Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csődörrel nehéz bánni, mit...

Csődörrel nehéz bánni, mit tehetnék?

Figyelt kérdés

Van egy bardigiano csődör, amit jelenleg lovagolok. Eddig csak párszor ültem rajta (nem iskolaló), de már a leápolásnál és nyergelésnél is előadja a jelenetet, mozog ide-oda, egy perc nyugta nincs (szeret szivatni is, folyton lehajtja a fejét ha a zablát meglátja).

Ha sikerül is felszerszámoznom és felülnöm rá, alig figyel rám. Pár percig igen, de aztán lefoglalják a figyelmét a kancák. Próbáltam már, hogy bevittem körkarámba és mindig tovább és tovább hajtottam ugyanannál a pontnál ahol látta őket, de egy idő után semmit nem ért. Azt is próbáltam, hogy kivinni terepre, ahol már nem látja őket, a gazdája szerint ott "szófogadóan" viselkedik. Na én ezt nagyon nem így vettem észre. Folyton csak legelni akart, alig tudtam rá felülni, folyton izgett-mozgott, nem akart eleget tenni a "parancsaimnak". Nem szívesen használok pálcát, de nála megpróbáltam, nem verés képp, csak hogy mégis RÁM figyeljen, és egyáltalán nem tetszett neki. Egyből sunyított és hátrafelé kezdett lépkedni.

Több éve lovagolok, viszont eddig főleg csak iskolalovakhoz voltam szokva, ezért is tűnik kicsit nehezebbnek, mert velük nem kellett ennyit "szenvedni". Ráadásul ahogy észrevettem elég felületesen van belovagolva szegény, hiába alkalmazom az edzéseken használatos jelzéseket, ő inkább ez a jobbszár-jobbra, balszál-balra típusnak tűnik.

Kiheréltetni a gazdája nem akarja, fedeztetni szeretne vele a továbbiakban.

Mit tehetnék, hogy jobban figyeljen rám és ne legyen ilyen? Futószárazzam le, fárasszam le, hátha nem lesz már rá kedve, hogy "kib.sszon" velem?

Egyébként rendes és kezes, amíg meg nem látja a kötőféket. Odajön hozzám, mellettem van, egy rossz mozdulata nincs felém, de ha már pucolásra kerül is a sor... Szerintem érzi egyébként, hogy gyengébb vagyok, mint a gazdája, aki férfi és azért "keményen" bánik vele. (nem rosszul)

Nem akarom feladni, kitartóan szeretnék vele foglalkozni, de nem tudom mit és hogyan tegyek. Erőszakoskodni nem akarok vele ha nem muszáj. Edző nincs, magántulajdonban vannak a lovak, a tulaj nem foglalkozik lovagoltatással, azaz magamra vagyok utalva. Szerintetek mit lehetne tenni? Kérjek valakitől segítséget?


L20


2015. szept. 8. 21:43
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja és félreértés ne essék, nem vagyok vele határozatlan, nem szeretném, ha a fejemre nőne.
2015. szept. 8. 21:47
 2/4 anonim ***** válasza:
Én keresnék egy hozzáértőt aki házhoz megy. Igaz ez a te költséged, viszont segít helyre tenni a lovat.
2015. szept. 9. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Más lovához aztán nagyon nagy buli ha a saját költségén "hozzáértőt" hív. Hány éves az a ló? Ha eddig el lett baxva akkor már megszokta h az van amit ő akar,nehéz az ilyen lovakkal már. Pálcát nem értem miért nem szeretsz.. Alapvető idomítási eszköz. Lehet neked nincs tapasztalatod agyasabb lovakhoz ,csak az iskolazombikhoz ,de az is lehet h totál elszart ló . Mindenesetre ezt csakis határozottsággal lehet orvosolni,ha kell keményen fellépni vele. Ha nem szeretnél "erőszakoskodni vele" akkor inkább hagyjad az egészet, leírtak alapján ez nem az a simicskézős ló,ilyenhez vagy határozott vagy ,vagy oda se menj hozzá.
2015. szept. 9. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Csődör, ráadásul ha fedezni fog akkor még nehezebb lesz vele. Feleslegesen futószáraznál, attól még hülyére fog venni. Egy ménnél igen is kell a pálca. Nem agyon verni kell a lovat, de ha nem bír megállni egy helyben igenis, kapjon 2x a seggére úgy hogy megérezze. Ha már megtud állni ápolásnál akkor ülhetsz fel rá. Mert ha a földön hülyét csinál belőled akkor hátról is azt fog, márpedig ez veszélyes. Használj pálcát lovagláskor is. Ki fog rúgni alattad, el fog vinni és földhöz akar majd vágni. Nem fogja hagyni, hogy átvedd a "hatalmat" ha eddig nem tetted. De határozottan kell vele bánni, mert ha a ló úgy érzi hogy szórakozol vele, néha elvered de utána ugyan olyan kis határozatlanul lovagolod akkor csúnyán meg fog szívatni. Ha elfogad vezérnek csak akkor tudod rendesen lovagolni. Használd a segítségeket és kevés szárral lovagold és szépen megtanulja majd. De néha igazán kaphat a pálcával, hogy tudja hol a helye. Ott van a Monty féle csatlakozás is. Azt is megpróbálhatod vele, de a vadlovak egy hierarchia harcnál igen is rúgnak, harapnak és nem finomkodnak. Nem fog depresszióba esni, ha néha oda csapsz neki azzal a pálcával. Ezt úgy mondom, hogy egy 4 éves csődört lovagoltam be, most 7 éves és gyerekek lovagolják. 1 évig lovagoltam egy fríz fedezőmént és előtte is ültem pár csődörön. (a sajátomnál a csatlakozással kezdtem) Sok sikert!
2015. szept. 11. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!