Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Vágtába ugratás futószáron?

Vágtába ugratás futószáron?

Figyelt kérdés

A lovam (még fiatal) elég lassú, lomha mozgású. Nagyon nehezen tudom beugratni vágtába futószáron. (Meg nem akarom ütni ostorral) Akkor is inkább csak bele hajszolni, mert nincs az az isten hogy beugorjon egy szép ütemes ügetésből....inkább elsiet, viszont mikor már vágtázik, azt nagyon szépen ütemesen csinálja.

(mikor vágtázott akkor mindig mondtam neki folyamatosan, hogy vágta, vágta, tehát szerintem tudja hogy mit jelenthet, de talán nem biztos benne még)

Volt rá példa, ha olyan kedve volt, ő ajánlotta fel hogy szeretné, és akkor mondtam hogy vágta, és rögtön be ugrott....

De legtöbbször csak akkor ugrik be, ha szinte már én is futok vele (elég viccesen néz ki, hogy "kergetem" a körön a lovat :DD)


Egyébként lépésben és ügetésben szépen ütemesen megy, jó a tartása is, szépen tartja a kört. (Ügetésnél is nagyon ritkán megy szóra, nyilván meg szoktam mindig próbálni, de olyan mindjárt ügetek-de mégse mozgása van :D de egyet suhintok az ostorral akkor már rögtön megy)


Valami hatékony módszer hogy hogyan fokozzam a menőkedvét, vagy az együttműködési szándékát?

Esetleg hogyan vezessem rá, hogy a vágta nem azt jelenti, hogy rohanunk, hanem hogy máshogyan pakolgatjuk a lábainkat? :)



2016. szept. 17. 21:50
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez csak akkor lesz meg tökéletesen, ha a csikód már képes lesz hordozni magát vágtában. Mivel még fiatal, könnyen előfordulhat, hogy nincs meg az egyensúlya minden jármódban, akár ügetésben sem, és erre a körön való munka még pluszban rátesz.

Én azt tudom ajánlani, hogy próbáld meg lazán kikötni, hogy legyen esélye megtalálni egy alap támaszkodást - vigyázz, hogy ne essen emiatt az elejére, szóval mindenképp hajts hozzá ostorral, hogy a hátuljával megfelelően belépjen maga alá. Természetesen azonnali változást nem fogsz tapasztalni, de ahogy rájön, hogyan tudja hordozni magát, könnyebben fog beugrani vágtába, és könnyebben tartja majd az ütemet körön.

Az elsietést úgy tudod megakadályozni, hogy amikor ugratod be vágtába, rátartasz a futószárra kézzel, hogy ne guruljon bele a a vágtába, hanem emelje meg a kis buksiját, és ugorjon be a magasabb jármódba. Nyugodtan húzd felfelé és magad felé a futószárat - érzéssel persze -, hogy arra ösztönözd, hogy beugorjon. Alapból, ha rajta ülsz, beugratáskor van egy kisebb igazító segítség - szintén ebből a célból, ezt futószáron is meg lehet cselekedni.

Másik, hogy az én lovacskám - aki gyűlöl futószáron menni - szintén akkor hajlandó tartani a vágtát, ha megyek vele. Őt pl úgy könnyű beugrasztani, ha a vágtairam szerint dobbantok a lábaimmal. Tudod ez a 'pa-ramm, pa-ramm'. :) Ez egy nagyon jó ösztökélő mód, mert a legelőn is, ha épp megindul a ménes, az egyedek nagy része a dobogásra figyel fel, és azért indul be a többivel - amennyiben szétszórtan vannak nagy területen. Szerintem érdemes kipróbálni, nekem eddig minden lónál bevált.

2016. szept. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Milyen idős?
2016. szept. 18. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Használj gumikikötőt. Úgy állítsd be, hogy gyengéden tartsa a fejét. De hajtani fog kelleni, mert lehet hogy hátrálni fog. Csak határozottan.
2016. szept. 18. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A kikötőtől sem egyensúlyban nem fog menni, sem vágtában. Vagy bele fog dőlni és az elejére esik vagy be fogja kunkorítani magát mögé, egyik sem kívánatos.


Ügetésben egyensúlyban mozog? Fel tudod venni bármikor lépésbe, majd vissza ügetésbe? Befelé tudod hajlítani, folyamatosan? Álljból megy az ügetés? Egyáltalán megáll körön négylábra?

Futószáron vágtázni egy csikónak nem egyszerű, a mi dolgunk, hogy megfelelően előkészítsük, hogy legyen esélye végrehajtani azt, amit kérünk tőle. Ha ez nincs meg, nyilván nem vágtázik, vagy ha éppen vágtázik is, semmiféle pozitív hozadéka nem lesz a munkának.

2016. szept. 18. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tippeket, igen, szoktam neki én is dobogni a lábammal, az elején még ment, de mostanában nem használ :D Meg szoktam "rántani" kicsit a szárat, mikor ugratni akarom, de semmi.

Utolsó: ezt mind tudja már, szóra, ezért is mertem megpróbálkozni a vágtamunkával. :)

Kikötőt nem rakok rá, pont azért, hogy ne dőljön rá, és azzal tartsa magát. Egy idő után csak megtalálja az egyensúlyát vágtában is. Egyenes vonalon szépen vágtázik, csak vágtában nehéz neki hajlítani magát, ahogy észre vettem, ezért nem szereti (pedig teljesen ki szoktam engedni a futószárat, mikor vágtáztatom, de még úgy is.)

De próbálkozok még, egyszer csak meglesz a gyümölcse :)

2016. szept. 19. 06:41
 6/6 anonim ***** válasza:
Ne hajszold bele a vágtába, szokja meg, hogy be kell ugrania. Én úgy tanultam, hogy ugyanúgy ugratom be, mint nyereg alatt és így is csinálom. Vedd visszább az ügetést, vedd egy kicsit kisebb körre, csinálj a kezeddel félfelvételt és úgy ugraszd be, mellé mehet egy kis ostor is motivációnak. Általában lazán le szoktam kötni. Amikor már szépen beugrott, akkor engedd ki nagy körre.
2016. szept. 19. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!