Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szerintetek mennyi idős...

Szerintetek mennyi idős korában van a csúcson, leginkább ereje teljében egy ló?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy különböző sportoknál különböző korban tudja a csúcsteljesítményt nyújtani (ugye egy galopp ló 3-4 évesen futja a legjobb időt, később erre már nem lesz képes, míg egy díjlónak sok sok év tanulás kell, hogy egyáltalán labdába rúgjon, stb.), szóval a kérdést mondjuk hobbi lovak, vagy vadlovak esetében vizsgáljuk. Mikor tudja a legtöbbet kihozni magából, mikor viseli el a legjobb a szélsőségeket, mikor a leginkább "életerős"?
2015. jan. 21. 13:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Szerintem 7-15 kb.

(De ez egyáltalán nem biztos :))

2015. jan. 21. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy "szerintetek", mert gondolom tudományosan kiszámolt konkrét időpont nincs.


Ennél mondjuk kicsit szűkebb intervallumra számítottam... :)

2015. jan. 21. 13:57
 3/11 anonim ***** válasza:

Szia 😊 az ugró lovak kb 13 eves korukban vannak a topon

de egy hobbi lo igy szerintem amikor a leg eretttebb átlagban az agyuk meg teljesítményben olyan 9-14 szerintem. De ittis van amelyik meg 25 évesen ugy rohangalna lovassal a hatan es olyan akit 12 évesen nyugdíjba kell küldeni,mert egyszeruen nem bírja vagy betegesebb fajta vagy lesz egy olyan betegsége ami gyógyíthatatlan (csontkinoves a terden, egy nagy tüske teljesen bele no a patajaba es sehogy nem lehet kiszedni mert csak roncsolnank )

2015. jan. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
szerintem egy 13-14 éves korukban:) én most egy 15 és egy 18 éves kancát lovagolok, és olyan életerős mindkettő, hogy jó ha rajtuk lehet maradni. hihetetlen jó a kedvük, nincsenek ellustulva, befásulva. de persze mindegyik ló más, valamelyik 7 éves korában, van amelyik 20 évesen is olyan mint egy csikó :)
2015. jan. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Én nem is arra gondoltam, hogy x évesen "életerőtlen", de most pl az előző válaszoló a lovaival ha elmenne egy 3 napos túrára lehet hamarabb lefúnának a lovai, mint 5 évvel ezelőtt. Mert oké, hogy 1-2-3 órás lovaglások alatt mennek, mint az állat, de a nyolcvanadik kilométernél a legtöbb ló megpilled és lehet, hogy ugyanaz a ló 5 évesen még komoly megterhelésnek él meg egy több napos túrát 12 évesen vígan elmegy, 15 évesen pedig már megint nehezebb.


Köszönöm a válaszokat, jöhet még!

2015. jan. 21. 17:58
 6/11 anonim ***** válasza:

Hobbi lovaknál szerintem 9-16 év a csúcs. Persze ez abban az esetben áll, ha normális korban normálisan lett belovagolva, és normálisan "használja" a gazdája (magyarul nem rotyózik a szántásban és hasonlók).

16 év után lóra válogatja, én már tapasztalom, hogy a 18 éves lovam már nem bírja azt a terhelést, mint 15 évesen, de remélem még jó darabig társam marad, jó élete van nincs agyon gyepálva.

2015. jan. 21. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szerintem pedig dolgozó lónál ez attól is függ, hogy milyen képzést kap. Hiába fiatal pl. a ló, ha mondjuk nyolc évig csak a karámban álldogál, viszont ha onnantól kezdve tisztessége képzést kap, 20 évesen is lehet jobb formában, mint milyenben 8 évesen volt. Szóval ez így megfoghatatlan, mert attól függ...


Hogy a lovak a temészetben mikor vannak a csúcson, egyáltalán van-e nekik csúcsuk, vagy csak egy viszonylagos állandó fizikai állapotuk, amely a jellemző körülmények, napi megtett km, stb. miatt kialakult és ezt tartják, aztán egyszercsak elkezdenek gyengüni...nem tudom.


Az emberekről is ki lehet jelenteni, hogy mondjuk 22 évesen vannak fizikai teljesítőképességük csúcsán, de ha addig puhányok voltak, aztán meg elkezdenek edzeni, akkor ez máris nem igaz.

2015. jan. 21. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Tehát a válaszod - "szerintem nincs ilyen"?


Amiket írsz, hogy a tunya ember 30 évesen kezd el edzeni, meg 8 éves nyers lovat később kezdik intenzíven lovagolni ez mind mind kivétel. Írhattad volna azt is, hogy egy 6 éves kehes rosszabb formában van, mint egy 18 éves egészséges, ahogy az emberek "csúcsánál" is el kell tekinteni a betegségektől és a sérülésektől.


Vadlovaknál szerinte onnan lehet tudni, hogy mi az a kor, amikor mondjuk a mének megszereznek egy csapatot és mi az, amikor elvesztik, milyen korban a legkisebb a halandóság sérülésektől, a kancák milyen korban szedik össze magukat a legjobban és leghamarabb egy vemhesség után, stb. Nyilván itt is vannak kivételek, ha van egy aszályos év, akkor rosszabbul fog kinézni a 9 éves kanca, mint előző évben a 20 éves.

2015. jan. 21. 19:38
 9/11 anonim ***** válasza:

Igen, az a válaszom. Baj? :)


Szerintem nem lehet így általánosítani, mert minden ló más. Ha azt írod, hogy "el kell tekinteni a betegségektől és a sérülésektől", akkor utána miért kérded, hogy "milyen korban a legkisebb a halandóság"? Két ugyan olyan ló nincsen, aminek az életkörülményei, az fizikai adottságai, a sérülései, mindene teljesen, 100%-ig azonos, hogy össze lehessen hasonlítani, hogy na, a 8 éves vagy a 15 éves gyógyul-e meg hamarabb. Attól függ. Habár értem, hogy mire gondolsz, meg nyilván lehet általánosítani, meg ki lehet jelenteni, hogy a 8 éves kanca (általánosságban!) könnyebben regenerálódik, mint 25 évesen, de ezek olyan távoli számok, hogy nem lehet őket leszűkíteni 2-3 olyan évre, amit te válaszként hallani szeretnél, anélkül, hogy legalább a "csúcs" fogalmát pontosan definiálnád, de valószínűleg még akkor sem.

2015. jan. 21. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Átlagolásról hallottál már?


Ez egy elméleti kérdés volt és eleve úgy kezdtem, hogy "szerintetek".


Ha neked nincs véleményed, akkor minek jössz ide megmagyarázni, hogy szar a kérdés.


Egyébként gyanítom tudományosan is meg lehetne magyarázni ezt és ki lehetne számolni, hogy melyik éveiben van ÁTLAGBAN a legtöbb ló fizikai teljesítő képessége csúcsán, de azt itt nyilván senki nem fogja tudni.


Azt meg nem tudod, hogy mit várok, nem várom, hogy valaki azt írja, hogy 8-10, mindenki azt ír, amit gondol, de ezt annyira utálom, hogy csak azért is bele kell kötni valamiba! Ha nincs róla véleményed, akkor miért kezdesz el írni és OKOSKODNI és fejtegetni példákkal, hogy miért rossz a kérdés, ami eleve egy véleményre irányult (ami neked nincs).

2015. jan. 22. 02:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!