Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Milyen feladatokkal lovagolhat...

Milyen feladatokkal lovagolható át egy rohanós ló?

Figyelt kérdés

Nem rég tettem szert egy rohanós lóra, aki tökéletesen kocsizható, de lóháton úgy elvisz mint a zsepit. Tehát milyen feladatokkal, vagy hogyan lehetséges ennek a korrigálása? Olvastam már a nyomás engedésről, ezzel próbálkozom egyenlőre.

A ló nem ismeri a futószárazást, se ilyesmiket, csak azt, hogy valaki van rajta és irányítja. (nem jó emberektől lett megvéve)



#feladat #lovaglás #átlovagolás #segítség adása #mentett ló
2016. okt. 22. 06:34
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Én először is sokat futószáraznám. Nem a röptetős módszerrel, mert csak lesérül. Hanem rendesen, fegyelmezetten, kikötőszárakkal, sok átmenettel addig, ameddig szép lazán és nyugodtan nem megy. Így a viszonyotok is erősödik, ő is megtanulja a jó izmait használni, kihatással van a nyereg alatti munkájára is, miegymás. A szakszerű futószárazás aranyat ér. Persze nem kell minden nap másfél órát.


Nyereg alatt pedig rengeteg ívet és átmenetet lovagolj vele. Ne menjen egyenesen, mert ott el tud rohanni. Ha körön van, az felveszi őt. Kösd le az figyelmét, ne a rohanásra koncentráljon, hanem a feladatra. Sok-sok félfelvétel, hajlítgatás, iramváltoztatás, megállj gyakorlatok. Egyenes vonalat először ügetésben próbálj, és csak akkor, ha már azt érzed, hogy elnyugodott, és nem fog elrohanni. Ha mégis megtenné, lépj vissza a körökre.


Ja, és lehetőleg ne tereppel kezdjetek :)


Én így próbálnám meg elsőre kezelni a dolgot :)

2016. okt. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Én semmi esetre sem kötnék le futószáron egy olyan lovat, ami még sose ment futószáron korábban.



Meg mondjuk egyébként se de ez már csak a magánvéleményem.

2016. okt. 22. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nyilván nem kell hurkává kötni első alkalommal. Meg egyébként sem.

Elég éppen csak feltenni, aztán szépen fokozatosan hatásba hozni. Azokat a lovakat is hozzászoktatták valahogy, akik tudnak vele menni :)


Igen, sokan nem használják, én úgy vagyok vele, hogy egyrészről így tanítottak, másrészről 10 szakirodalomból 9 így írja a futószárazást. A magam részéről elfogadom szakmainak :) Mivel jó ideje dolgozom vele, és látom eredményét.

2016. okt. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Tény, hogy egy vehemens, 6 éves nyers csődört nem biztos, hogy az ember megfog a futószár végéről, ha az nem akarja, de pont erre van a kézen történő idomítás.

Én úgy gondolom, hogy a keretbe nem belekényszeríteni kell a lovat, egy csillagvizsgáló lovat ésszel lehet lekötni, de amint lehet, le is kell róla venni. Én abban hiszek legalábbis, hogy a lekötés bármilyen eredményt mutat is, az hamis, ugyanis elölről hátrafelé hat, míg a lovaglás célkitúzése a hátulról előre való lovaglás. Ezzel ellentétes, ennek szögesen ellentmondó módszer pedig nem fog kívánatos eredményt, legfeljebb látszatot produkálni.

2016. okt. 23. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Igen, ismerem ezt a fajta nézetet is. Akkor is úgy gondolom, hogy nem véletlenül írja minden szakkönyv a használatát. Tanultam egy darab kapicánnal is futószárazni, irodalmat viszont még nem láttam róla.


Ismerem: katonai egyszerűsítés. Nos, nem vagyok olyan szinten, hogy akkora profi legyek, akkora májer, aki kikötőszár nélkül magasikoláig kiképzi a lovát, úgyhogy én megelégszem a mezei katonai egyszerűsítéssel is :)

Ha úgy van csatolva, hogy a ló orrháta nem megy függőleges mögé, semmit nem árt vele, főleg, ha nem heti 10x futószárazza így a lovat alkalmanként 2 órán keresztül.


Nem értem ezt a nagy kikötőszár ellenességet. Bizonyos klasszikus iskolák is alkalmazzák. Nem attól lesz humánus a lókiképzés, hogy mindent elvetünk. Fúj zabla, fúj segédszárak, meg egyáltalán, fúj sport. De mindegy, ez csak egy személyes vélemény. Ettől függetlenül dolgozhat kapicánnal is, a lényeg, hogy elérje, hogy a ló nyugodtan, lendületesen haladjon előre, elfogadja a keretet, lenyújtsa a nyakát, és ne ugráljon meg nyűglődjön. Ezt én kikötőszárral szoktam elérni. Tanácsot kért, én ezt tudtam adni :)

2016. okt. 23. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Hali!


1.,Takarmány.Mit kapott,mennyit.Mennyit dolgozott ez idő alatt.

2.,Ebből adódik,ha nem azt a munkát fogja végezni,akkor változik a kaja összeállítás.

3.,Amíg átáll,addig talajmunka,ismerkedés,bizalom.

4.,Futószár.Az csak altatja,nem vezet sehova.Körbe -körbe mint egy hal gömb akváriumban.(Nem vagyok futószár ellenes,de ezt a lovat meg kell fejteni).A futószár többrétű dolog.Ha valki nem ért hozzá,nagyobb kárt is okozhat vele.

5.,Ahhoz hogy egy -egy tréning beváljon,ismerni kell a ló vérmérsékletét,előéletét.Lehet hogy üzve volt,bizalmatlan és menekül.

Hozzáteszem,a jó long munka mindig kettő darab futószárral történik.(Kivéve a kapicán)Hisz a lónak van külső oldala is az Istenért.

Forogjon,támaszkodjon a külső szárra,nagy ívek,menj "vele",álljon meg.Engedjen a nyomásnak,álljon min.5 mp.-et.

Nem kell agyonkötözni,nem sonka ez."Nyúljon meg a nyaka",vegyen egy mély levegőt,majd újra ..lépés,fordítsd meg,ügessen.Azaz átmenetek..DE közben álljon nyugodtan.Lépjen hátra..Ilyenek.Felváltva.;)

"This is the beginning of the beautiful friendship"

2016. okt. 23. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Most olvasom és maximálisn egyetértek a négyes véleményével.Viszont ha nincs lehetőség körkarámban dolgozni,akkor dupla futószár.Nyílt területen,egy darabbal bármikor kiegyenesítheti a kört,kifordulhat,tudva hogy egyik oldala a lónak mindig gyengébb.Ráadásul ha fogatban dolgozott,előny ha tudod melyik oldalra volt fogva.Sajnos ebben a sportban dolgozó lovak úgy fordulnak mint a vasalódeszka.Vagyis sokkal merevebb a bordatájéki izomzat,amit következetes munkával simán el lehet lazitani.Pl.,talajról,váll mellé állva,répával kínálni,lehetőleg ellépés nélkül vegye el.Természetesen mindkét oldalról.Sima nyújtó gyakorlatok,nagyon hasznos.
2016. okt. 23. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Hát ez vicces. Egyrészről tisztában vagyok vele, hogy a lónak van külső oldala is :)

De szerintem teljesen fölösleges egy olyan lóval még ezzel foglalkozni, ami azt se tudja, mi az, hogy futószár.

Nem hosszhajlításokat kell tanítani neki szerintem még. Lehet azt is később, akkor valóban a kapicánnal történő munka az ideális. De most bég bőven elég neki, ha a kör belseje felé hajlik, és úgy enged szépen. Aztán kézváltás, a másik oldalra is enged, majd megint kézváltás, és szépen áttornáztatja picit a lóállatot. Én ennyiről beszéltem, mert szerintem ennél a lónál elég ennyi a futószáras munkából egyelőre. Heti 1, max. 2 alkalom, meg ha igényli, akkor nyereg alatti munka előtt 15-20 percet, de kész. Szerintem felesleges túlbonyolítani kettős futószárral meg ilyesmivel. A körkarám valóban hasznos, ha van.


Mellesleg ebben sem értünk egyet. Ha jól futószárazod, akkor nem csak menni fog körbe-körbe, mint halacska a vízben. Ott is ugyan úgy a feladatra meg rád kell figyeljen. Nem lassulhat, nem rohanhat el, átmenetek, miegymás.

2016. okt. 23. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ja, bocs, közben összeolvasztottam két válaszoló írását véletlenül, és úgy reagáltam.


Amúgy a nyomásnak való engedés valóban hasznos, de az a lelki egyensúlyát fogja növelni. Ami mondjuk karöltve jár a testivel is, de ez fordítva is igaz. Ki honnan közelíti meg a kérdést. Te a lelkivel kezdenéd, és a testivel. Ennyi :) Elvileg mind a kettő ugyan oda kell vezessen idővel. Nyugodtan előre menő lóhoz.

2016. okt. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Elnézést,senkit nem akartam hülyének nézni,de ha magadra vetted,nem érdekel.Nekem valahogy evidens,hogy nem csak a testével foglalkozom,hanem a lelkével is,hisz ha jól látom teljes mértékben igazam van,a kérdés utolsó zárójeles megjegyzése igazolja a feltételezésem,miszerint nem azért rohan mert szúrja a seggét a zab,hanem mert rosszul bántak vele.Valószínű kivan idegileg,sőt azt is megkockáztatom,hogy a pasikat is utálja.

Nem tudom honnan jött hogy 6 éves csődör,de szimpla futószárról egy futószárazni nem tudó,gyakorlatlan embert egy kisebb kanca is simán kiszed a kör közepéről,ha egyáltalán meg tudja értetni a lóval önmagát,főleg ha a ló idézem,: "nem ismeri a futószárazást, se ilyesmiket..":))

Pontosan az ilyen esetekre kell a dupla futószár,hogy ha esetleg megunja ,ne tudjon kívülre kitörve elhúzni a francba.:) Erre sajnos a kapicán édes kevés.Ha jól látom,nem voltam se cinikus se bunkó,nem gondolnám hogy rögtön a hosszhajlítást kellene felhozni.Vagy szerinted,körön nincs hajlítva?az elég nagy baj.A "menj vele" azt jelentené,hogy lehetőleg a lehető legnagyobb körön futószárazni és kezet váltani..nyolcasok..valamelyik könyvecske biztos írja ezt is,színes rajzocskákkal illusztrálva.:))

2016. okt. 24. 02:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!