Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Minek kell az arretálás/szivac...

Minek kell az arretálás/szivacsozás/zabla óvatos mozgatása?

Figyelt kérdés

A ló azért támaszkodik és azért is lesz száron, mert a hátulsó lábakban ébredő erő végig megy a gerincen, onnan a zablában, onnan a lovas kezébe, stb... Mindenhoz ezt hallom/halljuk. De akkor az arretálás (nem tudom ki minek ismeri, lehet hogy "szivacsozának" vagy a zabla átmozgatásának, még biztos kismillió szinoníma van erre) miért kell? Miért kell a belső lábbal hozzáhajtani a külső szárhoz, miközben a belső szár mozgatja a zablát, hogyha a lónak kell magának felajánlania ezt a pozitúrát? (Nem akarom a félfelvétel szót használni, mert ilyenkor szerintem nem az van lovagolva.)

Minden gondolatra nyitott vagyok, kérlek titeket, kulturáltan szóljatok hozzá :)



2016. márc. 14. 20:40
 1/10 anonim ***** válasza:

Felajánlja a pozitúrát a ló, de fenntartani nem tudja, mert vagy megzavarjuk a hiányos egyensúlyunkkal, vagy egy új feladattal.

Az egyéni véleményem az, hogy azért van sok félfelvételen túl, sok "felesleges" szármozdulatra szükség, mert mi nem úgy lovagolunk, mint akik a könyveket írják.

A lovaink sem feltétlen a legideálisabb testalkatúak a díjlovagláshoz (pl. szarvasnyak). Egy rossz alkatú lovat sokkal többet kell igazgatni, hogy a megfelelő izmokat használja amikor tolóerőt vagy hordozóerőt fejt ki, és ne rohanva beejtett háttal reagáljon a nehezebb kéréseinkre. Ez idővel javul és egyre kevesebbet kell matatni a ló szájában.

Ha a ló szuperül támaszkodik, akkor is adsz kis félfelvételeket, ha kérsz valamit, márpedig mindig kérsz valamit: több összeszedettséget, puhább támaszkodást, új feladatot készítesz elő... Ha monoton ügetsz körbe-körbe, akkor elvileg egy ideig fenntartja az ütemet a támaszkodást a belső állítást, de pár kör után elveszti az érdeklődést a ló. Nézelődni kezd, vagy az elejére esik.

Szóval ezek az én gondolataim.

2016. márc. 14. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Mielőtt valaki kioktatna, szólok, hogy tudom, hogy a száron lét, meg úgy általában az idomítottság nem csak a díjlovaglásban fontos.
2016. márc. 14. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ha a ló száron van, akkor magától itölti a lovas által adott keretet - ha az szűk, akkor úgy, ha tág, akkor meg úgy. Tehát nem kell folyamatosan igazgatni, stb. Szerintem sokkalta fontosabb kérdés, hogy a ló egyenes és elengedett-e, ehhez pedig nem kell folyamatosan baszkurálni a száját. Sőt, én azt vettem észre a saját lovamnál, hogy sokkalta nyugodtabb is, ha csak akkor adok bárminemű jelet, ha új feladat van, vagy ha valami nem jó, és amint jól csinálja, megeszüntetem azt. Ez azt jelenti, hogy a külső szár vezet, a belső az állítás/hajlítás mértékét adja meg, de nem nyeszteti a lovat állandóan. Sőt, még a hajlítottság mértékét is ki lehet váltani testsúlysegítséggel - egy bizonyos fokig.
2016. márc. 15. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Arra jó,amikor érzed pl egy kiskör alkalmánál h belefeszülne,ilyenkor lehet hasznos az arettálás a belső száron.csizmára igazodik és ajánlja fel a keretet az igaz,de hazugság lenne azt mondani h ehhez a szár teljes mértékben elhanyagolható.
2016. márc. 15. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

A ló nem magától "ajánlja fel a pozitúrát", hanem annak a következményeként, amit a lovas csinál a hátán ülve. Ha más ülne a lovon, mondjuk nem te, hanem egy óvodás, akkor egészen biztosan más pozícióban mozogna a ló.


Gondolj egy fordulatra. Nem húzod a belső szárat, csak "szivacsozod" (magyarul még nem hallottam ezt a kifejezést, de nagyon kifejező), ezzel befelé állítod a lovat. Ahhoz, hogy ebből hajlítás legyen, a belső lábaddal kifelé az ívre kell tolnod a lovat hogy a belső hátsóval némileg középre, a súlypont alá lépjen. Ahhoz viszont, hogy ne sodródjon ki, a külső szárral a vállán, nyakán meg kell szabnod, hogy meddig, ez adja a keretet (a külső csizmával együtt). Ilyenkor a felvételt is a külső száron adod, mert azon van a ló, ha a belsővel adnád, csak nagyobb lenne az állítás/hajlítás mértéke.

Tehát a belső finom mozgatásával pozicionálod, a külsővel pedig meghatározod, hogy mennyire, ezért fontos és ezért kell abba belehajtani a lovat.


Az elméleti alapjaid jók, meg fogod érezni, tanulni az érzést ha megtörténik. :)

2016. márc. 15. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Szerintem sokkalta fontosabb kérdés, hogy a ló egyenes"

Az a ló, amelyik nincs a belső csizma és a külső szár _között_, nem lehet egyenes, mert sem a farát, sem a vállát nem tudod a kívánt irányba mozgatni.

2016. márc. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ez így nem szükségszerűen igaz... Ha a ló egyformán van képezve, egyik oldali izomzata, izületi hajlékonysága, stb sem kívánja meg, hogy valamely oldalán könnyíteni kívánjon, és súlypont felé lépjen, a ló részéről is jelentős hajlandóság mutatkozik az egyenességre. Ebben a helyzetben egyáltalán nem szükségszerű erőnek erejével két szár között tartanod, és görcsösen ragaszkodnod támaszkodáshoz, mert a csizma és a testsúly elégséges, hogy hass a lóra, és csak egyes esetekben szükségszerű beavatkozni. Ez nem azt jelenti, hogy odabaszarintod a szárat, és uccu neki... De az sem véletlen, hogy van olyan kiképzési skála, amelyik az egyenességet előre veszi.
2016. márc. 15. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ez egyáltalán nem erőnek erejével kényszerítés, hanem finom ujjmozdulatok és a csizma lehelletnyi érintése, jó esetben. Az, hogy a ló a súlypont mozdul, még nem jelenti azt, hogy pl íven tökéletesen egyenes és egyensúlyban van. Az, hogy a hátsó patanyomok követik az elsőket, egy elég alapszintű "egyenesség".
2016. márc. 16. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
"Az, hogy a ló a súlypont mozdul, még nem jelenti azt, hogy pl íven tökéletesen egyenes és egyensúlyban van. Az, hogy a hátsó patanyomok követik az elsőket, egy elég alapszintű "egyenesség"." - az, hogy akár egyeesen, akár íven egyenes-e, általában nem a "szivacsozáson" múlik. Sok vállat ki, be, farat ki, be feladat végrehajtása közben lehet megtalálni az egyenességet. Nem tudom, neked mi számít egyenesnek, de alapvetően máshol az, hogy a hajlítás szerinti belső hátsó láb az elülső patanyomába lép (mivel mindkettő nem tud tökéletesen az elülső patanyomba lépni, tekintve, hogy a ló hátsó lábállása nem egyezik meg teljesen az elülsővel, minthogy hátul szélesebb). Ennél több igazából nem kell, de igen, ez szükségszerűen vonja maga után, hogy követi az elsőket, de nem súlypont felé, befelé, és nem is attól elfelé, kifelé dolgozik... Viszont az, hogy a ló válla vagy fara merre mozduljon, az egyensúlykérdés is. A válla a vállad, a csípője a csípőd követi, így azok mozdításával hatást tudsz gyakorolni a ló mozgására, és itt még mindig nem került képbe se csizma, se szár. Csak az üléssel (testsúly+csizma) lovagolható tehát vállat ki, vállat be, farat ki, farat be, kiskör, nagykör, tetszőleges fordulat, stb...
2016. márc. 17. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Sok vállat ki, be, farat ki, be feladat végrehajtása közben lehet megtalálni az egyenességet."


Igen. Ehhez viszont eléggé elengedhetetlen az, hogy képes legyél a ló vállát, farát külön mozgatni, ehhez pedig az, hogy a külső szárban benne legyen a ló, illetve a belsővel állítani tudd (lásd a kérdést).


A fentiektől függetlenül éppen lehet egy hároméves csikó is "egyenes", viszont szükség esetén (ami elég hamar el fog jönni, mondjuk a felülést követő néhány percen belül) nem fogod tudni korrigálni a fentiek hiányában. Ekkor kiderül, hogy hoppá, a ló mégsem egyenes attól függetlenül, hogy adott esetben egy egyenest vagy egy ívet két patanyomon abszolválni tud.


"Csak az üléssel (testsúly+csizma) lovagolható tehát vállat ki, vállat be, farat ki, farat be, kiskör, nagykör, tetszőleges fordulat, stb..."

Ezt egyrést megnézném gyakorlatban, konkrétan helyesen végrehajtva, másrészt pedig erre is meg kell tanítani a lovat. Egy csikón hiába fordítod be a külső vállad, nem fog vállat be menni. A tanításhoz pedig elengedhetetlenek a fentiek, illetve a szárnak azért nem elhanyagolható a hatása, mert megnézném azt, aki centire pontosan meg tudja a lova fejének, nyakának mind függőleges, mind oldairányú pozícióját csak az ülésével határozni...

2016. márc. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!