Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szerintetek normális viselkedé...

Szerintetek normális viselkedés ez egy lovasedzőtől vagy ezzel csak nekem akar jót?

Figyelt kérdés

Az előző lovardámból azért jöttem el, mert volt egy csúnya esésem (nem évekre kell gondolni, pár hete volt csak) és azóta nagyon félek, ha lóra ülök :S Most átmentem egy másik lovardába, ahol elv. normális edző oktat, fedett pályán lovagol egyszerre több lovas osztályban, az edző meg adja az utasításokat.

A mai óra úgy nézett ki, hogy két lovassal mentem, akik néha vágtázgattak, akkor mondta nekem, hogy menjek belső körre, ha visszaváltottak ügetésbe, akkor menjek vissza mögéjük. Közben folyton mondta, ha túl közel megyek akkor felrúg az előttem lévő ló, ha lemaradok akkor meg majd szépen utánuk megy vágtában (jól tudja, hogy úgy estem le terepen, hogy beugrott a ló vágtába az előző helyen, én meg az előző helyen csak néha vágtáztam és időhiány miatt cirka fél év ott is kimaradt). Ha valamit rosszul csinálok, rámkiabál. Amivel nincs is bajom, de mert jó a szigorú oktató, tudom. Aztán bejött egy harmadik lovas, aki szintén vágtázott az oktató meg már éppen hogy csak rám nem szólt, hogy "tünjek már előlük" a franca meg messziről hallottam, hogy valakinek ott sápítozik halkan, hogy mit csinálok...Nagyon szomorú vagyok azóta, mert a félelmet nem így kéne kezelni szerintem. Annyit sikerült elérnem, hogy a lovardatulaj úgy osztott be kövi órára, hogy csak egy pónilovassal legyek egy pályán legközelebb.


Őszinte válaszokat légyszíves! Én vagyok túl érzékeny vagy ebben a lovardában megint nem stimmel valami?



2018. febr. 8. 17:36
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
Amúgy azt hozzá kell tenni, ha jól csinálok valamit, meg szokott dícsérni azért meg ha nem lovagolok és úgy beszélgetünk, szokta mondani, hogy ne féljek, de sztem azért üvöltözni mégse kellene egy olyan lovassal, akiről tudom és látom, hogy baromi fél és okés, hogy így nem lehet lovagolni tele gatyával, de nem tudom mi lenne a megoldás. Közel állok a feladáshoz, pedig közel sem vagyok ilyen típus...
2018. febr. 8. 17:38
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Eleve nem kellett volna osztályba tenni egy olyan lovast, aki ideges, bizonytalan most a lovon, és ezzel zavarja a lovat és a többi lovast is. Valószínűleg úgy gondolta, hogy pont elégszer szólt, hogy maradj távol a vágtázóktól, és megint előttük látott. Nem csak téged félt, hanem a többit is, mert gondolom, a többiek sem versenyszinten lovagolnak, ergo nem feltétlen tudnak reagálni a helyzetre. Belédszalad, a lovak összemarakodnak, ő meg csipegethet titeket a lovak lábai közül... Szólj, hogy egy ideig egyedül szeretnél lovagolni, akár futószáron (a hiedelemmel ellentétben nem szégyen), és ha magabiztosabb vagy, egy, a szintednek megfelelő osztályban. Azt tényleg nem értem, minek egy olyat berakni egy haladóbb osztályba, aki nem tud vagy akar vágtázni.
2018. febr. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%

Nem igazàn normális. De nem tudom mekkora a karàm ahol lovagoltok.

Szerintem is, ha ennyire fèlsz, vegyél pàr órát futószàron, ahol legalàbb szokod a vágtát, és màr ha be is ugrik, akkor is legalàbb egyensúlyban tudsz majd maradni.

Amúgy ha már tudsz majd vágtázni, akkor rà fogsz jönni, hogy könnyebb jármód, mint az ügetès. De kèrdès, hogy a lovad hogy mozogja.

Azért az oktatónak is fel kellene ismernie a helyzetet, az a lónak sem jó, ha a lovasa félelmében tépi a szárat...

2018. febr. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkét választ!


Hát, ott kezdődik a vágta probléma, hogy ők futószáron nem oktatnak vágtát, mert nem "kínozzák" ezzel a lovat. Nekem ez nagyon nem tetszik... És pont most néztem utána az edzőnek, aki elv. komoly díjugrató volt meg komolyan edz lovasokat. Az előző hely sem volt valami ász, igazából azért vittek ki terepre, mert a karám nem használható a rossz idő miatt ott jelenleg. De ott futószárra lett téve a ló nyáron, mikor látták mennyire félek a vágtától...

2018. febr. 8. 18:21
 5/12 anonim ***** válasza:
91%
Egyáltalán tudja az oktatód hogy milyen gondjaid vannak? Ő nem pszichológus, nem az a dolga hogy a félelmeidet kezelje...
2018. febr. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Igen, természetesen tudja. El lett neki mesélve a leesés dolog, meg a vak is látja, hogy kb. a ló szájába "állva" ülök szerencsétlen állaton, hogy utánuk ne menjen vágtába. Gáz tudom, de ez van.
2018. febr. 8. 18:36
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Igaza is van meg nem is. Én is edzősködöm. Nagyon veszélyes egy zsúfolt pályán bénázó,bizonytalankodó lovas aki kikóricálgat a vágtázó elé ,vagy nem hagyja szabadon a jarást időben. Ebből nagyon nagy balesetek lesznek ha nem intézkedik az edző és néha ilyenkor érelyesebben kell rászolni az illetőre h időben cselekedjen. Viszont az edzőnek el kell magyarázni a szabályokat,jobb ,bal kéz mikor ki van belül stb. Ha csak kib.sznak a pályára és "nézz fel" alapon éld túl ,az nem egy felelős vagy helyes hozzaállás.
2018. febr. 8. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
90%

Annyiból igaza van az edződnek, hogy a ló lábának nem tesz jót a futószàrazàs, a vágta meg különösen nem. De azèrt még én is be szoktam néha iktatni a kancám programjába, hogy szabadon engedje ki a gőzt a futószàron, nem túl gyakran. 20 percbe mèg nem halt bele senki.

Az meg tényleg balesetveszélyes, ha nem hagysz szabad teret annak aki vágtàzik, plàne ha olyan lovon ül, amelyiknek kell a szabad tér, mert nem egykönnyen lehet vele hirtelen megállni vagy fordulni (az èn kancám ilyen, mert nagyon nagy, és elég nehéz úgy vágtázni vele, hogy azt nézzem, mikor vág be elém valaki...

Neked viszont azt tudom tanácsolni (tudom, ezt könnyebb mondani, mint betartani, de nagyonis emlélszem milyen volt amikor én voltam kezdő lovas, és félelememben téptem a ló szájàt, hogy el ne vigyen) hogy próbáld gyakoroltatni az edzővel a félfelvételt úgy, hogy ne legyen másik ló előtted. Ha belső patanyomon mész, a vágtàzók meg a külsőn, akkor egy jòl idomított iskolalò nem fog veled elrohanni a világba. Viszont ha téped a szàját, akkor csak idegesebb lesz, és azt fogja keresni, hogy szabadulhat meg a fájdalomtól, azaz tőled.

Menj sokat lépèsben/ügetésben hosszabb szàron, először ne vágtàzz, próbáld meg, hogy tudod visszafogni alacsonyabb jármódban.

Ha ez megvan, próbàld meg a vágtàt. Lazulj el, dőlj picit hátra mintha karosszèkben ülnél, ne könnyíts ki először, úgy jobbam fogod uralni. Ha csak egy gyenge kontaktot tartasz a szàjával, nem kapaszkodsz ezerrel, nem fog elrohanni.

Ha fékezni akarsz, nagyon fontos, hogy ne "blokkold" a kezed és ne húzd a szàrat.

Lentről felfelé feszítsd meg, és ne folyamatos nyomàs alatt tartsd, hanem néha engedj rajta amikor érzed, hogy enged a kérèsednek. A legtöbb jól idomított iskolalónál elég, ha felemeled kicsit a kezed, az ujjaid összezárnak, ès már lassìt is.

De ha folyamatosan hùzod a szàrat, és nagyon rövid szàron fogod, akkor csak menekülni fog.

De ezt egy jó oktatónak el kellene magyaràzni. Ha ennyire nem teszi, az elgondolkodtató...

Nekem ugyanez volt a hibàm, mivel kiskoromban többször ragadott el ló. Az oktató ezt igyekezte kijavítani, 2 év kemény munka,de már kinn is hosszúvàgtàzom símàn a mezőn, mert tudom, hogy meg tudom állítani ha kell...

2018. febr. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
94%

Azért az sokat elmond a lovardáról, ha csak osztályban vonatozni tudnak a lovak. Egy jó iskolalónak a többitől függetlenül kell dolgoznia. Én elosztásban szoktam inkább dolgozni a lovasaimmal , ha van gyengébb tudású, akkor őt beljebb dolgozatom, sőt még bójával is jelölöm a 4 sarokban, hogy meddig mehet. Szóval olyannak egy pályán nem kéne előfordulnia , hogy a többi után vágtát a ló. Addig pedig nem vágtázhatnak, míg egyértelműen nem tiszta a terep, ha olyan a gyengébb lovas akkor beállítom középre addig.

Én a futószárazás vágtaoktatás híve vagyok, hiszen új mozgás a lovasnak, főleg a vágta-ügetés átmenet okoz problémát a 90%nak és sok esés is ebből fakad, hogy nem tudják kiülni. A rossz élménnyel gazdagodott lovassal jobb szeretek külön is foglalkozni, mert vissza kell építeni az önbizalmát. Persze kell a szigor is, de akkor még eleve nem keverem olyan helyzetbe, amit nem biztos, hogy még tud oldani.

2018. febr. 9. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Közel állok a feladáshoz, pedig közel sem vagyok ilyen típus..."

Jól értem, egyszer leestél, egyszer meg kiabált veled az edződ, és már fel akarod adni? Nekem úgy tűnik hogy mégis ilyen típus vagy. Nem lehet megmondani te vagy-e túl érzékeny, vagy az edződ tényleg szemétláda, mert csak a te szemszögedből látjuk az edzést. Abból a szempontból viszont korrekt a lovarda, hogy áttesz téged másik csoportba. Ezt értékeld, mert nagyon kevés helyen csinálnak kívánságműsort a ló és az osztályok beosztásából.

Lehet tudsz egyéni edzéseket kérni, csak nyilván drágábban.


Amúgy azt megfogalmaztad már magadnak, hogy konkrétan mit szeretnél? Ha végigtötyögitek az órát, az neked biztos kényelmes, de a többi lovas unja, akkor is ha te félsz. Neked kell alkalmazkodnod, a saját érdekedben is, mert csak így lendülsz át a félelmeden. Attól nem leszel bátrabb ha évekig csak ügetgetsz.


Hasznos tanácsom pedig az, hogy ne várj azonnali sikerélményt, még nem dolgoztál eleget érte, ezért nem jár. Próbálj többször lovagolni egy héten. Az eleje rossz lesz, a kezdeti bénázások és a félelem miatt, de gondold el, ha sokat edzel akár beelőzheted a mostani osztályod többi tagját, akkor meg majd nekik kell odébbugrani előled a patanyomról.

2018. febr. 13. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!