Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan sajátosíthatom el a...

Hogyan sajátosíthatom el a tanügetést?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Szeptemberben lesz 1 éve hogy lovagolok.

A könnyített ügetést szépen csinálom, csípőből mozgok, helyes lábon a ló ritmusára.

De valahogy nem tudom elsajátítani a tanügetést.

Egyszer próbáltam a vágtát de az edzők mondták hogy addig nem próbálkozunk még nem tudok tökéletesen tanügetni.

Pattogok a nyeregben, valahogy nem tudom úgy ellazítani a csípőm mint a többi lovas.

Valami tipp?

Tapasztalatok?

Vagy otthoni gyakorlat az izom erősítésére?

(Fikázók hanyagoljanak, csak a kérdésekre kérek választ, másra nem)



2018. máj. 8. 20:43
 1/10 anonim ***** válasza:
32%
Combizmod nagyon gyenge hozzá. Próbáld meg erősíteni, vannak erre gyakorlatok.
2018. máj. 8. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
82%

Nálunk nincs addig könnyű ügetés, míg nem megy a tanügetés kengyel nélkül.

Lovagolj kengyel nélkül, sőt kérd vissza magad futószárra, akár voltige hevederben , hogy csak az üléssel kelljen foglalkozni. Ha megy kéz nélkül fixen, akkor lehet szabadon is. A vágtát is futószáron tanuld, kengyel nélkül míg nem fix az ülésed.

2018. máj. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
32%
Szorítsd a térded a nyereghez jó erősen.
2018. máj. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
91%
Ezt így, hogy nem a lovon ülsz, és nem vagyok ott melletted, elég nehéz elmagyarázni. Én pl. úgy tanultam meg, hogy egy öreg lipicaival kínoztak pár hónapig. Na annak olyan mozgása volt, hogy rá voltam kényszerülve. Talán próbáld meg azt, hogy nem arra gondolsz, hogy ellazítod a csípőd, hanem inkább a felsőtested akarod fix helyzetben tartani a térbe. (Ugyanis a kettő együtt jár.) És ha már itt tartunk: Nem a csípődet kell ilyenkor lazán tartani, hanem a derekad, csak a pontosság kedvéért. Remélem tudtam segíteni!
2018. máj. 8. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Négy edzőm volt eddig, egyikük sem tudott rendesen megtanítani tanügetni. Ezzel nem azt mondom, hogy mindenki tré, de eddigi tapasztalataim és másokkal való beszélgetés alapján az jött át, hogy nagyon sokan nem oktatnak jól. Magamat tanítottam meg tanügetni viszonylag egyszerű szemléletváltással, ami összességében kihatott az ülésemre. Mindig csak azt hallottam hogy hogyan kellene kinéznem a lovon és ehhez mit csináljak: sarok lent, láb hátul, térd-comb szorít, vállak hátul..ez nálam azt eredményezte hogy számos testrészemmel szorítottam, nem tudtam ellazulni ezáltal pattogtam, nem voltam egyensúlyban. Elkezdtem utánajárni és kiderült, hogy hogyan és mit is kellene éreznem a lovon, amiről eddig senki nem beszélt.

Az első sikeres tanügetésnél egyáltalán nem figyeltem arra, hogy melyik testrészemet hogyan tartsam vagy hogy szorítással a nyeregben tartsam magam, egészen egyszerűen elengedtem minden izmomat amit addig szorítottam és enyhén hátrébb dőltem, mint amúgy szoktam (tipikus hibám az előre dőlés). És lám, olyan jól ment mint eddig még soha.. egyensúlyban maradtam átmenetnél, körön, gyorsításnál. A lényeg (szerintem) az ellazulás, hogy próbáld meg leküzdeni a pattogástól és potenciális leeséstől való félelmed és ellazítani mindenedet. A fenék különösen nagy hunyó ebben az ügyben, hiszen ha befeszíted a farizmaid akkor azok gyakorlatilag két kemény, pattogó labdaként funkcionálnak a nyeregben. Nagyon tudom ajánlani neked is, meg amúgy minden lovasnak a lovasakadémia-sorozat Lovasoktatás kézikönyve című darabját. Maradéktalanul elmagyarázza a helyes ülést, számomra megvilágosodás volt elolvasni, azelőtt nem is hallottam ilyenről, hogy "derék meghúzása"...annak is mindenképp olvass utána, a derék izmainak aktív munkát kell végeznie a nyeregben sokszor (csípő előretolása).

Az ellazulást segítheted bizonyos mértékig bemelegítéssel és otthoni nyújtással, de véleményem szerint a legnagyobb része tudatos agymunka. Valakinek az segít ha arra koncentrál, hogy minél jobban kinyújtózzon a lovon a fejével felfelé, a lábaival pedig lefelé és gondolatban követi is a ló ilyen irányú mozgását.

Ne haragudj hogy elfröcsögtem a fél életemet és kiselőadást írtam; nagyon a szívemen viselem a helyes ülés kérdését. Bár csak a felszínt kapargattam de remélem, valamennyit segítettem.

2018. máj. 8. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszönöm a tanácsokat.

Néha tényleg túl koncentrálok.

2018. máj. 8. 21:30
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Tanügetésnél nem a lábizmok erőteljes használata a legmeghatározóbb (főleg ha kengyellel lovagolsz). A térd görcsös szorítása például egyenesen hátráltat, nem fogod miatta követni tudni a ló mozgását, hozzájárul a pattogáshoz.

Arra koncentrálj, hogy nyomd le minél jobban a sarkadat, terheld a kengyelt folyamatosan. Ezáltal mélyebben fogsz ülni a nyeregben, ami itt nagyon lényeges (a combod, térded, vádlid pedig automatikusan jó pozícióba kerül majd). Képzeld azt, hogy belesüppedsz a nyeregbe. Találd meg a legmélyebb pontod. Semmikèppen se dőlj előre.

Az tènyleg nem rossz ötlet, hogy rászánjatok egy órát futószáron a dologra. Így csak az ülésedre kell majd koncentrálnod.


Lazulj el mentálisan, akkor majd a derekad is ellazul. Ki tudja, lehet csak a fejedben dől el az egész.:)

Csak jusson eszedbe: sokkal stabilabban fogsz ülni a lovon, ha laza a derekad, mint amikor feszült vagy és agyon szoritod a lovat.

Bocsánat, ha ez sértően egyértelmű; nekem anno kezdőként sokáig ellentmondásos volt a dolog és eltartott egy ideig, míg rendeztem a dolgot a fejemben:)

2018. máj. 8. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 G. M. ***** válasza:
Nekem mindig az segített/segít, hogy elképzelem ahogy belesüppedek a nyeregbe, mint valami kényelmed fotelbe. :)
2018. máj. 9. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nézz sok tanügetéses videót (youtube), nézd a technikát. Figyeld meg hogyan mozog együtt a lóval, mit csinál a csípőjével.. Stb. Szerintem ez is fog segíteni. Ja és szerintem kengyel nélkül hamarabb rögzülnek a mozdulatok, ha van rá lehetőséged gyakrolj kengyel nélkül.
2018. máj. 10. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
14%
Most mindenki leszólhat hogy felelőtlenség vagy valami de nem érdekel. Én vágtázni úgy tanultam meg hogy felülettek egy sodrott lóra, (nem futószáron) rácsapott egy gyengét a farára az oktatóm mikor nem számítottam rá és elindult vagtaba. És sikerült kiulnom, nem pattogtam. Nyilván figyeltem hogy ha bármikor is megugrik ne essek le. De lehet az a gond, hogy feszengsz. Velem is ez volt a baj. Nem mertem lazítani.
2018. máj. 16. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!