Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Jogilag kihez fordulhatok,...

Hawkins42 kérdése:

Jogilag kihez fordulhatok, nem megfelelő lótartás ügyében? Illetve milyen a megfelelő körülmény egy ló számára!

Figyelt kérdés

Üdv.

A kedves szomszédasszonyom (amióta jogilag nincs korlátozva a haszonállattartás) már épp a harmadik lovát kezdi nyúzni, az elsőt tudom h megdöglött a második, egyik napról a másikra eltűnt, a harmadik tegnap este érkezett, mindegyik közt kb. fél év szünettel.

A problémám a következő, (semmi bajom a lovakkal gyönyörű állatok)a kedves szomszédasszony egy kb 100 m2 területen tartja a lovat aminek az egyik oldala az én házam (egy régi vályogház és egy régi építésű része a városnak ahol még eléggé össze-vissza épültek a házak, két nyitható ablakom is a szomszéd felé néz de a szobák szellőztetését csak így tudom megoldani viszont mivel 20 évnél régebb óta ott vannak így jogilag ez nem támadható, nekem legalábbis ezt mondták, a "hivatalban") ablakom alatt reggelente a friss lócitrom, a nő próbálja takarítani de van h egész nap nincs itthon, és mikor hogy van ideje van amikor reggel 6-kor van hogy 21:30 kezdte a talicskát tologatni ami nem csak zörög de nyikorog is.

a lónak mindössze gy 3-4 X 2-3m-es beállója van, nem vagyok szakember de egy fóliával körbetekert 6 gerendából meg egy tetőből álló építmény nem számít istállónak valamint 4 kutya is van amelyek rendszeresen bejárnak a pacihoz és félnapokig szórakoztatták.(a tapasztalataimat a 2. lóval kapcsolatosan írom ugyanis azt éltem át kb egy 3/4 évig tartott) a ló természetesen az egész telet a szabadban töltötte legelő az nincs ezen a kb 100 m2-n él és kéthavonta egyszer a kedves szomszédasszony megsétáltatja. Enni inni ugyan kap de úgy vélem ez nem megfelelő egy ló számára. körbenéztem itt a z oldalon hasonló témákban és sok helyen olvastam h a ló társas állat itt mindig egyedül van csak a négy kutya b*sztatja, arról nem is beszélve hogy szó szerint a falam túloldalán vágtat ami nincs túl jó hatással a házamra sem, rengeteg repedésem lett, a falam külsejét meg el sem merem képzelni.


Bocsánat ha elsőre nem ide illő részleteket is írtam de nagyobb betekintést szerettem volna a válaszadóknak adni, bár tudom hogy sok minden így is kimaradt.


2015. jan. 3. 10:45
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Bocsánat azt elfelejtettem hogy a lovak 100%-osan nem haszonállat-nak vannak tartva, sem földje sem kocsija nincs a hölgynek és gyanítom nem is eszi meg öket.
2015. jan. 3. 10:49
 2/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Amiket leírtál körülmények azok megfelelőek a lónak az állatvédelmi törvény alapján. Ha a ló nem sovány, el van látva (meg van körmölve, nem férges, nincsenek rajta kezeletlen sebek) akkor az állatvédőket nem lehet rá uszítani. Az istálló nem követelmény és ne félj, a ló se hiányolja, a társállat az már más kérdés, jó lenne a lónak, de ez sem követelmény, nem számít állatkínzásnak egyedül tartani.


Az, hogy az ablakod alatt végzi a dolgát már más kérdés, utána kell járni az önkormányzatnál, hogy ezt így lehet-e, de ha lehet, akkor sok mindent nem tudsz tenni. esetleg annak lehet utána nézni, hogy hol tartja a trágyát, mert lakott területen belül betonozott fedett trágyatároló kell, de ha úgy szereti a lovat, akkor ha fel is jelented megépíti, kifizeti a büntetést és minden megy tovább.

2015. jan. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

A beálló teljesen jó, mivel ridegtartásban sincs más neki. A lényeg, hogy szél ás cspadékálló legyen, a hideg ellen a ló úgyis "felöltözik".


Nekem a problémám a terület méretével lenne, mert 100m2 nem elég a lótartásra. Legalább fél hektárnyi legelő lenne az ideális. Bár nagyon sok helyen, még sportlovardákban sem jut ennyi a lovaknak, viszont azok rendszeresen vannak mozgatva.


Ha a ló egészséges, kötelező oltásai, féreghajtás, vérvételei megvannak, jóltáplált, akkor nem nagyon tudsz csinálni semmit. Viszont a trágyakezelésbe bele tudsz kötni, azt meg az ÁNTSZ-nél lehet, hogy pl nyáron sok a légy, meg a szag...stb, illetve a lótartás vonzza az egereket is, mert ugye a szemestakarmányra mennek rá, illetve a szénába szoktak fialni (mi ezt a problémát egy remek macskával oldottuk meg).

2015. jan. 3. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ahogy írták, a körülmények amiket leírtál, nem utalnak állatkínzásra. Ha a ló tényleg jól néz ki, nincsenek sebei, stb - bár ezt te mint laikus, nem tudom, mennyire tudnád megállapítani -, akkor a nő részéről semmi gond sincs az állata tartásával.

Az, hogy téged ez zavar, egy egészen más kérdés. Emberi hangon beszélni próbáltál-e már a kedves szomszédasszonnyal, amiben jelezted volt neki, hogy pont az ablakod alá potyogtat a ló, és ez téged zavar? (A talicskatologatás meg lehet, hogy nyikorog, de ha nem lenne talicskatologatás, felhalmozódna a lócitrom... hangtalan talicska nincs.)

Csak mert ha eddig még nem kopogtattál át hozzá, hogy ugyan kérem, beszéljünk már egy kicsit mint szomszéd a szomszéddal, akkor lehet, hogy ahelyett, hogy rögtön jogi úton gondolkodsz, előbb inkább ezzel kéne megpróbálkozni.

Én legalábbis, ha előbb kapom az önkormányzati zaklatást, és csak utána jön mosolyogva a szomszéd, hogy beszéljünk már, akkor is elküldeném valamerre, ha egyébként kedves és békeszerető ember vagyok, akivel normálisan lehetett volna beszélni.

2015. jan. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors válaszokat, nem vagyok aza kapásból jelentgetős típus, misem bizonyítja jobban h azt sem tudom kihez kell ilyen esetekben fordulni, a kedves beszélgetés megvolt már többször is van ami valóban változott de sok minden nem. A talicskát meg nem azért írtam mert AZ zavar hanem az hogy 21:30 kor kezdi én meg délelőttös vagyok pl, jah meg a legjobb amikor hazaérek éjszakás műszakból és 6:30 elkezdi szintén az ablakom alatt patkoltatni a lovat... szóval nem a ló a baj hanem a tulaj...

Ui.: a trágya dobokban áll az udvar közepén.

2015. jan. 3. 13:29
 6/12 anonim ***** válasza:

Hát akkor talán ezt kéne vele megbeszélni például a trágya dombot, mert valószínűleg nem azt a 4-5 kupacot érzed, ami az ablakod alá van pottyantva, hanem a nagy dombot, ahol több havi trágya van felhalmozva. Bár gondolom elsősorban nem most zavar, hanem jó időben, amikor kinyitnád az ablakot.


Van a szomszéd területén olyan hely, másik 100 m2, ahova át tudná rakni a lovat és kevésbé zavarna? Mert esetleg azt is meg tudnád vele beszélni, hogy költöztesse át a lovat a kert másik végébe, mert téged mérhetetlenül zavar a talicskázás, patkolás és szarszag és eddig igazán elnéző voltál és nem szeretnél feljelentéshez folyamodni (kevéssé burkolt fenyegetés)...

2015. jan. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Jó a kérdés a válsz ismét engem igazol, említettem már neki hogy a ló nincs jó helyen át kéne rakni máshova, jött a válasz nincs hely (tényleg nincs), én fölajánlottam neki hogy az ő udvara mögött nekem van egy jó nagy területem amely L alakban benyúlik az övé mögé, (amit egyébként ő művel mert én nem használtam mind ezt persze ingyen.... és igazából engedély nélkül de ez egy másik történet) Mondtam neki hogy esetleg oda levinné én úgysem használom és bérleti díj ként csak annyit kértem h tartsa karban a területet amit használna. Válasz majd megbeszéljük... ennek idestova egy éve azóta háromszor kérdeztem, a válasz mindíg majd megbeszéljük meg lehet róla szó és ennyi. aztán eltűnt a ló én meg örültem egészen tegnap estig.
2015. jan. 3. 13:46
 8/12 anonim ***** válasza:

6:30kor jön a kovács, mert lehet akkor ért rá kimenni.

Arról nem tehet, hogy te 3 műszakban dolgozol, voltam én is állandó éjszakás, ha tudnád mennyi minden zavart, ami egy átlag embert nem.


Ha a trágyát az udvar közepén halomban tárolja, akkor először szólj neki, hogy ez így nem ok, és ezt add neki oda írásban is, melyben megadsz egy határidőt,és ha nem teljesül, akkor panaszt teszel a megfelelő szervezeteknél. És persze a későbbiekben is úgy kell tárolnia a trágyát, hogy ne zavarjon.

2015. jan. 3. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A leírtak alapján szerintem ez egy tökéletes alkalom arra, hogy megmondd, hogy nem akarsz szemét lenni, de már 100x szóltál, hogy ez így nem állapot. Azt hitted megoldódott a ló kérdés, de ezt az új lovat tényleg ne merészelje az ablakod alatt tárolni, mert feljelented (előtte esetleg készíthetnél képeket a trágyadombról). Adj neki határidőt, hogy legkésőbb 10 nap múlva költöztesse át a lovat vagy te általad felajánlott területre, vagy ahova akarja, de az ablakod alatt nem maradhat. Ha túl vagy a finom célozgatásokon, puhatolózáson és semmit nem segített, akkor muszáj vagy lépni. A legtöbben betojnak a "feljelentés" szótól is, nem kell tudnia, hogy pontosan miért és hol jelented fel.
2015. jan. 3. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, minenki ötletét és véleményét, gyanítom sok embernél úgy jövök le mint egy tirpák aki nincs tekintettel a másokra, szerencsére ez nem így van és tényleg végletekig türelmes vagyok. Mined emellett #9-es kommentjét külön köszönöm mivel ilyesmikben gondolkodtam és ha más is erre a megoldásra lyukadt így ezek alapján fogok lépni valószínűleg. Amúgy ami leginkább zavar az nem a szagélmény hamnem az egséz napos dübögés mert amikor a wc-n ülök még az is mozog alattam, a ház tele repedésekkel stb. szóval ezeket tekintve egyszerűen hihetetlennek tartom hogy erre nincs valamilyen jogi precedens, azt is tudom, h van olyan h szomszéd jog amibe sok minden beletartozik de sehol sem találok semmi konkrétat.
2015. jan. 3. 15:48
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!