Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mitől függ, hogy le kell-e...

Mitől függ, hogy le kell-e futószárazni/futtatni egy lovat vagy se?

Figyelt kérdés
Mármint azt tudom, hogy ha nem megy pár napig és tele van a segge akkor kell, de van olyan aki szinte minden lovaglás előtt lefuttatja. Ez miert kell?

2015. márc. 15. 20:40
1 2
 1/11 piriiiii ***** válasza:
0%

Szerintem azért, mert nem akar a bemelegítéssel "tökölni" (például a versenyre készülők), és egy olyan lóra akar majd felülni, amelyikkel már a konkrét edzést kezdheti.

Gondolom én...

Vagy pedig csak simán ki akarja ereszteni a lóból a gőzt, mielőtt felül rá.

2015. márc. 15. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Én speciel azért futószáraztam majd' minden lovaglás előtt a lovamat, mert nagyon feszes típus volt. Az elején rengeteget fogott az ember kezén, és el akartam kerülni a felesleges civódást.


Nem feltétlenül kell állandóan erőt fitogtatni, hogy én márpedig akkor is "megbirkózom vele nyeregből", mert olyan fasza gyerek vagyok. Azt is lehet, de úgy gondolom, hogy ha tudom, hogy úgy is csak kínlódás lesz az elején, bölcsebb a békés megoldást választani. Szépen elengedtetem futószáron, és utána már lehet érdemben dolgozni felesleges harcok nélkül.

2015. márc. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A bemelegítés helyett egyáltalán nem jó a futószárazás, főleg egy istállógőzös lónál, mert az futószáron még annyira se fog lépni és elengedetten lassan ügetni, mint nyeregben.

Egyáltalán nem "kell" akkor se lefutószárazni, ha pár napig nem ültél rajta, nekem pl. van egy telivérem, amire simán felülök egy hét után is, hiába van tele, megoldom a kérdést.


Én is ismerek olyat, aki minden lovaglás előtt futószárazással kezd, egyszerűen be van tojva az illető és tudását, képességeit meghaladó lovat választott magának és csak akkor mer ráülni, amikor az már amúgy is fáradt.


Szerintem ennek semmi értelme, mindenki válasszon tudásához mérten lovat, az nem egy jó ló-lovas kapcsolat, ahol azért "kell" lefutószárazni a lovat, hogy utána megmaradj rajta.

2015. márc. 15. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Alapvető tévhit -sajnos-, hogy a futószárazás a ló lemozgatására van. Nem csak fizikailag, "agyilag" is meg kell dolgoztatni. Márpedig a körbe körbe hajkurászással ez aligha történik meg...Ráadásul egy folyamatosan edzésben lévő lónak meg se kottyan, ha körözgetsz vele akár egy fél órát is.

Ha jól csinálod fél óra alatt is van érdemi része, ha meg nem, akkor "hiába" kergeted.

Ajánlom figyelmetekbe A fiatal hátasló alapkiképzése c. könyv futószárazásról szóló részét. De van sok iromány, ami csak erről szól (mit, mikor, miért és hogyan).


Felénk is van egy új gazdag pitsa, aki csak úgy bír el a lovával, ha minden nap, minden óra előtt legalább fél órát kergeti...Ez azért nem normális...és nem a ló tehet róla.

2015. márc. 15. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Alapvetően van amelyik feszesebb lónál beválik a munkát futószárral kezdeni,de ebből napi rendszert csinálni nem szükséges, ha nem bolond a ló ,én nem látom értelmét minden egyes lovaglás előtt felrakni futószárra
2015. márc. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Kedves 3. :)


Ha jól értelmezem magamat, nem azt írtam, hogy bemelegítésre használom a futószárazást. Nem is lemozgatásra meg kifárasztásra. Hanem lazításra. Elengedtetésre.


Nekem még az edzőm tanította, hogy sokkal többet használ a lónak egy minőségi (itt a kulcsszó a "minőségi") futószárazás, mint 30 perc felesleges küzdelem. Mondtam, lehet erőt fitogtatni, és lehet nyugodtan megközelíteni a dolgot. Én is el tudom érni a lónál, hogy nyereg alatt lenyugodjon, de feleslegesnek tartom a veszekedést.


Mindenki válasszon magának olyan lovat, amit tud kezelni? Kedves 3. válaszoló, a lovat futószárral is lehet idomítani, "kezelni", nem csak nyereg alatt. Éppen azt gondolom, hogy aki felismeri, hogy a lónak szüksége van egy megelőző 20 perces futószárra, az tudja, hogy mi kell a lovának, és nem az, aki minden áron fitogtatni akarja, ő aztán minden körülmények között megállja a helyét, és inkább keménykedik, minthogy okosabb legyen.

2015. márc. 17. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Még kiegészíteném, hogy persze az a cél, hogy ne kelljen a futószár, de igenis van, amikor érdemesebb ahhoz nyúlni (akár minden óra előtt).


A körbe-körbe kergetésnek én sem látom semmi értelmét.


Mellesleg futószáron, egy egyszerű körön is olyan simán el lehet lazítani a lovat agyban is, mint a sicc. Csak ismerni kell a technikáját.

2015. márc. 17. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

De szerintem a 3-mas nem rád írta, hanem az első válaszolóra, vagy úgy az általános feltételezésekre!

2015. márc. 17. 20:08
 9/11 anonim ***** válasza:
Én is elengedtetésre alkalmazom legtöbbször. Egy neves díjugrató ismerősöm mesélte, hogy ők Németországban majdnem minden edzés előtt futószáraztak, ami Magyarországon nem szokás, pedig sokszor tényleg jobb megoldás, mint nyeregből veszekedni. Ahogy az előttem szólók is írták, ez nem kergetőzés, hanem minőségi munka és nagyon fontos a kiképzés során.
2015. márc. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

3-as vagyok! Nem rád írtam, nem akartalak megbántani, piriiire reagáltam ami a bemelegítést illeti és az alap kérdésre reagáltam, mivel a kérdező eleve alapvetésnek vette, hogy ha tele van a ló akkor "kell" (ezt írja), illetve keresi az értelmét a minden lovaglás előtti futószárazásnak, ami tapasztalataim szerint a mai magyar lótartók körében 90%-ban fosás miatti hajkurászás, és max 10%-ban érdemi munka.


Azt pedig továbbra is tartom, hogy ha hobbi lovaglásról van szó és nem versenyzésről, akkor az ember vegyen magának olyan lovat, amivel elboldogul és nem csak akkor mer rá felülni, ha le van futószárazva. Ez nem rád vonatkozik, hanem úgy általánosságban. Más az, ha az ember valamilyen meggyőződés alapján úgy gondolja, hogy ez jobb, és más az, amikor addig nem mer rá felülni, amíg az már nem csöpög...

2015. márc. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!