Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyire megoldás egy durvább...

Kashmir1215 kérdése:

Mennyire megoldás egy durvább zabla (itt pessoa)?

Figyelt kérdés
A lovam eredetileg egy fejérenőtt ló volt ahonnan hoztuk. rohanos keményszájú irányithatatlan makacs "dög". mára sokmikndent megtanultunk együtt pl kisebb nagyobb időtartamra támaszkodik is. viszont ha behergeli magát akkor képtelenség megfogni (félfelvétel húz enged beleülés tart a láb stb semmi nem használ) most egy kétszer tört horzés anatómiai oliv zablát használok. tudom h lényegesen erősebb ez a zabla de sokat olvastam utána sok ismerősöm használta "idegbeteg" telivérekre és a keretbe lovaglás sokkal könnyebben ment bevallásuk szerint. 8 éve lovagolok 1 éve van meg a ló. nehezen tesz szűk fordulatokat vágtában ehhez is kellene. (a ló laza átmasszíroztatva rendszeresen van hajlítva állitva tekergetve is ill. csontkovács és stresszpontmasszőr szerint is laza a ló) egyszerűen nekifeszül és az istenér' nem hajlandó fordulni. (körökben teljesen jól hajlik, kiskör vágta is flottul megy de ugrópályán a szűkebb kanyar még rövidítés után se nagyon sikerül, még ha nem gőzölt be akkor se) nyilvánvaló hogy a szája a "hibás". szerintetek mi a megfelelő megoldás?

#ló #zabla #díjugratás #pessoa zabla #durva száj #szűk forduló
2016. aug. 19. 18:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs értelme a feszítőnek,nem fogod meg vele mert mégjobban menekül a fájdalom elől és ha ráfog a vasra úgyis ő lesz az erősebb. Idomító feladatok főként hosszhajlítások ,körszűkítés/tágítás nagykörön hasznosak lehetnek. Berakhatsz maximum egy "játszós" zablát , de én egy D vagy pálcászablánál nem mennék túl. Még a fogát lehetne megnézetni.. nem szokott nyelvezni vagy tátogni a zablára?
2016. aug. 19. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Sosem a ló szája a hibás, ott csak megjelenik az ellenállás, mint egy tünet. A lónak ugyanaz a szája amikor támaszkodik és ugyanaz amikor elrohan az ugrópályán. Semmi baj a szájával.

Ezt a zablát használtad eddig is, vagy próbáltál már mást is ezelőtt? Ha igen, mit és mi volt változás amikor erre váltottál?

A zablaváltás olyan esetben megoldás (és nem megkerülés), amikor a zabla nem illik a ló szájába vagy a mérete (általában túl nagy), vagy a kialakítása miatt, illetve a ló egyéni preferenciája miatt (a kétszertört jobban hat a nyelvre, de oldalra húzva a hordászt sértheti, cserébe ha erősen használod sem nyomja annyira a szájpadlást. Kicsi szájba alacsony szájpadláshoz nem jó a vastag zabla, stb). Mivel erős kézzel lovagolod, én amondó vagyok, hogy a kétszertört talán kellemesebb lehet a számára. Megpróbálnám vékony szájrésszel, bogyós középrésszel, pálcással, de nem fix karikással.


A másik ötletem az az, hogy mivel ha jól értem csak az ugrópályán jönnek elő a problémák, illetve jelenleg csak "kisebb nagyobb időtartamra támaszkodik", maradnék a síkmunkánál addig, amíg kulturáltan és elengedetten és szívesen dolgozik és akkor vezetném vissza nagyon lassan az ugrómunkához, sok cavalettivel, egy-egy kis ugrással. Oka van annak hogy most elveszíti a fejét az akadályok között és nem biztos, hogy jó ötlet átkényszeríteni rajta, ha azt akarod, hogy szívesen csinálja.


A másik, hogy szuper, hogy át van nézetve a ló fizikailag (gondolom a szája is), ugyan ezt meg kéne tenni a nyereggel, plusz a gerincét nagyon alaposan átnézetni (kissing spine gyanúval).

2016. aug. 19. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
A nyereg és a gerince is rendben van a foga nemrég volt reszelve. Tehát fizikailag 100 százalékban rendben van a ló. nem csak a z ugrópályán, van h fogja magát begőzöl és onnantól kész :d nincs megállás. vagy épp rohan más ló után edzésen. tehát ami a fő probkéma h leszarja h lassítani akarom előző gazdája mondta h volt h véres lett a szája de akkor is végigvitte amit akart. ezért szeretnék egy erősebb zablát h könnyebb legyen megállítani, fordítgatni mert sajnos a nagy egoja ennek nem hagy helyet. eddig csak ezzel volt lovagolva ha ha jól emlékszem az előző gazdája pelhammal lovagolta de azt is csikózablaként tehát a legnagyobb karikában volt szár. azért ezt a zablát néztem ki, mert ha nem rakok rá láncot (nem tzervezem) és ha a 4. karika tulzás akkor még mindig lehet finomabb zablaként hasznalni ill ha közösítőt rakok rá akkor meg méginkább. természetesen ezzel arra célzook h fokozatosan keményitenem ha nem használ (először csak csikózablaként aztan lejjebb h van e változás ha nincs megpróbálok mást csak én ezt lattam jónak.)
2016. aug. 20. 15:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Ne durvulj vele! Ő az erősebb, akármit csinálsz, ne lebirkózni akard! Az tuti nem fog működni. Inkább kezd el finomítani a száját, egyre érzékenyebbre, finomabbra lovagolni. Először csak testsúly segítség, ha nem reagál, akkor szár, de úgy, hogy észre se vegye, aztán egyre durvábbá válsz, de csak fokozatosan. Így hagysz neki időt, hogy döntsön, mikor áll meg, amikor ez bekövetkezik, akkor viszont _azonnal_ engedsz! Így rá fog jönni, hogy ha enged, megszabadul a fájdalomtól, de amíg nem enged, ez egyre durvább lesz. Arra is rá fog jönni, hogy a fájdalom akkor szűnik meg, amikor enged, ha hamarabb enged, akkor hamarabb lesz neki jó. Sőt, arra is rájön majd, persze idővel, hogy a testsúlyt mindig követi a szár - de ha már itt megáll, akkor megelőzheti, hogy ez következzen. Ehhez viszont az kell, hogy puha kézzel lovagold, véletlenül se kapaszkodj a szárba (ilyen lovon kialakulhat a dolog akaratlanul is, ezen segít, ha néhány alkalommal futószáron ülsz más lovon, és szár nélkül lovagolod), és akkor legyél kemény, amikor kell - addig, ameddig kell. Különben ha a ló arra jut, hogy húzod a szárat, de ha picit lassul, akkor is ez lesz, úgy lesz vele, hogy minek rövidüljön, ha úgyse lesz jobb neki? Ha meg hamarabb engedsz, mint ő, akkor kivárásra fog menni, úgyis megunod alapon...

Az ugrást felejtsd el, akkor jöhet az ugrás, ha síkmunkában már ura vagy a lovadnak, addig semmi értelme, mert csak egymással durvultok értelem és tartalom nélkül.

2016. aug. 22. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hasonló problémám volt és a hackamore sokat segített.
2016. aug. 24. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Negyedik vagyok, az jutott még eszembe, kiegészítésként, hogy a leírtak nyilván csak akkor működnek, ha a fordulatok, átmenetek elsősorban testsúllyal történnek, a csizma és a szár ezek megerősítése, kiegészítése. Tehát a fordulatokban sem dominálhat a szár, mert az aláássa a felvételek finomító szándékát.
2016. aug. 24. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!