Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A szilvásváradi lovak miért...

A szilvásváradi lovak miért lettek hirtelen ilyen ismertek és felkapottak?

Figyelt kérdés
Gondolom hogy sokan hallottatok már róla!Miért lettek ennyire ismertek?Tudjátok hogy kié?
2019. jan. 25. 22:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
16%

A fideszeseke, azert nyomjak, mintha muszaj lenne mindenhol:


[link]

2019. jan. 25. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Hirtelen?

Ujszulott vagy? :-)



Mar bocs, de a 80-as evekben is nagyon hires volt es elotte is :-).Igaz en alfoldi varosi paraszt vagyok, biztos azért voltam gyerekkent is kepben a hires lovas helyekkel:-D.



Eleve a lofajta nagyon hires: "A lipicai valódi nemzetközi fajta, az egész világon elterjedt. 400 éve fajtatisztán tenyésztik, az 1800-as évek elején alkalmazott egyetlen arab cseppvérkeresztezéstől eltekintve idegen fajtát soha nem alkalmaztak tenyésztése során. A magyarországi állomány kiemelkedő genetikai értékével tűnik ki. Tenyésztőszervezete a Magyar Lipicai Lótenyésztők Országos Egyesülete"

Itt egy kedves elvaras a lofajtatol, igy sejtheto miert a bukkbe kerult:-)

Milyen viszontagságok után került a lipicai ló Szilvásváradra? A lipicai fajta hajnala az 1580-as esztendő, mikor I. Ferdinánd császár fia, II. Károly főherceg udvari ménest alapított a mai Szlovénia területén fekvő Lipicán (anno Lipizza). A ménes felállításának célja a bécsi udvar számára megfelelő minőségű fogat- és hátaslovak előállítása volt, mégpedig, mint ahogy a főhercegi döntés leszögezi: "Ezek a legkiválóbb és legtűrőképesebb lovak legyenek, kemény és köves talajon járjanak, ott, ahol kevés fű nő." A lipicai ló kialakulásában, a kor divatjának is megfelelve, elsősorban az andalúz, a nápolyi, az arab és a berber vér gyakorolta a legnagyobb hatást. Nem mellékesen ezek a lovak már abban az időben is magas tenyészértéket képviseltek, hiszen ez idő tájt a Földközi-tenger déli félszigeteiről, a Habsburg rokoni kapcsolatok révén, a legjobb minőségű lóanyag áramolhatott be Lipicára.



Szilvasvaradra meg mikor is kerultek? "A lipicai ménest a napóleoni háborúk idején kétszer is Magyarországra menekítették, így alakult ki a mezőhegyesi lipicai jellegű állomány. Ezeket a lovakat 1876-ban Alsószombatfára költöztették, majd onnan 1912-ben Bábolnára. Innen kerültek az 1950-es években újra hegyi környezetbe, Szilvásváradra."

Magyarországra a XIX. sz. elején, a napóleoni háborúk elől menekítve került a lipicai ló. 1815-ig, majd tíz évig adott otthont Mezőhegyes a lipicai ménesnek.

Az időközben felszaporodott állománynak azonban csak egy része tér vissza az anyaménesbe Lipicára, a másik fele Mezőhegyesen marad, ahol továbbra is elkülönítve tenyésztik. Egy idő múlva a tápdús alföldi rögön a hegyi körülményekhez szokott lipicai ló tömegesebbé vált, kezdett megváltozni a fajta jellege. Ezt felismerve, már a dualista magyar állam Földművelésügyi Minisztériuma, egyetértésben a döntően ezt a fajtát használó erdélyi lótenyésztő társadalom igényével is, 1874-75-ben a Kárpátokba, Fogarasra helyezi a ménest. A hegyi körülmények nagyban hasonlítottak a fajta kialakulásának eredeti környezetéhez. Később azonban a közelgő világháború, és a nem teljesen megfelelő természeti adottságok arra késztették a lótenyésztés vezetőit, hogy a ménest 1912-től folyamatosan Bábolnára helyezzék át. Az arab ménes mellett felállított lipicai ménesben kitűnő körülmények és hozzáértő szakemberek várták a lipicait, és kezelték a fajtát. De a természetes környezetet, a hegyvidéket ők sem tudták pótolni. Hasonló problémák merültek fel, mint korábban Mezőhegyesen. Így aztán 1947-ben döntés született, amelynek alapján 1950-ben elkezdték áttelepíteni a lipicai ménest a Bükk-fennsíkra. Először egy csikónevelő telep kezdte meg működését Csipkéskúton, majd pedig 1953. január 22-én megalakul a Szilvásváradi Állami Gazdaság, mint a lipicai fajta törzstenyésztő gazdasága, a mai Állami Ménes­gazdaság Szilvásvárad "jogelődje". A ménes fő feladata az volt, hogy a lipicai lovat tiszta vérben génmegőrzés céljából tartsa és nevelje, amely cél azóta sem változott.


Olvass tovább: [link]

2019. jan. 25. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
33%

Így van. Ismertek voltak már régóta. Ma inkább a botrányok miatt hallani róla, mert a fideszesek már ott is tönkretettek mindent, amitől szép volt valaha Szilvásvárad.

80-as években táboroztunk az osztállyal Bélapátfalván, és természetesen voltunk Szilvásváradon is, és már akkor is híres volt a ménes. Többször is voltam ott azóta is, mert nagyon a szívemhez nőtt, de mióta Mészáros Lőrinc garázdálkodik ott is, azóta nem voltam, és nem is megyek oda soha többé.

2019. jan. 25. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Én még most is itt lakom szilvástól 30percre és nem először kb.10éve hallottam róla!
2019. jan. 25. 23:31
 5/12 anonim ***** válasza:
Ez elég érdekes. Ezt úgy tudom elképzelni, hogy még fiatal vagy, és 12 éves korod előtt a kisautód vagy a Barbie babád érdekelt elsősorban.
2019. jan. 26. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
35éves vagyok!
2019. jan. 26. 09:46
 7/12 anonim ***** válasza:
Akkor tényleg érthetetlen. Én Csongrád megyében élek, és kb. 35 éve tudok a ménesről. Most 48 éves vagyok.
2019. jan. 26. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Persze én is tudom hogy régebbtől foglalkoznak lovakkal de annyira sok jót csak az elmúlt tíz évben hallottam róla.Ráadásul egyik ismerősömnek része is van benne!
2019. jan. 26. 10:15
 9/12 anonim ***** válasza:
45%
"Sok jót" csak azért hallasz mostanában, mert mióta fideszes kötődése van, lényegesen többet propagálják, nagyobb körülötte a felhajtás. Nyilván azért vették meg, és azért tettek bele sok-sok milliárdot, mert ebből is sokat akarnak profitálni, ahogy minden másból. Az már más kérdés, hogy egy undorító, tájidegen förmedvénnyel csúfították el a környéket.
2019. jan. 26. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
De nekem van egy közeli ismerősöm aki piszokgazdag és része van ebbe az egész lovasváradban.De Ő mégcsak nem is képvidelő szilváson meg semmi köze a politikához neki!De nem egy ilyen embert tudok aki tök átlag ember(csak gazdag formában) és része van benne.Beszélni viszont csak egy szokott ezekről velem!(persze mondta hogy nem adjam tovább mert nem csak átlagos dolgokat osztott meg velem!
2019. jan. 26. 14:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!