Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan lehet összelovagolni...

Hogyan lehet összelovagolni rendesen egy lovat?

Figyelt kérdés

Már jó ideje lovagolok de még egyszer se sikerült. Nem tudom mit kell tennem ahhoz hogy rendesen támaszkodjon és leadja a fejét a ló mind a 3 jármódban.

Most szombaton amikor így egy egy pillanatra leadta a fejét de már vissza is rántotta.

Valaki elmagyarázni azt a folyamatot amit majd megpróbálhatok alkalmazni élesben?


2018. szept. 25. 18:17
 1/7 anonim ***** válasza:
56%

Te is tudod nyilván, csak az egyszerűbb kifejezési módot választottad, hogy nem arra hajtunk, hogy "leadja a fejét", támaszkodásra, elengedettségre, összeszedettségre hajtunk, gondolom ezt meg sem kellett említenem.


Na jó, de leírhattad volna, mivel próbáltad elérni. Mert ha én azt írom, hogy könnyű kézzel és odaragasztott üléssel, ügetésben végezz vele patanyomfigurákat, és erre azt írod, hogy pont ezeket csináltad eddig, akkor, ha ezt előre tudom, akkor nem írom. Bár fentiek érvényesek minden jármódra, az ügetés az idomítás alapja. Tán felesleges is leírni, hogy ülvemaradva, ugye.

2018. szept. 25. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Lovardában lovagolok lovardai lovon és mindent úgy csinálok ahogy az oktató mondja. Igazából amelyik lovon lovagolok hajtani nem kell egyáltalán csak vissza fogni. Könnyű ügetésben kell vele mennem a legtöbbször megugye vágtában.

De nem tudom hogyan tudnám rendesen összeszedni.

2018. szept. 25. 19:03
 3/7 anonim ***** válasza:
49%

Hát, én a magam részéről mereven meghúzom a határt, lovagolni ülve kell, a többi az a lovon utazás kategória. De én csak én vagyok. :)


Visszafelé, bocs, szintén nem lehet lovagolni a nagy emberek szerint. Visszafelé, mint"hajtani nem kell egyáltalán csak vissza fogni"

De tán még jön válaszoló, akinek lesznek hasznos tanácsai.

2018. szept. 25. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Ültem már olyan lovon is aminek ha picit is hozzá értél a sarkaddal már vágtában volt. Tehát őt tényleg nem kellett hajtani mert ha hozzányúltál már ment is mint a villám. Persze ettől függetlenül ugyanugy hajlítani lehetett szépen a kanyarokban csak a sarkadat nem használhattad egyáltalán.


Az a baj hogy sok lovardai lovon lehetetlen tanügetni. Vannak olyanok amiken lehet de van olyan ami olyan szinten merev hogy nem lehet kiülni rendesen. Amelyik lovon most lovagolok ő felemás. Egyik kézre nagyon kényelmesen lehet vele menni de amint átmegyünk másik kézre olyan mint egy gerenda. Ez nem tudom mitől van. Próbáltam hajlítani de semmi. A bal kezére furán megy.

2018. szept. 25. 19:48
 5/7 anonim ***** válasza:
76%

Nem feltétlenül kell tanügetni ahhoz, hogy összeszedd a lovat. Persze lovardai lovakon valóban nehezebb lesz, hiszen sok különböző lovas ül rajtuk, lehet kicsit keményebb is már a szája, stb.

Egyik legfontosabb dolog a lendület, ami nem egyenlő azzal, hogy "ezeket a lovakat hajtani nem kell, csak visszafogni". Ezt amit írtál én úgy képzelem el, hogy a lovak inkább rohannak mint lendületesek, valószínűleg az elejükre vannak esve. Ez nem lendület. Elől meg kell tartani, csizmával hozzálovagolni a kézhez, de közben derékkal "tartani", hogy ne tudjon előre elrohanni, hanem inkább felfele mozduljon, lebegősebb legyen a mozgása, a hátuljával lépjen be jól maga alá, és kialakuljon a hátuljában a tolóerő. Érzésre kicsit olyan, mintha a lovad "hegyre fel" menne, tehát azt érzed, mintha a marja kicsit megemelkedne, mintha egy dombon lovagolnál felfelé. Nem tudom ez így mennyire érthető.

Derék megtart, hogy ne rohanjon el, csizma beletol a szárba. A külső szár tart, feszes, az adja a keretet a lónak, nem löttyenhet meg. Belső szár átmozgat, irányt ad a lónak. Mehet akár egy kicsi belső állítás is, majd abból engedni, hogy menjen lefele. A külső szár végig feszes, tart, nehogy befelé kihúzd a zablát a szájából. Ha ő enged, te is engedsz. Az egész lovaglás nyomás-engedés játéka. Ha a ló megcsinálja amit kérsz engedsz a nyomásból, ez neki a jutalom. Ha megint feljön a feje belső szár megint átmozgat, majd ha ő enged te is engedsz. Előbb utóbb rájön, hogy neki akkor jó, ha beleenged a fejével, mert akkor békén van hagyva. Ha nyugodt támaszkodásban megy a ló akkor nincs sok súly a kezedben, csak pár gramm. Ha nagyon sokat fogsz a kezedben az nem jó, azt jelenti a ló ráfekszik a zablára. Ha semmi súly nincs a kezedben (még pár gramm sem) és a ló feje mégis lent marad, az megint nem jó, akkor nem támaszkodik, csak felvette ezt a tartást és onnantól oda visz téged ahova akar.

De ami nagyon fontos, az összelovaglást elsősorban NEM A KÉZZEL csinálod, az csak egy keretet, támaszkodást ad a lónak, ami lendületesen, ütemesen megy és hátulról bele lett hajtva a zablába. Minden a hátsó lábakból indul ki, a lónak tolnia kell hátulról és feladnia a hátát, hogy aztán helyesen tudjon támaszkodni. Emellett egyenesnek kell lennie, nem eshet a vállára, ha mégis, azonnal le kell venni a válláról.


De ez nem egy pár napos munka, főleg nem egy valószínűleg össze vissza rángatott iskolalónál. És lássuk be, még ha sikerül is neked valamit elérni vele, jön a következő 1-2-3-4 lovas és a te munkádnak már kb lőttek is, mivel mindig lesz valaki aki a ló szájába kapaszkodik, vagy pattog a hátán, ezért aztán a ló menekülésképp beejti a hátát és kiemeli a fejét.


Persze sokan úgy kérik le a ló fejét, hogy az közben csak tötyörög, beejti a hátát és a lovas fűrészelve, izomból behúzza a fejét. Persze a laikus nem látja a különbséget e között és a helyesen támaszkodó ló között, csak annyit látnak, hogy mindkettő "szépen tartja a fejét", de tudni kell, hogy ez a fajta megoldás bár egyszerűbb és gyorsabb eredményt hoz, káros hatással van a ló egészségére.


De így írásból ezt nem lehet megtanulni, kell, hogy ott álljon melletted egy edző aki végig monda, hogy mit csinálj és lát kívülről. Mivel sokszor a külső segítség jobban látja, hogy mit csinálsz, mert vannak dolgok amik a lovasnak olyan automatikusan jönnek, hogy nem veszi észre. (Én pl folyamatosan húzogatom a jobb kezem, de észre sem veszem, csak akkor ha rám szólnak). Szóval az edzői segítség nagyon fontos, úgyhogy kérd meg az edződet, hogy ha van rá lehetőség tanítson meg téged erre. Persze az is lehet, hogy mondjuk még nagyon kezdő vagy, és az edződ még direkt nem erre koncentrál, hanem mondjuk arra, hogy legyen először egy biztos ülésed. De az is lehet, hogy a te lovardádban nem tanítanak ilyeneket. Sajnos sok helyen nem teszik, mert az túl hosszadalmas munka lenne.

2018. szept. 26. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó nagyon jó a leírásod igen végülis erre gondoltam. Amelyik lovon lovagolok jelenleg 20 éves létére nagyon puha a szája még mindig. Nem is adják kezdők alá ne tegyék tönkre. Más lovasok összetudják szépen lovagolni csak nekem ugye hiányzott az elmélet része. De most majd a gyakorlatban megpróbálom amit írtál.

Az edzőm jelenleg nem a legjobb de majd próbálok átkéretőzni a másikhoz mert ő sokkal több információt ad hogy mit hogy kell csinálni.

Nagyon szépen köszönöm hogy elmondtad mi a helyes és mi a helytelen. Így majd megpróbálom mi lesz belőle.

2018. szept. 26. 14:36
 7/7 anonim ***** válasza:
49%

Egy jól belovagolt iskolalovat is össze lehet lovagolni. Fontos a biztos ülés és a független kéz. Amint minimálisan is elkezdesz kapaszkodni a szájába máris emeli fejét. Ha a fent leírtak szerint tudatosan dolgozik a kezed, akkor szépen támaszkodni fog.

Van egy tanítványom, nemrég engedtem el futószárról, még nem tudatos a támaszkodtatása, viszont fix a keze és nem kapaszkodik a ló szájába, ha nem felejti el hajtani, akkor gyönyörűen kereken megy neki a ló, pedig nem csinál semmi extrát.

2018. szept. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!