Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Félénkebbek a mai lovak?

Girgoy kérdése:

Félénkebbek a mai lovak?

Figyelt kérdés

Abszolút nem vagyok lószakértő, de amikor mostanában elmentünk családostul olyan helyre, ahol lovarda volt, értetlenül tapasztaltam, hogy pl. rászoltak a (kisgyerekhez képest) normál hangerejükön beszélő gyerekeimre, hoyg ne kiabákljanak, mert megijednek a lovak. Meg hogy ne menjek a ló háta mögé, ne tegyek hirtelen mozdulatot, stb. Ránézek a megtermett állatra, önkéntelenül eszembe jut, hogy ezeket az állatokat vitték a csatába is, használják néha rendőrök is, és egyszerűen nem hiszem el, hogy ez az állat ilyenektől tényleg megijedne! A tízszer akkora tömegű állat megijed gyerekek beszédétől vagy egyből lerúg, ha mögé kerülök?! Az én gyerekkoromban se volt ilyen hiszti a lovak körül, ha lovagolni akartunk...


Most ilyen irdatlan különbség van a lovak között bátorság terén, a mai lovak már nem a régiek vagy egyszerűen bénán nevelik a félős lovakat?



2016. jan. 21. 15:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A rendőrlovakat, csatalovakat éveken keresztül szoktatták, szoktatják a váratlan zajokhoz és ingerekhez. Egy átlag mezei iskolalovat nem. Ez olyan, mintha azzal példálóznál, hogy egy rendőrkutya képes leszerelni egy fegyveres támadót, a te Morzsi kutyád meg miért nem.


Öregapám gyerekkorában szőrén tanult lovagolni, ha leesett, hát leesett, esetleg kapott egy anyai pofont, amiért összekoszította magát. Azért ma már más világ van.

Ma az elsődleges szempont a biztonság, a gyerekekbe beleverik, hogy a ló egy ijedős állat (zsákmányállat, a méretétől függetlenül), így sokkal inkább elkerülhetőek a balesetek, mint ha arra apellálnának, hogy a lovak talán nem ijednek meg a hátuk mögött rohangáló gyerekektől.

Vannak alapvető szabályok, amiket be kell tartani egy állat társaságában. Egy idegen kutyának nem bámulunk a szemébe és nem nyúlunk feléje. Lehet, hogy nem harapna, de a saját bőrünket kockáztatnánk. Nem mászkálunk a ló mögött, mert megijedhet bármilyen zajtól vagy mozgástól és kirúghat. Nem is feltétlen ránk, csak úgy vaktában. Állatok társaságában mérsékelt hangerővel beszélünk, hiszen sokkal jobb a hallásuk, mint a mienk, ennyit igazán megtehetünk a jó közérzetükért.

Ez nem félénkség, gyávaság a lovak részéről, hanem ösztön, a természetük alapvető vonása, hogy meneküléssel reagálnak az ijedtségre.

2016. jan. 21. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kiváló választ!
2016. jan. 21. 15:51
 3/7 anonim ***** válasza:
Azt még (szintén sok gyerekkel, lovardában dolgozva) hozzátenném, hogy a normál hangerő hamar átcsap kiabálásba, ami természetes, hiszen kicsik, izgatottak, lovak, júúúj, nézd mit csinál :) Valószínű ott is tapasztalatból kérték már a legelején, hogy ne is menjen feljebb a hangerő. A háta mögé kerülésnél meg van még egy magyarázat: a vakfoltban nem lát... Lehet, hogy nem téged rúg fel, csak egy legyet hajt el, de ha tüsszentesz, nagy a valószínűség, hogy előbb elsüti a lábát, és utána néz hátra, vagy előreugrik, és az ott állókat löki fel... Ez is a lovarda felelőssége, hogy ilyen ne legyen. Onnan, hogy szóltak, megkértek, onnan a te dolgod.
2016. jan. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Saját bőrömön sikerült megtapasztalnom, milyen egy ijedt ló... Lovardában valahogy a paci mögé kerültem (életem első lovaglása volt), és valamit odakiabáltam barátnőmnek. Az addig bambulva álldogáló állat abban a pillanatban kirúgott, 20 centire a fejemtől csattant a levegőbe a hátsó patája. Ha egy kisgyerek áll ott, és eltalálja a sziklakemény lópata, a gyereknek konkrétan nem maradna feje.

A lovardákban így előzik meg a baleseteket, hiszen a ló zsákmányállat, hamar megriad, valamint nem lát a háta mögé. Teljesen természetes reakció egy ló részéről, ha ijedtében kirúg.

Azóta nem ültem lóra, inkább gyönyörködöm bennük. :D

2016. jan. 21. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem sokat tudok a lovakról, de nekem már egészen kicsi koromban azt tanították a szüleim, hogy a ló háta mögé nem megyünk, nem kiabálunk mellette. Szóval ez nem újkeletű dolog, csak régen esetleg nem mindenhol figyeltek erre, mert ha baleset volt, akkor nem a lótartót perelték be, hanem miért nem vigyázott a gyerek.
2016. jan. 21. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Úgy gondolom többnyire választ kaptál a kérdésedre, én még annyit tennék hozzá, hogy a csata lovakat nem feltétlenül venném bele a felsorolásba. Nem véletlenül használták/használják azt a kifejezést, hogy betörés. Azoknak a lovaknak a nagy része megtört, erőszakkal a feladatra kényszerített ló volt. Azokat a lovakat olyan eszközökkel (sarkantyúkkal, zablákkal stb.) lovagolták, hogy szerencsétlen állat nem tudott nagyon ellenkezni. Pl. a harci sarkantyú kifejezés se éppen egy pozitív dolgot jelent.
2016. jan. 21. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm ezeket a válaszokat is midnenkinek!
2016. jan. 22. 12:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!