Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Pataírha gyulladás?

Pataírha gyulladás?

Figyelt kérdés

Nagyon félek tőle, hogy dolgom lesz ilyennel, és lenne pár kérdésem:

Minden esetben meleg a pata? Vagy ez nem ilyen egyértelmű jel?

Amikor ki akarom tapintani a csüdön az artériákat, mennyire lüktet ilyenkor?

Meddig 'lehet' meleg a pata, hogy ne legyen még gyanús?

Ha takarmány miatt alakul ki, olyantól is lehet, hogy egyszer bekajál (pl kukoricát)?

Előre is köszi!



2015. febr. 12. 21:40
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem félni kell, hanem rendesen tartani a lovat. Nem egy olyan betegség, amitől halomra döglenének az állatok. Akár egyszeri bezabálás is okozhatja, de ez tényleg nagy adag felvételét (3-10 kg) jelenti. Ha fokozatosan szoktatod hozzá, és egyszerre nem adsz neki nagyobb adagot nem lesz baj. A napi normál tréning szintén fontos, pláne bokszban vagy kis karámban tartott lovaknál.
2015. febr. 13. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szélsőséges eset, amit leírok, de én csak ezzel találkoztam.. nos, idáig biztos, hogy ne jussatok el!

A kérdéses pacinak mind a négy lábában patairha gyulladás volt. Szegény széles terpeszben állt, remegtek a lábai, alig akart megmozdulni. Egyedül az csillapította a fájdalmát, amikor belevezettük a hideg hegyi patakba. Később az állatorvosi kezelés ellenére is akkora fájdalmai voltak, hogy felkelni sem volt hajlandó. Végül el kellett búcsúznunk tőle. Nem tudom, mitől alakult ki nála, mert nem mesélték el a gazdái.


Kukoricától viszont biztosan nem. Te vagy az a kérdező, akinek a lova beette a csirkék kukoricáját, ugye? Ne félj, nem lesz tőle patairha gyulladása, a csirkéknek nem tudsz kirakni akkora adagot, hogy jól be tudjon zabálni belőle. Ha a magtárba szabadult volna be, az lett volna a baj, de abban az esetben is inkább a csirizesedéstől (a darált, lisztes állagú kukorica összetapad és felragad a ló szájpadlására/nyelőcsövére/bélfalára, ami később komoly problémákat okozhat) és evégett a kólikától kellene tartanod.


A kukoricában ugyanis nehezen lebomló formában található meg a szénhidrát (keményítő) + kevés a fehérje. Általában az olyan takarmányok okozzák a problémát, ahol a könnyen lebomló jelentős mennyiségű szénhidrát mellett magas a fehérjetartalom is (lucerna). Azért szeretik az állatok a kukoricát, mert a magban található csíraolaj rengeteg ízanyagot tartalmaz, ettől ízletes a takarmány. Kapott tehát egy kis bónusz E vitamint a lovad, illetve némi plusz zsírt és karotinoidokat. Szóval ne aggódj, ha tényleg csak annyit habzsolt be, ami a tyúkoknak volt kitéve, nem lesz semmi baja.


Esetleg adhatsz neki egy kevés(! - max egy/fél fánglival) lenmagot (természetesen leforrázva, hogy inaktiváld a benne lévő antinutritív anyagokat), amely a nyálkásító anyagokkal javítja az emésztést.


Remélem, ezzel végre sikerült megnyugtatni. :) Figyeld a lovacskád, hogy nem kemény-e a pocakja, jártasd rendesen. De ha az még jobban megnyugtatna, hívd ki hozzá az állatorvost, hogy vessen rá egy pillantást.


És ami a legfontosabb: erősítsd meg a kerítést!

2015. febr. 13. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Felesleges diagnózisokat olvasgatnod, észre fogod venni.

Engem váratlanul ért, tudtam róla, hogy van ilyen, de a tüneteivel nem voltam tisztában. Furán ment a ló, nem is akart elindulni, és egészen egyszerűen csak mozdulatlanul áll, vagy nagyon nem szívesen mozdul, és látod a szemén, hogy fáj neki.

Én fél évet küzdöttem a betegséggel, sajnos több összetevős dolog miatt alakult ki. De annál nincs rosszabb, mikor látod szenvedni, és még a vízig sem fordul meg nyáron, annyira nem tud mozdulni.

Ha figyelsz a lovadra, az elején észreveszed, hogy baj van, állatorvost hívsz, és átvészelitek :)

2015. febr. 13. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!