Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Kólikára hajlamos a lovam!...

Kólikára hajlamos a lovam! Mit tegyek?

Figyelt kérdés
A változó időjárási hatások miatt lovam a téli időszakban hajlamos kólikázni. Mit csináljak vele? Mit adjak neki? Van valami emésztés segítő folyadék? Vagy valami megelőző?

2016. dec. 20. 23:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
27%

A kolikat nem az idojaras okozza, hanem a keves mozgas, es a takarmany alacsony rosttartalma, az esetleges puffaszto hatasu novenyek a szenaban stb. Az idojarasnak semmi koze a belmozgashoz. Te sem attol szarsz, hogy hideg van vagy meleg van.

Adj neki hetente ketszer forrazott lenmagot (daralva vagy egyben, de legyen leforrazva, alljon benne, amig kihul, keverd ossze korpaval, keves zabbal. Minden nap adj neki sargarepat, vagy almat.

Kevesebbet vagy egyaltalan ne egyen lucernat, loheret, hanem csak tiszta szenat.

2016. dec. 21. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
12%
Gondolom ilyenkor jó ha heti egyszer mozog. Mozgasd többet, mindamellett hogy gondosan eteted.
2016. dec. 21. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Az enyém is "frontos" volt, valóban létezik olyan, hogy ebben az időben érzékenyebb. Illetve másik lovat is ismerek, aki télen többet kólikázik ebben a nyálka időben.


Nekem az orvos ajánlotta, hogy adjak neki paraffin olajat (1-1,5 dl/nap), de szerintem a sima olaj is megteszi, ha nem tudsz szerezni. Én tudok Dunakeszin egy gyógyszertárat, ahol 2 literes kiszerelésben lehet kapni. A korpa is jó ötlet, bőséges vízzel felöntve, plusz bele pici só.


Illetve a rendszeres mozgatás. Ha ezeket betartod, csökkenteni tudod a rohamait. Ha előre tudod, hogy jön a front, akkor aznap is direkt kimész, és lefutószárazod, ha nincs időd felülni. A lényeg, hogy ne álljon.

2016. dec. 21. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Sosem áll, heti 4x-5x van edzésem, de mindennap megy 2 órát jártatóban illetve karámozik.

#3 köszönöm, utánanézek!

2016. dec. 21. 10:06
 5/11 A kérdező kommentje:
És hol tudom nézni előre a frontokat?
2016. dec. 21. 10:08
 6/11 anonim ***** válasza:

Pedig rengeteg frontérzékeny ló van... sőt.


A paraffin olaj mindent meg/kitol maga előtt, kis ricinus olajjal lehet kombinálni. Én sima étolajat adnék neki amúgy, zabba keverve, szoktatással persze, mellé lenmagot, de ezt főzni kell, ilyen nyálkás takonyszerű állag eléréséig. Ez síkosítja a beleket, segít megelőzni a bélsárpangás miatti kólikát.


Frontokat bármelyik tévés vagy újságbéli időjárás-jelentés, vagy ezzel foglalkozó honlap megmondja, de én ezeket mondjuk folyamatosan adagolnám, nem fellángolás-szerűen, mert a ló emésztése kényes szerkezet tud lenni.

2016. dec. 21. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Márpedig sajnos van frontérzékeny ló. Az enyémet heti hat nap lovagolom a maradék nap pedig karámban van és sétál a jártatógépben. Fél éve semmi változtatás nem volt a táplalékában. Mégis bekólikázott.

Műtve volt, azt mondták a paraffinilaj jó, a lenolaj is, az étolaj nem, mert sok benne a tápanyag. Az enyém lenolajat kap minden este, meg masht a zabjához. Nagyon jól el van így. (A lenolaj igazábóp csak plusz mert a marstallos mashben van lenmag de biztosra megyek.)

2016. dec. 21. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
És ezt a masht hogy kell adni neki? Mert olvastam, hogy azt is csak meleg vízben lehet, máshol sima vizet írnak...
2016. dec. 22. 09:33
 9/11 anonim ***** válasza:

A kólika ramaty betegség. Megelőzni lehet sok munka jó kaja. Viszont ez se ad 100%-oa biztonságot. Az a ló is bekólikázhat a semmitől is amelyikre nagyon vigyáznak.

Nem kell nagyon rágörcsölni. Ha tényleg mozgato eleget és figyelsz arra hogy mit eszik akkor nem lesz baj. Napi egy kanál ètolaj az abrakjába. Korpa nagyon jó nyugtatja a bélrendszert ezt tapasztaltam. Csak rétiszéna.

És amire nagyon nagyon figyelj főleg így télen hogy mindenképp igyon eleget. Sok finnyás ló inkább nem iszik ha jéghideg a víz. Figyelj arra hogy igyon sokat mert télen sok ló a vízhiany miatt kólikázik be.

2016. dec. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

A masht melegen adod, két rész abrak, egy rész búzakorpa, bele kis lenmagolaj ha van, leforrázod, langyosra hűtöd és tálalod, télen különösen jól esik nekik a meleg. A vizet is érdemes lenne langyosan adni vödörből, egyrészt hogy lásd hogy mennyit iszik, másrészt mert amiatt is kólikázhat hogy nem iszik eleget, mert nem szeret hideg vizet inni.


A korpa nagyon sok vizet felszív, szóval ki kell tapasztalnod, hogy meddig szívja magát és laza, hígabb állapotban érdemes etetni, miután ázott egy darabig.


Olajat érdemes, a paraffinolajat nem emészti meg, hetente egy-két alkalommal, pihenőnap előtt érdemes adni (mint ahogy a masht is). Sima olajat is adhatsz, de ha hozzászokik, azt megemészti és nem lesz tőle hígabb a trágya (és ez így van jól). Ártani nem árt.

2016. dec. 23. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!