Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Okozhat gondot, ha a roppantot...

Okozhat gondot, ha a roppantott zab etetés előtt nincs beáztatva?

Figyelt kérdés

22 éves, de jó kondícióban lévő lovunk eddig egészben kapta az abrakot, viszont azt a tanácsot kaptuk, hogy jobban hasznosul, ha roppantjuk a zabszemeket. Ma már úgy kapta, de most felmerült egy kérdésem: szükséges a roppantott zabot is nedvesíteni etetés előtt? Eddig csak a darált őrleményről olvastam, hogy be kell áztatni,viszont most láttam egy lovas oldalon, hogy a roppantott zabot/árpát is nedvesiteni kell.

Takarmányozásban hozzáértők segítségét várom köszönettel.



2017. nov. 11. 21:36
 1/10 anonim ***** válasza:
A por és egyéb kisebb darabkák miatt nem árthat. De nem kell túlzásba esni... Alapjáraton nem lesz baja, ha nincs bevizezve, meg nem kell nagy pánikot sem csinálni körülötte. Ha mondjuk, 1 litert kap, boríts mellé egy fél liter-egy liter vizet, hogy ne legyen annyira száraz. De mosogatni, áztatni meg öblögetni szerintem felesleges.
2017. nov. 11. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszodat, megnyugtattál. A ló bértartásban van és a mi lovardánkban nem megszokott a roppantott abrak. Szerintem mi vagyunk az egyetlen "ufók" ezzel a kéréssel, hogy a ló a roppantott zabot kapja.Nem vagyok biztos benne, hogy bevizeznék az abrakot, de azért megpróbálom megkérni a lovászt.:) A fogaival minden rendben, tényleg csak a jobb hasznosulás miatt változtattunk a takarmányon.

Esetleg még azt megkérdezhetem, hogy mit gondolsz a szárító takaróról? Az edző szerint kell edzés után, de azt is olvastam, hogy káros is lehet, beizzadhat alatta a ló és könnyebben megfázik. Köszönöm a válaszod!

2017. nov. 11. 22:08
 3/10 anonim ***** válasza:

Mindenképp vizezzétek az abrakot, mert a lónak nem jó szárazon. Gondolj bele egyél zabpelyhet szárazon, vagy öntsd fel tejjel vagy vízzel. Ugye, hogy nedvesen jobban "csúszik"?

Mi is így etetünk már évek óta és mindig vizezzük.

2017. nov. 12. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A szárító takaró nem rossz dolog, pláne, ha izzadós a ló. Ráteríted, megvárod, amíg megszárad alatta, ekkora a takaró kívül párás-vizes lesz (ez kb annyi idő, amíg elpakolsz, zablát mosol, patát kaparsz..), utána leveszed és kiteríted száradni. Akkor káros, ha sokáig van rajta, pláne hosszú szőrrel, mert akkor nyilván melegíti, és aláizzad.
2017. nov. 12. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az utolsót nem telesen értem... Mindenesetre igen, áztatni nem árt, de nem kell főzni, órákkal előtte beáztatni, stb - csak lehet. Én kevés vízzel szoktam meglöttyinteni, hogy ne legyen poros, de ne is tocsogjon a vízben, szóval amennyit a zab felvesz. Plusz én keverek hozzá kevés árpát, és lenmagot is, az utóbbit viszont minden nap külön főzöm.
2017. nov. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Lebuktál :D El kell ám olvasni a válaszokat is, nem csak a kérdést :D
2017. nov. 12. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, nagyon sokat segítettetek.:) A zabot akkor áztatjuk. A müzlit ugye nem szükséges?
2017. nov. 12. 21:02
 8/10 EAdri93 ***** válasza:
Nem fog bekólikázni tőle, de a roppantás és az etetés előtt való áztatás a könnyebb emészthetőséget teszi lehetővé és ezáltal a könnyebb hasznosulást.A helyedben ha már roppantom akkor minimum etetés előtt egy órával beáztatnám.Nekem roppantott árpát és zabot kapnak elő áztatva és korpával &kalciummal ivósra engedve vízzel + kókusz olaj ( az árpát muszáj áztatni és a cukorrépaszeleteket/pelletet is ha nem akarsz kólikát)
2017. nov. 15. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 EAdri93 ***** válasza:
ja és darát csak akkor adj neki akár vizezve akár vizezetlenül ha azt akarod hogy bekólikázzon, Darát nem szabad, behabzsolja és bele ül, bele "sül" a beleibe
2017. nov. 15. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, mindegyiket hasznosnak jelöltem.
2017. nov. 16. 21:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!