Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Filozófia dilemma lóvásárlás...

Filozófia dilemma lóvásárlás kapcsán?

Figyelt kérdés

28 éves nő vagyok, kamaszkoromban több mint 10 évig lovagoltam hobbi szinten, állítólag ösztönös jó érzékem volt hozzá. Évekkel ezelőtt sajnos abbahagytam - hol pénzem nem volt rá, hol időm. De a lóimádat megmaradt, és kb. 2 éves korom óta folyamatosan vágyom egy saját lóra.

Közben férjhez mentem (a férjem is szereti a lovakat, bár nem gyakorlott lovas), jobbra fordultak az anyagi körülményeink, és pár lovas barátunk agitálni kezdett minket, hogy vegyünk egy saját lovat. Egy középkorú, nyugis hobbilovat, akivel ki lehet menni terepre, lightosan dolgozni vele, szeretgetni, semmi extra.

A bértartás árát bőven ki tudnánk gazdálkodni, van félretett pénzünk, ha szükség lenne rá, szóval anyagi akadálya jelenleg nincs. A lovarda, ahol tarthatnánk, tőlünk kb. 15 km-re esik, igazán lóbarát hely.

Én most épp babát várok, szóval a következő bő fél évben tuti nem tudnék lovagolni. Nagy változást hoz majd az életünkbe a baba, ahhoz képest egy ló szinte semmi...

Nagyon fura, mert mióta az eszemet tudom, vágytam saját lóra, de most mégis tiltakoztam a dolog ellen. A legfőbb aggodalmam, hogy hogy élném túl, ha bármi okból el kéne adni. Vannak más állataim, és családtagként szeretem őket, el nem bírnám képzelni, hogy bármi okból megváljak tőlük. Életfogytig vállaltam értük felelősséget.

De ha pl. veszek egy 10 év körüli lovat, aki lovagolható még mondjuk 10-15 évig... aztán? Adjam el? Küldjem vágóhídra? Engedjem nyugdíjaskodni még sok-sok évig, amire a gatyánk rámegy, és ki tudja, milyenek lesznek akkor a körülményeink?

Nekem már a bértartás is fura lenne, hogy nincs mellettem a ló folyamatosan, mint egy házikedvenc, de nyilván nem tarthatnánk egyedül, akármekkora területünk van.

Egyszerűen úgy érzem, felelőtlenség bevállalni egy állatot úgy, hogy nem látok ilyen hosszú távon előre. Ugyanakkor azt is tudom, hogy egy ló máshogy kötődik, mint pl. egy kutya, neki nem okozna lelki traumát egy gazdaváltás. Nekem viszont igen. Az agyam nem fogadja be, hogy veszek egy állatot úgy, hogy nem tudom garantálni az élethosszig tartó jólétét.

Közben meg a hajamat tépem, mert tudom, hogy egyetlen szavamba kerülne, és teljesülhetne a gyerekkori álmom...


Mit tennétek a helyemben? Szerintetek rosszul gondolkodom?


2016. nov. 23. 11:00
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
52%

Igen , hát ez nem filozófiai kérdés, hanem önismereti, konkrétan aarról van szó, hogy ország-világ előtt fényezed a magad, csak azért az agyacskád jelzi, hogy hoppá, ez rohadt nagy hazugság és a pénz jobban érdekel, mint az állat sorsa. Az igazság fáj...

Tehát be lehet ám ilyen dolgokat dobni, hogy jaj de rossz lenne nekem eladni, meg hű de nem felelősségteljes, csak ki nem lát át rajta?! Aki lószerető, főleg házikedvencnek tartja az egy pillanatig nem csuklik azon, hogy egy öreg lovat el kell tartani, mitöbb ilyen alapon mi lesz ha megbetegszik és hirtelen el kell költeni cirka fél millácskát műtétre és rehabilitációra? Megintcsak egy igazi lóbarát inkább éhezik, de kitejeli a ló értékének többszörösét, mintsem hagyja elpusztulni. Te meg kapásból a kifogásokat keresed, pedig még lovad sincs. Ezen gondolkodj el, mert jelenleg nem győztél meg arról, hogy te olyan hű de nagyon lovat akarsz. Te lovacskázni akarsz, az nem ugyanaz, mint lovat tartani, de erre meg ott vannak a lovardák.

2016. nov. 23. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

:) Nem jött át a lényeg, látom.

A kérdés nem az volt, hogy szeretnék-e lovat vagy sem, vegyünk-e lovat vagy ne, ebben nem számít az itteni válaszolók véleménye. Az érdekel, hogy más, akinek már van(nak) lova(i), hogy dolgozzák fel lelkileg, ha meg kell tőle válniuk? Mikor már az egész család fél vesével éhezik a híd alatt, csak hogy fussa az öreg ló állatorvosi kezelésére, de már ez sem elég?

Csakhogy eddig akárkivel beszélgettünk a lóvásárlásról, mindenki egy vállrándítással kezelte a témát, hogy mi van, ha bármi okból el kell adni a lovat. Nekem ez nem egy vállrándítás, a gondolat is fájdalmas. Az a benyomásom, hogy a környezetemben levő lovasok többsége "majd lesz vele valami" módon gondolkodik a lováról, és nincs kielégítő válasza rá, hogy mi lesz vele, ha kiöregszik. 10-ből 8-an nem akarnak/tudnak éveken, évtizedeken át pátyolgatni egy nyugdíjas lovat. (Persze nyilván csak az én ismerőseim ilyen lelketlen hiénák.)

A magam részéről boldog lennék, ha tudnám garantálni a lovamnak a békés nyugdíjaséveket. De igenis belekalkulálom azt is, hogy nem biztos, hogy mindig jó anyagi helyzetben leszünk, akármi közbejöhet, akármi! És ki vesz meg egy másként egészséges, de már munkaképtelen öreg lovat, hacsak nem a vágóhíd? Az itt válaszoló angyalok?

2016. nov. 23. 12:01
 3/12 anonim válasza:
100%

Babát vársz. Kezdenek benned túltengeni a hormonok...

Sem időd, sem energiád nem lesz a lóval foglalkozni szülés után. Várj vele pár évet, míg a gyerkőccel együtt tudtok menni lovagolni. Szerintem....

2016. nov. 23. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Mivel most vállalsz gyereket és már most előre aggódsz amiatt, hogy a lovat el kell majd adni, mert nem lesz anyagi keret öregen eltartani, én azt mondom, inkább ne legyen saját lovatok.
2016. nov. 23. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Nem tudom, a hormonoknak mi közük bármihez, de mindegy.


Ha problémás, hogy aggaszt, hogy nem tudom 100% garantálni 20+ évre előre a stabil anyagi feltételeinket, akkor mi a helyes hozzáállás hasonló esetben? Más hogyan tervez ilyen hosszú távra? Komolyan érdekel.

2016. nov. 23. 12:31
 6/12 anonim ***** válasza:

rosszul gondolkodsz...

.

senki sem tudja előre 100%-ban garantálni SEMMIT - még azt sem hogy él, még egy évre sem.

Hallottál már olyanról, hogy japán földrengés: elébred és minden szerettét, minden tárgyát elvesztette?

A világ ilyen. És egyre ilyenebb.

"vágytam saját lóra, de most mégis tiltakoztam a dolog ellen"

Érzed, hogy nem lenne most jó.. és jól érzed.

Nem vennék most lovat a helyedben, majd néhány év múlva átgondolod, hogy tudod-e felelősségteljesen ellátni, és el tudod-e viselni, ha elveszíted.

2016. nov. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
*tud **felébred
2016. nov. 23. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
91%
Nekem nagyon tetszik, hogy felelősséget vállalsz... Tudom, hogy otthon hogyan mennek a dolgok idős lovakkal, ezért én pl imádok Olaszországban dolgozni, mert itt, aki munkaló volt, annak bele van pecsételve az útlevelébe, hogy nem lehet megenni. Jó, nyilván itt is van, aki megkerüli a dolgot.. De ahol dolgozom, külön szekció van a kisnyugdíjasoknak. Tény, hogy a tulajoknak ez is költség. Én azt mondanám, amit az egyik előző: Várjatok 2-4 évet, addigra a gyerek is elég nagy lesz, hogy magaddal vidd vagy leparkold valakinél, illetve látjátok az anyagiakat is. Addig is érdemes esetleg körülnézni, hogy van-e olyan hely, ahol olcsóbban elvállalnak egy nyugdíjas lovat. Vagy indíts el egy lovardát/tanyát erre :) Futóistálló, néhány box, nagy karám...
2016. nov. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Szerintem se most vegyél lovat. A gyerek miatt, sem időd, sem energiád, de lehet, hogy még pénzed sem lesz lovacskázni.

Gyerekként (és még most is) rettenetesen imádtam a lovakat, ahogy apám is. Mikor olyan 8-9 éves lehettem, akkor drága édesapám hirtelen vett egy méncsikót. Nagyon jófejű lovacska volt, szerette az embereket, a gyerekeket meg pláne, de a méncsikó az méncsikó, apám pedig hiába lovagolt gyerekkorában valamennyit, nem értett hozzá, nem tudott vele mit kezdeni, el kellett adnunk egy lovas ismerősünk ismerőséhez (jól leinformálható hely volt, lovasíjász lovacska lett a drágámból, évekig kaptunk képeket róla), és én nagyon utáltam miatta apámat, mégha így 10 évvel az eset után be is tudom látni, hogy bizony először hülyeséget csinált.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ne csak magadra gondolj, hanem a gyerekre is, hogy ha évekig nálatok lesz egy ló, utána eladod az anyagiak miatt, akkor vajon az ő kis gyerekfejének, aki ilyen összefüggéseket még nem ért meg, vajon milyen érzés lesz?

Úgyhogy ha lovat akarsz vállalni, akkor azt majd csak akkor, ha gyereked is elég érett lesz hozzá, vagy csak úgy, hogy biztosan ne kelljen megválni tőle, már amennyire ezt előreláthatólag be tudod tartani.

2016. nov. 23. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Egyrészről szép, és jó, ha így gondolkodsz, de bizony ha mindenki így gondolkodna, senki másnak nem lenne lova, csak a csilliárd milliárdosoknak. Persze én itt most nem azt mondom, hogy az helyes, ha valaki levágatja a lovat ha már nem használható, mert én ezt teljesen elítélem. Viszont. Ha annyira szeretnél lovat, megveszed, és majd a végsőkig küzdesz érte. Az emberek nagy százaléka nem tudja úgy megvenni a lovat, hogy biztos benne, 10-20 év múlva is lesz elég pénze rá. Akkor majd eladja jó helyre, és tudja hogy mindent megtett érte. Ez a lónak semmivel sem rosszabb, mintha annak idején nem te vetted volna meg, hanem valaki más. Neked valószínűleg nem lesz kellemes érzés, de valamikor el kell döntened, mitől félsz jobban: a szomorúságtól, hogy el kell adnod, vagy attól, hogy sosem lesz lovad. Ha pedig idős a ló, és nem venné már meg senki, ott a megoldás, hogy elajándékozod pl. társlónak (akkor legalább nem kell eltartani). Erre ismerek példát a környezetemben, sánta ló, nagyon jó helyre került. Szerintem ezt meg lehet oldani ha az ember próbálkozik, rengetek nyugdíjas ló tölti boldogan a napjait, és nem mind gazdag embereké.


Megmondom őszintén, szerintem rosszul gondolkodsz, de teljesen megértem azt is, amit írtál. Én azért mondom ezt, mert én úgy vettem meg a lovam, hogy valószínű el kell majd adnom (csakis jó helyre persze), bár a végsőkig küzdök majd érte. Ő versenyló, de az érzelmi kötelék ugyanaz. Ha majd el kell adnom, biztos sírni fogok hetekig, szomorú leszek hónapokig, de nekem megéri ez azt a sok szeretetet, élményt amit a drágámtól kapok. Utána pedig nyugodt leszek, mert tudni fogom, hogy jó helye van. (Nyilván kerülhet rossz helyre is, de az már másik kérdés, az teljesen az én felelősségem.) Nekem amit leírtál, kicsit emlékeztet arra, amikor valaki azt mondja, azért nem jön össze egy csajjal vagy sráccal, mert majd milyen rossz lesz ha szakítanak. Na én ezt a gondolkodást sosem értettem, amit te mondasz azt persze értem csak.... El kell döntened bizony hogy ér-e neked annyit egy ló, hogy majd esetleg nehéz szívvel el kell válnod tőle. Mert bizony, én sem tudom mi lesz a lovammal, fiatal vagyok, semmi sem biztos, de annyit tudok, sosem esik baja, arról gondoskodom. És örülök hogy nálam van, jó sora van, nem tartom magam szívtelennek emiatt.


Amit valaki a gyerekről írt. Én sem tartom a legeslegjobb ötletnek a gyerek születésekor megvenni a lovat de azért... Nehogy már azért ne vegyen a kérdező lovat, mert ha el kell adni a gyerek szomorú lesz... Írja hogy vannak egyéb állatok is, sajnos ők is el fognak egyszer pusztulni... A legjobb ovis barát el fog költözni másik városba... A kedvenc játéka el fog törni... Egy gyereknek is meg kell tanulni az életben, hogy sajnos vannak személyek/állatok/dolgok, amik kilépnek az életünkből. (Ezen az elven senkinek ne legyen lova, akinek kisgyereke van, hátha egyszer el kell majd adni?)


Gondold át, mert fontos ez a kérdés, nehogy később megbánd esetleg, hogy elszalasztottad a lehetőséget. :)

2016. nov. 23. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!