kategoriába,mert egyrésztmajd függni fog a pénzemtöl (Mivel 3-4 év mulva szeretném elkezdeni,addig max veszek 1 olyan fajta lovat,hogy bele tanuljak,de van tapasztalatom lótartásban,sőt,mostis van egy pónink.) Válaszokat előre is köszi :)

2014. okt. 3. 12:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy csak provokációnak szántad, de tessék a válaszom: Hintaló!
2014. okt. 3. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Bocsi,de ugy gondolom,hogy 16 évesen kinőttem a hintalóbol :D Majd max pár év múlva majd a gyerekemnek veszek :)
2014. okt. 3. 12:48
 3/15 anonim ***** válasza:
Szóval tenyészteni szeretnél, de elképzelésed sincsen a fajtáról? Akkor mire szeretnél tenyészteni? A fajta jelenlegi, 30-40-50 éves tapasztalattal rendelkező tenyésztői az általad megálmodott tenyészcélt nem tudják megvalósítani?
2014. okt. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Hát,gondolkoztam,a gidránon,csak azok ált. energikusak,tehát,ha egy kisgyerekel elrohana,nem lenne szerencsés,azért tettem fel a kérdést h ha pl valamit rosszul tudok a fajtárol,akkor kijavítsatok,vagy személyes tapasztalat stb.. De a fajták,amikre gondoltam:Gidrán,Kisbéri,Lipicai,és ilyen tipusu lovak
2014. okt. 3. 12:58
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Inkább nézz magadnak egy cuki kis lovat, lovagolgass vele, vidd el bértartásba, hogy a számára megfelelő körülmények között legyen. 16 évesen lehet, hogy a hintalóból kinőttél, de szerintem fogalmad sincs, hogy milyen költségekkel jár egy ló fedeztetése, a vemhesség, az ellés, a csikó nevelése. Mi leszel, ha nagy leszel? Biztosan bírni fogod, ha egy hónapba csak a vemhes kancád állatorvosi ellátására 300-500 ezer forintokat kell költened? És ez csak az állatorvos, nincs meg az etetés, az eltartás. Márpedig tenyészteni nem annyi, hogy összeengedem a kancámat egy ménnel, ha fajtát akarsz, akit papíroztatni is akarsz, ahhoz kanca tenyészvizsga, minden egyéb előfeltétel kell, plussz vérvételek, állatorvos és társai. Arról nem is beszélve, hogy fajtamének mennyiért fedeznek vagy mennyibe kerül a jó vérvonalból származó sperma. Ha az anyagi részét el tudod látni, akkor biztosan van annyi pénzed, hogy felkeress egy fajtaménest, tapasztalatokat szerezz, tanulj tőlük, jónéhány ezrest kicsengess nekik.


Arról nem is beszélve, hogy azt írtad, hogy a fríz ára nem tetszik. Hár pl. egy kisbéri kanca, ami alkalmas tenyésztésre, aminek a vérvonalát érdemes tovább vinni, az is közel annyiba kerül, mint egy fríz, ráadásul akárhova (ilyen tapasztalattal, elképzelésekkel és tervekkel, amik neked vannak), oda sem adják. A "selejtjét" meg nem érdemes tenyészteni. Ne értsen senki félre, a selejtet nem úgy értem, hogy a ló nem való semmire, lehet tök jó kis lovacska, nagyon cuki, nagyon jól lovagolható, de egy tenyésztésbe bevont kancának ennél azért többet kell tudnia.


Tény, hogy cuki a csikó, szép dolog fiatal lovakkal is foglalkozni, de ez azért nem olyan egyszerű, mint ahogy te elképzeled. A kudarcokról nem is beszélve, merthogy egy magzat, egy csikó még sérülékenyebb, mint egy emberbaba, lehet, hogy már a fedeztetésnél problémákba ütközhetsz, amiket csak a fajta ismeretével nem fogsz tudni megoldani, ehhez tenyésztői ismeretek szükségesek, amik tuti, hogy nálad nincsenek meg.

2014. okt. 3. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Már elnézést,de van tapasztalatom.Van egy pónim,akit én vettem,és tartom el, mellete volt egy másik is,csak 2 játék pónit minek tartsunk?A másik kólikázot is,a helyi lovasok meg csodálkoztak,hogy hogy tudtam hogy mit hogy kell csinálni,másrészt,gazdának tanulok,amibe benne van az állat tenyésztés,és nem csak disznókrol tanulunk,hanem lovakrol is.Tehát,ha normális választ nem tudsz írni,akkor kérlek ne írj semmit. Fajtát kértem,ami a szempontjaimnak megfelelnek,és nem kioktatást,miközben nem ismersz :) Egyébként,bértartásba nem fogok soha se adni lovat,nincs kedvem arra,hogy veszek egy jó lovat,aztán pár kisgyerek meg elrontja,meg kitudja mitcsinálnak a lovamal.Erröl ennyit,ezentul normáális válaszokat kérek :)
2014. okt. 3. 15:57
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a gondolatmenetet most nem teljesen értem. Az én lovam bértartásban van, de soha nem ült rá "pár kisgyerek", meg más se, akit én nem engedtem rá. Ellenben nem kell hajnal 4kor kelnem, hogy almozva legyen, meg etetve. De ez az alap, csak akkor lovaogltatnak a lovadon, ha olyan a szerződés, hogy az ár egy része helyett használhatják a lovad. Ahol csak úgy viszik, ott nem is igen gondoják komolyan magát a lótartást.

Fajta meg mindegy, egyik sem rohan el egy isgyerekkel, ha úgy van tartva és nevelve, képezve, ha meg nem úgy van, akkor mindegyik elviszi a fenébe. A telivér is kezesbárány, és gazi iskolaló, ha megfelelően van képezve, tanítva, foglalkozva vele, és az edző is ért hozzá (!), ha meg minden mindegy, had menjen, akkor a fríz is idegbeteg vadállat.

Na most ennek függvényében válassz valamit.

A tenyésztés amúgy nem olcsó óka, ha komolyan gondolod, akkor ugyanis nem vehetsz meg csak úgy egy kancát, vagy egy mént, hanem nagyon komoly szempontok alapján kell választani kancát, és alaposa meg kell fontolni, hogy melyik lesz a hozzá illő mén. Egy jó tenyészkanca pedig nem a 300 ezres kategória, akkor se, ha a tenyésztési zsákutcák (pl. herélt, vagy tenyészállományba nem vehető kanca, csődör) már ennyiér megszerezhető.


Én nagyon szeretem az ügetőt és a telivért, olcsó fajták, ha nagyon ragaszkodsz ehhez az elképzeléshez, ott pl. lehet nézelődni, csak azok tényleg követelik a hozzáértést.

2014. okt. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Igen,az Angol telivért én is néztem,hozzá értésileg pedig nem csak én csinálnám :) Hát,te szerencsés vagy,hogy ilyen lovardát találtál.Nálam,a közelbe van egy lovarda,de ott is cseszték szét a térdem,és nagy valószinüleg hogy porckopásom van,és ott még a lovak,és a lovászok se 100asok...a másik lovarda pedig legalább 1 órára van innen :/
2014. okt. 3. 19:25
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Azt értem, hogy lovat szeretnél és otthon szeretnéd tartani. De tenyészteni? Felhoztál itt egy pár fajtát, de annyi lenne a cél, hogy a kisgyereket ne vigye el, ne legyen drága (ezt nem is értem. A jó ló drága...) és ne legyen túl magas? Ez egy tenyészcél? Ajánlom olvasgatásra az adott fajták tenyésztési terveit és a kapcsolatfelvételt tenyésztőkkel, amennyiben annál komplexebb kérdéseket is fel tudsz tenni, mint hogy melyik fajta "illene" hozzád, nyomozhatsz a fajta története, a vérvonalak, a standard, a bírálatok eredményei, az adott egyedek eredményei, az örökítőképesség, a keresztezési típusok, az öröklés után.

Aztán keresel magadnak egy olyan állást, amiből kijön az a havi ötvenezer, plusz a fél-egymillás tartalék, hogy vegyél egy lovat. Egy olyan lovat, ami tenyésztésre alakalmas (és nem azokra gondolok, amelyeket 200-ért adnak, mert annyi bajuk van, hogy már csak csikót lehet lehozni róluk). Aztán keresel hozzá egy mént, fizeted a fizetendőt, felneveled a csikót és veszítesz rajta 500 ezret.

2014. okt. 4. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 ecsemecse ***** válasza:
100%

Na most akkor az alap kérdés: minőség vagy mennyiség? Mert a minőséget nem kapod meg olcsón, minőségi csikókat meg nem szabad olcsón eladni (bár ha tudnád, hogy miről is szól a tenyésztés, akkor tudnád, hogy egy minőségi csikóban mennyi idő és pénz van, nem is írtál volna ilyen hülyeséget, hogy olcsó csikót akarsz). Ha meg a cél az olcsó kanca, olcsó mén, olcsó csikó, akkor ne azt írd, hogy tenyészteni akarsz, hanem kancát csikóztatni. A tenyésztés maradjon meg a minőségi tenyésztőknek, ne az olcsóknak. Ha így állsz hozzá (bár még fiatal vagy, lehet, hogy később átlátod a különbséget), akkor te nem tenyészteni fogsz, hanem csak kancákat elletni. Hozzáteszem, nincs gond az olcsó lovakkal sem, csak ők nem tenyésztésbe mennek, hanem csak születik csikó.


Ha olcsót akarsz, akkor meg ne fajtát keress. Keress egyedet, aki megfelel az elképzelésednek, nem is kell, hogy tiszta vérű legyen. Ha "családbarát" lovat akarsz, gondolom azokra a lovakra gondolsz, akik tökéletesek iskolalónak, oktatásban jól teljesítenek. Azok a lovak közelsem tisztavérűek, ott "egyszerűen" az idegrendszert és a mozgás tisztaságát kell figyelni, ami egyértelműen nem fajta, hanem egyedi jelleg. De ezek a lovak is hatalmas körültekintést és pénztőkét igényelnek.


Elhiszem, hogy van tapasztalatod lótartás terén, hogy gondozol egy pónit, de a tenyésztés nem az a kategória, amit itt leírva meg tudsz tanulni. Ez olyan, mint hogy van egy hegyed, ősszel csinálsz x liter bort, de ettől még nem vagy borász. Ha 3-4 éven belül tervezed a tenyésztést, akkor te nagyon más világban élsz, ehhez sokkal nagyobb tapasztalatra, ismeretre van szükség. A központi kérdésnek nem annak kéne lennie, hogy milyen fajta illik hozzád, ennél sokkal összetettebb a dolog. Mellesleg minden fajtában van idegbeteg és kezesbárány is, én gidránból és kisbériből is találkoztam mindegyikkel, lippből meg csak idegbeteggel.

2014. okt. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!