Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Jó ez ígz a lónak, vagy...

Jó ez ígz a lónak, vagy kardoskodjak a bértartás mellett?

Figyelt kérdés
Nagyon közeli hozzátartozóm élete vágya volt a ló. Negyvennégy évesen vett egy hucul csikót, hogy majd kineveli magának. Mivel van két kicsi gyereke es dolgozik, ráadásul egyedülálló, ebből annyi valósult meg, hogy naponta megeteti és itatja, körmölik és teljesen szabálytalan idóközömként jön valaki és tanítgatja, a "suttogó" módszerrel. A ló most négy éves, semmire sem jó szerintem, agresszív, domináns. Hozzátartozóm imádja, semmiért le nem mondana róla, életeben az a biztos pont hogy lemegy a lovakhoz. Ja igen, van egy társa is, hogy ne legyen egyedül. A társló belovagolt, csak beteg a lába, azaz ő is használhatatlan. Eddig csak leírtam a helyzetet, a kérdésem a következő: ez mennyire jó a lónak? Én kutyas vagyok, annyit tudok, hogy ha egy kutyát négy évig nem tanítanak semmire, csak etetik, itatják, kellemes, jó helyen tartják egy társsal négy évig, akkor annak reszeltek, soha nem lesz igazi társa az embernek, csak egy rosszul szocializált eb. A lovaknál ez másképp van? Szerintem a bértartás lenne a megoldás, de hallani sem akar róla, mert akkor nem lesz az ő saját lovacskája. Szerinte négy évesen mág fiatal a belovagláshoz is. Van itt még jó megoldás szerintetek, akik értetek a lovakhoz_ Vagy én látom túl sötéten a helyzetet?
2018. ápr. 2. 15:11
 1/4 anonim ***** válasza:
33%
Egy lovat általában 2-3 éves korában kezdenek belovagolni. Szerintem mindenképpen be kellenne lovagolni a lovat, mert különben agresszív maradhat, és csak a pénzt nyeli. Jó ötlet lenne bértartásba beadni, de csak olyan helyre ahol foglalkoznak belovaglással 4 éves korban. És attól még az ő pici lovacskája marad, de ez az életmód a lónak se kimondottan jó.
2018. ápr. 2. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Egy lovat soha nem késő megtanítani bármire. Az első lovam 9évesen kezdtem el belovagolni a másikat 7 évesen. (Mármint a lovak voltak annyi idősek) Ők is ugyan ilyen körülmények között voltak. Ma sikeres verseny lovak. A rossz szokásaikat szerencsére elhagyták és a kisgyerekek kedvencei. Ezzel csak azt akarom mondani semmi sincs veszve.

Ha nem akarja bértartásba adni akkor keresnie kellene egy lovast aki legalább heti 3x foglalkozna a pacival. Nyilván ne kezdő lovast. Sok olyan tehetséges lovas van akik ingyen foglalkoznak a pacival pont azért mert nem teheti meg hogy sajátja legyen. Szerintem ez is egy jó megoldás lehet.

2018. ápr. 2. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A lónak alapvetően nincs igénye arra, hogy lovagolják. A mozgatásra, mozgásra van igénye - ha van elég területe, hogy a maga kedvére mozoghasson, van elég élelem és víz, akkor nincs panasza.

Az, hogy agresszív, már komolyabb probléma, és igen hamar helyre kéne tenni az agyát - ehhez egyáltalán nem kell "suttogni", belovagolni, bekocsizni, miegyéb... Ehhez egy istenes, atyai pofon kell, hogy a fal adja a másikat, annyiszor, ahányszor kell. Ha megérti, hogy mi az, amit nem tűrnek tőle, nem csinálja, ez ilyen egyszerű, és lehet mondani, hogy ugyuli-bugyuli gazdi egyszemtündérkéje, csak a gazdi egy szem tündérkéje egy rossz mozdulattal embert ölhet.

A helyzet az, hogy a ló domináns - ez nem probléma, le lehet vele rendezni, de nem úgy, hogy x időnként hívok hozzá valakit, aki jól megsuttogja... Márpedig ez így veszélyes. Na EZ a nem jó a lónak, mert a ló alapvetően azt szereti, ha nem neki kell a ménest vezetnie.

Azt viszont le kell szögezni, hogy ez bértartásban sem lenne máshogy.


Amúgy belovagolni 3-4 évesen lehet a lovakat, vannak későn érő típusok, azokat 4-5 évesen szokták (jó esetben), a korábban érőket 3-4 évesen. A hucullal amkúgy általában nem szoktak 4-5 éves koráig várni, ettől még az adott egyed lehet tényleg éretlen a belovaglásra, ezt látatlanban nehéz megítélni - de valószínűleg nincs így. De ha úgyse lenne ideje rá, talán ez nem is baj, a rendszertelen lovaglás már többet árt, mint használ.

2018. ápr. 2. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat! Mindegyik nagyon hasznos volt. Kezdem látni hogy a ló jóval bonyolultabb lény mint gondoltam...
2018. ápr. 2. 21:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!