Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nem megy zabla nélkül?

Nem megy zabla nélkül?

Figyelt kérdés

Létezik olyan ló, amelyik “nem működik” zabla nélkül?

Van egy lovam, akivel el szeretnék kezdeni zabla nélküli kantárral majd később nyakmadzaggal lovagolni. Már lassan 1 éve dolgozom a loval, a tisztelettel és bizalommal nagyon jól állunk (persze mindig van hová fejlődni) és szépen lehet vele dolgozni pályán, terepen egyaránt. Nem olyan régen elkezdtem vele zabla nélkül dolgozni. Azonban csak akkor raagált a segítségadásimra, ha “olyan volt a kedve”. Gyakran csak belefeküdt a szárba és ment amerre akart (zablával nincs ilyen probléma). Pedig előtte földről is gyakoroltam vele.


Létezik hogy nálunk egyszerűen nem működik ez a “módszer”? Vagy ez is csak gyakorlás kérdése és idő kell hozzá?

Teljesen abban a hitben voltam, hogy ha megfelelően képzett a lovas és a ló akkor gond nélkül el lehet hagyni a zablát, hisz a segítségek nagy része attól még megmarad és megfelelő képzettség mellett ez elég. Tehát már első alkalommal is szépen megy a ló zabla nélkül (nem egy példát is láttam erre).


(Nem várok olyan választ, hogy a zabla nélküli lovaglás hülyeség! Nem akarom kidobni a zablát és a kantárt az ablakon csak szeretnék egy új dolgot megtanulni a lovammal.)



2019. jan. 30. 21:53
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Milyen felszerelést használsz? Csomózott kötőfék, sidepull, zablanélküli kantár, stb?

Egyrészt lehet, hogy nincs jól beállítva és nem mennek úgy át a segítségadások, ahogy kellene. Másrészt hiába megy jól zablával, a zabla nélküli dolog új neki, meg kell szoknia, de várd el tőle, hogy ugyanúgy menjen egyből, most itt is teszteli a határait.


Sokkal több gyakorlást igényel a zablanélküli lovaglás, földről is, nyeregből is egészen biztosra kell gyakorolni vele a fordulásokat és stoppokat, nem fordulhat olyan elő, hogy elvisz akár csak lépésben is, mert nincs kedve bekanyarodni éppen.


Tudom, hogy sokszor hangoztatott mondat és mindenki unja, de jó lenne, ha lenne ebben segítséged, mert könnyen veszélyessé válhat. Nem lebeszélni akarlak, mi az összes lovunkat zabla nélkül lovagoljuk, szuper dolog, de a biztonság kell az első legyen mindig.

2019. jan. 31. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Én nagyon nem vagyok barátja annak, hogy valaki tapasztalat, tanító nélkül csak úgy belevágjon abba, hogy zabla nélkül fogja a lovát lovagolni. Sajnos láttam már nem egy csúnya balesetet. Nem tudsz találni valami megbízható, tényleg hozzáértő embert, aki meg tudná mutatni neked?

Ha nagyon nem , és semmiképpen nem szeretnél a tervedről letenni, azt próbáltad már, hogy (szigorúan benn, karámban!) rajta van a kantár a lovon, de a szárat a nyakában hagyod, dolgozol vele, és ha nem reagál, belenyúlsz a szárba?

Természetesen nem arra gondoltam, hogy rángatod az állatot vagy beletépsz a szájába, hanem csak megemeled a szárat, mintegy figyelmeztetve, hogy hahó, azért még itt vagyok...

Nem minden lótól várható el, hogy simán vegye ezt az átmenetet, mert egy zablával elindított lónak ez óriási változás. A fokozatossághoz hozzájárul az, hogy egy darabig van zabla, csak nem használod (annyit).

Illetve, nem mindegy, mivel lovaglod jelenleg zabla helyett. A zablán kívül is vannak eszközök, amelyek nem jók, sőt, akár a helyesen kezelt zablánál is rosszabbak a lónak, fájdalmat, sérülést okozhatnak.

2019. jan. 31. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Eleinte csak sima kötőfékkel próbálkoztam majd beszereztem egy csomózott kötőféket, egy side pull zabla nélküli kantárt és egy áll alatt keresztezett szíjas z. n. kantárt.

Természetesen figyelek a bizonságra, amíg nem mennek a dolgok nem megyek terepere vele.

Nekem az a furcsa, hogy valamikor tökéletesen dolgozik szinte ezekben is máskor meg úgy csinál mintha ott se lennék. Volt egy időszak amikor igen sokat gyakoroltam vele és ez akkor se múlt el.

Egy edző valóban jó lenne, de nálunk a lovardában nem igazán “támogatják” ezt a módszert, így nincs a témában megfelelően képzett oktató.

2019. jan. 31. 14:09
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet egy kar nélküli hackamore fog nektek bejönni.

[link]


Mindenesetre nagyon sok gyakorlás, és ne hagyd, hogy a lovad ignoráljon. Főleg a nyomásra engedést kell gyakorolni. Pl, hogy ellép a csizmától, ha megtartod a szárat, meghúzod a derekad meg kell állnia. Ezt kell olyanra fejleszteni, hogy kis segítségadásra is működjön.

Földről ez parelli 2-es játékával a sündisznóval fejleszthető, illetve nyeregből is alkalmazható. A lényeg a fokozatosság szőr-bőr- hús-csont, az már nem rossz, ha bőrhöz érve jól reagál ló, az igazi szőr vagy nonplus ultra, ha már szinte gondolatra csinálja.

Az jó ötlet, hogy mondjuk csomózott kötőfékre ráteszel egy kantárt, de azt is butítsd le a homlok meg az orrszíjat vedd le. Aztán ha kell belenyúlsz a szárba.


Fontos a helyes lovaglás is, pl azért is dőlhet szárba, mert nem elég aktív a hátulja. Ezt pedig cavalettivel jól lehet fejleszteni.

2019. jan. 31. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt írod, "nem olyan régen" kezdtél vele zabla nélkül dolgozni.

A válaszodban pedig azt, hogy kipróbáltak a kötőféket, csomózott kötőféket, sidepullt meg nem is tudom, még mit (bocsánat, a válasz írása közben én nem látom a te válaszodat, csak a kérdést).

Arra is gondolnod kell, hogy ezzel összezavarod a lovat. Egy éve dolgozol vele, "nem olyan régen" még zablával, és egy nagyon rövid idő alatt meg mindenféle ráteszel, még meg se szokja, meg sem érti, mi ez, és te már valami mást teszel rá.

Ez így a lónak nem jó. Szerintem nem tudja most a jószág, mit is akarsz tőle, össze van zavarva.

2019. jan. 31. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Igazad van a “nem olyan régen” elég relatív dolog.


2-3 hónapja próbálkozunk ezzel a dologgal.

A sima kötőféket csak pár alkalommal használtuk aztán beszereztem mást is mint írtam (van amit csak kölcsönkaptunk). Az áll alatt keresztezett szíjas kantár nem igen jött be a többihez képest azt vissza is adtuk a gazdájának (bár lehet a pár alkalom kevés lehetett a lónak a megszokásra). Aztán a csomózott kötőféket és a side pull z. n. kantárt keztük el használni/használjuk azóta.

Ezalatt a 2-3 hónap alatt volt hogy egy héten 5-6 alkalommal foglalkoztam a lóval zabla nélkül, de volt hogy egy héten csak egyszer (a csomózottat és a side pullt váltogattam).


Talàn az lehet a gond hogy ennyi idő is kevés volt neki hogy megszokja? Pedig földről kezdtem a használatukat hogy legyen ideje megismerni.

2019. jan. 31. 17:04
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Az is lehet, hogy nem jók a testsúly segítségeid. Ezért zablával simán elirányítod, mert azzal úgymond kellemetlenséget okozol a lónak, ezért ha elég erősen húzod végül arra fog menni amerre akarsz.

De zabla nélkül nem éri ilyesmi kellemetlenség, ezért ott sokkal nagyobb szerepe van a testsúly segítségeknek. Szerintem gyakorold akár zablával, de hosszú száron szinte szárhasználat nélkül a testsúly segítségeket... Hogy hogyan tudsz szár nélkül fordulni, kígyóvonalat csinálni, nagykört kiskört. Tanuld meg csizmával és testsúllyal "eltolni" oldalra, tehát kicsit oldalra léptetni a lovat.

A zabla nélküli lovaglás (meg úgy általában a lovaglás) kulcsa nem a kezedben és a kantárban van. A csizma és testúlysegítségek sokkal fontosabbak.

2019. jan. 31. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Zablával való lovaglás során sokat dolgozunk azon az edzőmmel, hogy minnél kevésbé legyen hangsúlyos a szárhasználat.

Köszönöm a tippeket! Gyakorolom még a lóval, meglátjuk javul-e a helyzet :)

2019. jan. 31. 20:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!