Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan szoktátok belovagolni...

Hogyan szoktátok belovagolni a lovaitokat?

Figyelt kérdés
Melyik volt az első alkalom? Melyik volta a legnagyobb kihívás? Melyik volt a legemlékezetesebb? Leírnátok részletesen ti mit, hogyan csináltok? Csak, hogy tágabb körben is legyen egy kis összehasonlítási alapom. Mi az ami nektek az első és legfontosabb egy belovagláskor? Kérlek azt is írjátok le, hogy ti mennyi ideje lovagoltok, és milyen idős, fajtájú, nemű volt az adott ló.

2015. márc. 24. 21:18
 1/8 anonim ***** válasza:
9%

Heló!


Betörni, erre gondolsz? Mert a belovagolni azt jelentené, hogy egy lóval végigjárod a lovad :P.

2015. márc. 24. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Csak egyet, az egy ügető kanca, elvileg úgy került hozzám, hogy be van lovagolva, igazából a tudása ott merült ki, hogy fel lehetett rá ülni, de szabadon csak tolatott, futószáron közlekedett, lépésben, meg versenyügetésben... Szóval beülve be volt, meg bekocsizva, nem a teljes nulláról kezdtem vele, de kiképzési skálát biztos, hogy nem akart vele végigvinni még senki.

(off: Miért érzem úgy, hogy megint nagyapa hátaslova az alap téma igazából?)

2015. márc. 24. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem a nagypapi csikójáról van szó :DD bár mostanság több itt az önjelölt belovagló, mint hozzáértő. Inkább csak azért merült fel bennem a kérdés mert, ugye én csak a saját lovardámban látom, azt, hogy ki, hogy kezd neki egy ló betanításának és ugye, elég hasonló módon, mert a legtöbben itt kezdtek és itt tanulták meg a belovaglást. Ezért lennék tehát kíváncsi, hogy máshol, hogy csinálják (máshogy-e mint nálunk) és kinek milyen élményei voltak ezzel kapcsolatban. Pozitív /negatív?
2015. márc. 24. 21:45
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Igazából ezt sok féle úton-módon nem lehet csinálni, bár nyilván vannak eltérések mindenben. Én pl. nem használok kikötőszárat, csikónál főleg nem, másoknál gyakran látom. Aztán én pl sokat dolgozom velük földről, csikóval épp úgy, mint később a felnőtt lóval, de ez is változó, mert van, aki egyből felül, amint futószáron stabil a ló... Aztán én pl a kiképzési skálát se követem szentírásként, mert ezek egymásra épülnek ugyan, de nem lehet úgy csinálni, hogy most csak az ütem, most csak az elengedettség, stb. Egyik dolog fejlődésénél lehet, egy kicsi már jön a következő fokozatból is, egy adag benne van az előzőből is, aminek a megőrzésére figyelni kell, stb-stb. Meg aztán a fontossági sorrend is relatív, pl a leggyakrabban emlegetett német skálát Philippe Karl rendesen megvariálta, amikor előre vette az egyenességet (szerintem jogosan). Vagy a manapság sajnos nagyon ritkásan emlegetett, tradicionális magyar skála is mást mond, ha azt nézzük. Én szeretem ezeket keverni, annak függvényében, hogy a ló éppen mit követel meg.

Érdekes, mert abban mindenki egyetért, hogy nincs két egyforma ló - na, éppen emiatt sincs két teljesen egyforma belovaglás sem :)

2015. márc. 27. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat! A magyar skáláról még nem is hallottam, de majd most utána nézek!
2015. márc. 28. 09:31
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Idomítási skála címszó alatt általában a németet értjük:

1. ütemesség

2. elengedettség

3. támaszkodás

4. lendület

5. egyenesre állítottság

6. összeszedettség

=> 7. átengedősség


Ehhez képest a Karl Philippe kiegészítése ehhez, átlátva, hogy semmi sem lehet önmagában:

Segítségek iskolája + hajtóerő + nyugodtság lazaság + szárra állítás

1. ütem + tolóerő + nyugodtság lazaság + szárra állítás

2. elengedettség + tolóerő + nyugodtság lazaság + szárra állítás

3. támaszkodás + tolóerő + szárra állítás

4. lendület + tolóerő

5. egyenesre állítottság + kádencia + egyensúly

6. összeszedettség + kádencia + egyensúly


Marijke De Jongh: az egyenességet (hajlítás szerinti [!] belső hátsó láb az elülső patanyomába lép-e) előre sorolja.


Klasszikus kiképzés skálája:

1. oldalra hajlítható-e a ló? A belső oldalnak le kell süllyednie. (ld. vágtánál amerre hajlítod, arra vágtázik, áthajlításnál ugrást vált; ha eleje erre, hátulja arra van hajlítva, akkor pedig keresztbe vágtázik, stb).

2. ki tudja-e hosszan előre nyújtani a nyakát?

3. hátsó láb súlypont alá lépése (lehet vonal mögött, ha közben egyensúlyba van, de feligazítva már nem kerülhet vonal mögé. Odadobott száron nem lassíthat/gyorsulhat, ha egyensúlyban van).

4. belső hátsó láb súlypont felé léptetése

5. külső hátsó láb súlypont alá léptetése

6. két hátsó láb egyszerre mozdítása


Magyar skála:

Az átengedősséget megfelelteti az elengedettségnek. Valamennyi jármódban legyen igaz:

1. lazítottság: elengedett végtagok, de tolóerő nélküli

2. hátsó lábakban van tolóerő, a lábak elengedettek (ez kezdetleges elengedettség)

3. a végtagok mellett a törzsizom is elengedett (minden vágtaugrásra elkezd prüsszögni)

4. a ló teljes egésze elengedett, a ló pedig átengedő.


A természetes lókiképzés skálája:

1. félelem - kíváncsiság

2. kötődés

3. együttműködés

4. nyugodtság

5. tisztelet (respektus)

6. bizalom

7. gyakorlati képzettség, „használhatóság”

2015. márc. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hű! Nagyon szépen köszönöm! Én ugyan westernben lovagolok, így a támaszkodás és ehhez hasonlók kiesnek, de nagyon köszönöm, hogy leírtad ezeket a különböző skálákat. Én (illetve a lovarda ahová járok) Egyiket sem egy az egyben használom, inkább több keveredését.
2015. márc. 29. 17:54
 8/8 anonim ***** válasza:
Dehogy esik ki. A western ló is ismeri a szármértéket, és száron van. Rövid száron kell megértenie, hogy mi az, hogy keret, és hogy úgy elől, mint hátul is létezik, és be kell tartania. Ha rövid száron megérti, akkor engedheted szép lassan hosszabb szárra. Általánosságban csak a saját dolgát nehezíti értelmetlenül az, aki egyből hosszú száron próbálja belovagolni a lovat: szóval a különbség az, hogy mi a végső cél, a wester lovas nem akarja feligazítani és összeszedni a lovat, mert a kiképzés célja más. De a ló ettől még a kiképzése elején (elvben) ismeri a támaszkodást, és a keretet :)
2015. márc. 30. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!