Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Ma arra mentem ki, hogy...

Ma arra mentem ki, hogy fekszik a lovam. Néha hempergett, de általában csak feküdt, felemelte a fejét, majd visszatette a földre. Mi lehet a baja, ha egyáltalán baja van?

Figyelt kérdés

Tegnap vágtuk a füvet a nyaralónk területén, és ma egy egy kis zsák füvet kiborítottunk a lovaknak .( 2 ló)

Ezzel semmi baj nem lett volna,de az ablakból láttam, hogy a lovam hempereg. Ez se lett volna gond, de elment a másik ló, és nem követte, csak feküdt, és néha felemelte a fejét, majd vissza tette a földre.


Kimentem, de nem tudtam felállítani.

Húztam a kötőféket, zabbal csalogattam, de semmi.

Aztán elszaladtam vezető szárért, hogy azzal állítsam fel.

Ekkor utánam jött, de 3 m utána megint lefeküdt. Kihívtam apát, ő felállította, elkezdtem sétáltatni, még ügetett is( földről). 2x le akart feküdni, de nem engedtem, mer akkor megint nem tudom felállítani.

Aztán visszahoztam oda ahol először lefeküdt.

Meglátta a hempergőzési nyomokat, és megint lefeküdt.

Nagy nehezen felállítottam, majd kihoztam a házból a nővérem által kapott sztetoszkópot. Ez az a tölcséres valami amit az orvosok használnak szívdobogás meg légzés vizsgálatakor. A belei fortyogtak, tehát nem kólika, mert akkor le állt volna a bélműködés. Meg kupacolt is a szemem láttára. Nem volt se hígabb se keményebb.

Azóta nem csinált semmi lyet.



2017. okt. 29. 17:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Monjuk hívj állatorvost
2017. okt. 29. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
De nem volt semmi egyéb baja. Széklet jó volt, közérzetével se volt baj. Ette utána szénát, füvet, mindent. Ügetett a társával, meg minden, és azóta nem mutatja ezeket a tüneteket, hogy lefekszik.
2017. okt. 29. 18:37
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Fűnyírózott füvet soha nem adunk a lónak! Ennek okai:

a) a kisebb szálak a tüdejére mehetnek, ebbe belepusztulhat

b) nem tudja kiválogatni, így simán megehet számára mérgező dolgokat is


A ló amúgy kólikás tüneteket mutatott, ilyenkor nem gyakorira írjuk ki, hogy vajon mi lehet, hanem orvost hívunk, és nem várjuk ki, hogy esetleg mégse áll fel magától... Ugyanis a kólikába a ló simán belepusztulhat, és tévhit, hogy mindig az a jó, ha mozgatjuk. Ahogyan az sem mindig jó, ha hagyjuk feküdni, hemperegni, stb.

Szóval ja, ne adjatok nekik ilyesmit, mert az életükkel szórakoztok.

2017. okt. 29. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Fűnyírózott füvet nem szabad a lónak adni. Viszont ha ilyen van, ne apádat hívd, hanem az állatorvost, mert ez bizony kólika volt és ebbe bele is pusztulhat. Van hogy kis mozgás hatására elmúlik magától, de a legtöbb esetben orvosi segítség kell, legrosszabb esetben akár meg is kell műteni, ami viszont több százezres tétel.

A helyedben jobban utána járnék, hogy takarmányozás téren mit szabad és mit nem és az ilyen esetek könnyen megelőzhetőek.

2017. okt. 30. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az én lovam kólikázott, trágyázott, megnyugodtunk, aztán jött a doki hogy annak ellenére kell vinni műteni mert fennakadt a bele...
2017. okt. 30. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Tudom, hogy milyen a kólika, mert a másik lovunk 3x is kólikázott. ( karórágó, és ezért)

Egyébként rosszul írtam,mert nem fűnyírózott, hanem fűkaszázott, és ott nagyobbak a szálak, de azért most már azt se fogok nekik adni.

2017. okt. 30. 09:00
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, az a baj a kólikával, hogy ez egy baromi nagy gyűjtőnév arra az esetre, mikor a lónak a gyomra és a segge között valami nem stimmel... Ezer és egy formában jelentkezhet. Úgyhogy amíg nem láttál még 998-at, addig nem tudod, hogy milyen a kólika. És a többi sunyi, rejtőzködő, lappangó betegségről nem is beszéltünk.

A fentiekben leírtak mellett azért nem adunk így füvet a lónak, mert a kaszálás, levágás pillanatában beindul egy száradási reakció, aminek a köztes terméke a kumarin. Ettől van a száradó szénának/fűnek remek illata, és ez mérgező! Amint a fű megszáradt (széna), a kumarin mennyisége annyira lecsökken, hogy a ló ad. lib. is ehet szénát. Ezért van pl, hogy friss bálával egy hónapot várni kell. Akármilyen szép és akármilyen jó illata van, és akármennyire tekereg a ló, hogy ő azt a jó illatút akarja enni és nem a régit.

2017. okt. 30. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor elgondolkodom minek is az ilyen embernek ló... Egyértelmű a kólika...
2017. okt. 30. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!