Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mitől mozognak ilyen jól?

Mitől mozognak ilyen jól?

Figyelt kérdés

A díjlovakra gondolok.

Tudom ,hogy valamelyiknek benne van a genetikájában de mivel tanítják ezt meg?


2015. jan. 24. 16:51
 1/7 anonim ***** válasza:
63%
Évek hosszú,ütemezett lépcsőzetesen felépített munkája. Elég összetett dolog,könyvet lehetne írni róla. Mondjuk pl alapból benne kell legyen a lóban az extra mozgás ,hogy ki is lehessen hozni belőle,ha nem elég lebegős a mozgása,akármennyit és akármit tanít neki az ember,akkor is laposan mozog . Te is írtad,alapból benne a genetikájukban ez a sportlovaklnak.
2015. jan. 24. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%
Ez egész egyszerűen nem igaz, amit az első ír, minden ló képes a passage elsajátítására, ha egészséges, az ügetés teljes mértékben fejleszthető. Egy klasszikus kiképző nem keresi az átlagon felüli mozgást, hiszen az igazán magas fokú képzéshez pontosan a súlypont alá lépő hátsó lábalra vam szükség, egy kapáló ló pedig túllépi a súlypontját. Iskolaegyensúlyban pedig minden ló mozgása felfémyesedik, a hátsó lábak töbletterhet vesznek fel, a vállak megkönnyülnek, a lábtövek látványosan mozognak. Egy klasszikus kiképző az átlagos lóval is eljut a legmagasabb jármódokig, mint a passage piaffe, de egy díjlovasnál magasabbra teszi a lécet: végcélja a terre a terre, redopp, carriere, hogy csak jármódokat említsek.
2015. jan. 25. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
44%
baz+ ha egész egyszerűen te egy laposmozgású ,alap lóval minőségi paszázst csinálsz esküszöm vezsek neked egy éves autopályamatricát,hogy elmehess mégtöbb könyvet megvenni,és lökhesd mégjobban a szentszöveget. Ezeknek a nagydíjas feladatnak pont az a lényege,hogy látványos legyen,nem az h józsibácsi magyar félvérje egyhelyben ütemtelenűl toporogjon ,lábait nem találva... Kár az ilyen lovakba annyi munkát tenni . Azért passage meg passage között is különbség van ....
2015. jan. 25. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
25%
2 es:a nagy szavak mögött tapasztalat is áll vagy csak a rizsát lököd? Mert megnézem azt,hogy egy max munkaügetésig eljutó lóval te lebegős passage -t végrehajtasz. Gondolom te is baromi sokszor megcsináltad már .
2015. jan. 25. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
86%
3-as! Nem tudom, hogy ki vagy azt sem, hogy mit értél vagy nem értél el. Nem tudom, hogy minek ez a stílus, lehet hogy eleged van azokból, akik csak mondják a "szentszöveget" meg könyveket olvasnak aztán meg azt hiszik, hogy mostmár mindenkinél többet tudnak. Én nem ez a típus vagyok. Nem értünk egyet ebben a dologban, de ha jól vettem ki a szavaidból te a passagera mint látványos feladatra gondolsz. Én egészen máshogy gondolok erre, mint az egyenességet egyik legjobban tökéletesítő iskolajármódra. Abban sem értünk egyet, hogy egy lapos mozgású ló ügetését ne lehetne "lebegőssé" tenni. Guirinére-t, ha jól emlékszem egyik volt huszárezredesünk a következő módon idézi:"Azt a lovat, amelynek az ügetése topogó (értsd: lapos), a champagne képzés befejezése előtt ajánlatos megtanítani a spanyol lépésre, a passagera és a piaffera, annak érdekében, hogy mozgása egyenes legyen." De ő egy egészen más megközelítést használ, mint Te. Ez nem baj. Szükség van más-más megközelítésekre. De nincs értelme annak, hogy itt szidjuk egymást. Én így gondolom, te meg úgy. Szerintem a passage magasiskolai feladat, nem nagydíjas, és nem az a lényege, hogy látványos legyen. A kiképzésünk minősége csak 20 év múlva fog igazán kiderülni. Az eredményért nem szidnunk kell egymást, hanem össze kell fogni. Csak így lehet újra magyar lovaskultúra, minőségi kiképzés. A 4-nek csak annyit, hogy nem vitatkozom veled, mert nincs meg benned egy alapvető tisztelet, amit szerintem mindenki megérdemel
2015. jan. 25. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
84%

Itt nézőpontbeli különbségek vannak, ilyen kérdésekben nem kötelező egyetérteni.


Kérdés, mi az, hogy "jól" mozog? Van, akinek ez annyit jelent, hogy nagydíjas programot képes végrehajtani. Van, akinek a "díjló" veleszületett adottságait jelenti, amit szabadon engedve is produkál. Van, akinek a tökéletességet a versenysportban (= legmagasabb elért pontszám).


Az tagadhatatlan, hogy bármilyen lónak meg lehet tanítani nagydíjas feladatokat, de az is tagadhatatlan, hogy versenyben nem fog olyan eredményt elérni, mint egy jobb adottságokkal rendelkező ló (de szerencsére a lókiképzésnek nem feltétle a versenyzés). Emellé még bejön a képbe az, hogy aki kicsit is foglalkozik a díjlovaglással, az szembekerült már azzal a témával, miszerint a mai rekordtartó lovak egyáltalán nem úgy mozognak, mint ahogy a szabályzatban szerepel.

Most akkor az a jó? Vagy az a jó, ami a szabályzat szerint jó? Vagy az a jó, amikor a szerény képességű ló teljesíti a feladatot? Mindenkinek más a jó.

Szóval erről így általánosságban beszélgetni és megpróbálni közös nevezőre jutni szerintem eleve egy halott ötlet.


(Az meg ostoba érvelés (mert nem is érvelés), hogy ki mit tud megcsinálni. Ha valaki azt írja, szerény képességű ló is tud passage-t, ahhoz neki nem kell bizonyítania, hogy ő végre tudja hatjtani a saját lovával, ahogy annak, aki azt írja, hogy ehhez különleges adottságú ló kell, sem kell bizonyítania, hogy ő a sportlovával végre tudja hajtani. Itt elméletről van szó - meg arról, hogy ki mit látott és abból milyen következtetéseket vont le.)

2015. jan. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.:) hasznosak voltak.
2015. febr. 1. 20:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!