Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Öreg, felszívódási zavaros,...

Öreg, felszívódási zavaros, de láthatóan javuló lóra kell a folyamatos takaró ha fúj a szél?

Figyelt kérdés

26 éves, súlyos felszívódási zavaros lovamat majdnem 1 éve korlátlan legelési lehetőségekkel tartom 4 másikkal együtt egy hatalmas (több 10 hektáros) területen. A területek ahol legelnek, folyamatosan cserélve vannak, és ha lelegelik az egyik részt, szimplán mennek egy másik területre.

A lóval az a probléma, hogy nagy-labor vizsgálat egy éve kiderítette, hogy súlyos felszívódási zavara van és vérszegény (folyamatosan fogyott, semmit nem hasznosított). Mióta legelőn van, kicsit javul a helyzet. Láthatóan jobb kedvű, rakoncátlan, az eredeti állapotához képest hízott is és izmosodott (nem sokat, de nála ez nagy teljesítmény). Mivel legelőn van, így csak egyszer tudják behozni enni egy nap, de akkor viszont, ha mennyiségre nem is, de beltartalmilag hatalmas mennyiségű energia löketet kap. (1 fándli roppantott árpa, 1 fándli napraforgós-borsós vegyes dara (amiben kukorica, zab, búza, árpa is van), fél fándli korpa, negyed marék szója, és általános vitamin és fél évente vaskészítmény.

(Eddig bármilyen tápot adtam neki, látható javulás nem volt)

Ezen a télen, habár még mindig lebeg a normál kondíció alsó határa és a soványság között sokkal dúsabb szőrt növesztett mint az elmúlt években. (Még mindig nagyon hosszú a szőre, de sokkal dúsabb mint eddig).

A kérdésem azért tettem fel, mert a terület nagyságából és a folyamatos cserélgetésből adódóan nincs beállójuk, de vannak facsoportjaik, tömött cserjés részek ahova behúzódhatnak.

Szívem szerint egy nem nyírt, hosszú szőrű lóra nem raknék takarót, csak a legcudarabb hidegben, de az ő esetében ez kérdés. Az a baj a bundájával, hogy könnyen átfúj rajta a szél és a legkisebb esőtől összeáll és úgy már nem melegít.

Eddig a nyári állapotához képest nem fogyott talán, nem viselte meg annyira a szőrváltás az elfogyasztott fehérjemennyiség miatt (ami egy másik lónak már szerintem halálos adag), de aggódom, hogy ha fúj a szél fázhat.

Most egy béleletlen eső és szélálló nyakas takaró van rajta.

Szerintetek ez amíg nincs mínusz 10-20 fok, addig elég rá? Amint bejönnek az igazán hideg éjszakák nem ússza meg a töltött takarót, de addig?



2017. dec. 11. 12:47
 1/6 anonim ***** válasza:
Ez szerintem most elég rá, hidegben meg mondod, hogy úgyis kap rendeset. De ha vígan van, meg ha alátapizol a takarónak és jó meleg alatta, nem kell aggódni. Nálunk a fitocavallo-s CORON nagyon bevált hasonló kisnyugdíjasnál, pedig csórékámnak foga is alig volt már. Egy cushing-tesztet érdemes lenne megejteni. Napi egy pici tablettával javítható, ha gond van, de legalább tudsz róla.
2017. dec. 11. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A Cushing kórra már én is gondoltam, de a háti izmok elvesztésén kívül nem mutatja a tipikus tüneteket. Nyáron szépen levedlik, nem marad rajta hosszú szőr. Nincsenek zsírcsomói sem, és göndör szőre sem. Egyedül a háti izmai tűntek el, de hát "alultáplált" és idős...
2017. dec. 11. 17:42
 3/6 anonim ***** válasza:

Vannak lovak, amik szinte semmi tipikus tünetet nem hoznak, csak atipikusat, vagy semmilyent. Egy tesztet megér a dolog.

Amit én javaslok: ha van rá mód, nézd meg szeles időben a lovat. Ha azt látod, hogy remeg, stb, akkor kell rá egy béleltebb takaró.

Plusz ennyi féle kaja mellé én lehet adnék egy kis főtt lenmagot, az síkosítja a beleket, megelőzhet egy esetleges bélsálpangás miatti kólikát - de nyilván ebből nem kell sok, napi 1-2 kanálnyi max, főzve, amíg nyákos nem lesz.

2017. dec. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Én nem vagyok takarózás-párti, de egy 26 éves, nem tökéletes kondiban lévő lóra ősztől tavaszig tennék takarót éjjel-nappal. Most még szerintem elég a béleletlen eső-és szélálló, de az legyen rajta, eléggé fúj mostanság a szél. 5 fok alatt meg már tennék alá alátét takarót, és 0 fok körül lecserélném egy 400 grammosra.
2017. dec. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A takarmányba mehetne kis kukorica is. Az "melegíti" télen a lovat. A legjobb lenne a beálló ahogyan te is írtad de ha ez semmiképp nem kivitelezhető, figyeld a hőmérséklet ingadozásokat és azt hogy hogyan reagál a lovad rá.

Kókuszolaj, csipkebogyó, fokhagyma nekem nagyon beváltak téli immunerősítésnél!

2017. dec. 16. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Párom lova ugyanilyen beteg, ott az állatorvos azt mondta a laborleletek alapján, szénhidrát-anyagcsere zavara van, gyakorlatilag mintha cukorbeteg lenne, májbeteg, felszívódási zavaros. 14 éves. Állatorvossal beszélj, mit ehet, a mienéknek pl. kimondottan nem tesz jót az árpa, a lucerna, a kukorica... Most szeretnék összeállítani neki egy stabil étrendet, mert nemsokára hazavisszük, a Metazoa táplálékkiegészítőket ajánlották, rizskorpa van az Equimins-nél, emellet azt néztem, ami inzulin-rezisztens lovaknak való, az is jó lehet. Mindenképp beszélj az állatorvossal, s szerencsére már a speciális tápokat förgalmazók is egyre jobban értik a dolgukat, de olyan is volt,aki írt külföldre, az anyacégnek, hogy tudjon segíteni.


Én letakarom-5 alatt, s adok neki napraforgóolajat meg olajso immunerősítőt (az állatorvos melegen ajánlotta az olajokat), inkább olajokból, zsírokból nyerjen energiát, a fehérje (szója, lucerna)kevésbé emészthető s könnyen okoz patairha-gyulladást...

2017. dec. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!