Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Macskatartó gazdik mit gondoltok?

Macskatartó gazdik mit gondoltok?

Figyelt kérdés
Arról szeretnélek megkérdezni titeket hogy szerintetek melyek a macska ivartalanításának előnyei és hátrányai? Pro és kontra érveket várok ,akár saját tapasztalatokat a ti kis kedvenceitekről.
2020. jan. 2. 06:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%
Én csak előnyét tapasztaltam,mindkettő nemű cicám volt már ivartalanítva.Kandúrok csavarognak,verekednek ha nincsenek ivartalanítva.Lány cicusoknak meg mindig kiscicái vannak.Sokkal nyugodtabbak,jobban kezelhetőek ha ivartalanítva vannak.Kandúroknak nincs az a különös illata ami az ivaros macskákra jellemző.
2020. jan. 2. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
95%
Én csak előnyeit tapasztaltam. A lány cicának nem lesz évi 10-12 kiscicája, nem amortizálódik le a lánycica. Gyerekkoromban még nem volt olyan, hogy macska ivartalanítás, onnan tudom, hogy a szülés, macskakölyök felnevelés extrémen igénybe veszi az anyamacskát. Meg nem fog a fejed fájni, hogy mit kezdjél a kismacskákkal. A kandúrmacskák nem fognak lánymacskák után kajtatni januártól novemberig, nem fognak verekedni más macskákkal, kisebb eséllyel kapnak el így betegségeket, nem lesz az, hogy egy hétig sem jön haza, és nem jelöl meg mindent, tehát nem büdösít. Mindkét nemű állat kismacska-jellegű lesz, játékosabb, ragaszkodóbb. Hátrányát sosem tapasztaltam, de olvastam, hogy az ivartalanított macskák könnyebben elhíznak, ezért figyelni kell, hogy mit és mennyit esznek.
2020. jan. 2. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
97%
2-es vagyok, eszembe jutott egy betegség, amiről az állatorvos azt mondta, hogy csak ivartalanított kandúroknál fordul elő. Pár éve történt, hogy a cicám egyfolytában tépte a szőrét, félig megkopasztotta magát 1 hét alatt. Ez egy pszichés betegség, a nevére nem emlékszem, a gyógymódja az volt, hogy figyelnem kellett a macskát, hogy mikor csinálja. Akkor csinálta, ha azt mondtam neki, hogy "várjál kicsit, most nem érek rá", ezek után egy fél év alatt leszoktattam róla, úgy hogy mindig lefogtam a fejét, ha elkezdte tépni magán a szőrt és nyugtató szavakat mondtam neki.
2020. jan. 2. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
92%
Nálunk szobában tartott cica van, annakidején azért ivartalaníttattuk mert rossz volt nézni amit szenved ivarzáskor. Első esetben azt hittük beteg, mert furán viselkedett, tekergőzött stb. Előtte nem voltbenti macskánk. A második ivarzás után műttettük.
2020. jan. 2. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
68%
Nincs hátránya.
2020. jan. 2. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
71%

Kijárós macskánál és benti kandúrnál szerintem "muszáj".

Kijárós nősténynél a nem kívánt alom, kijárós kandúrnál, hogy ne kóboroljon messzire, sokáig, ne verekedjen annyit (ne sérüljön meg); benti kandúrnál, hogy ne jelöljön.

Nekünk a benti nőstényt is ivartalanítanunk kellett, mert nagyon rosszul viselte az ivarzást.

Hátrány: mint minden műtétnek, ennek is megvan a kockázata, kár ezt tagadni; de ha rendes állatorvossal csináltatod meg, akkor minimális. Persze, ha épp a te cicusod nem ébred fel, az téged nem vigasztal, hogy a 2000-ből ő volt az az 1:(

2020. jan. 2. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
50%

Nincs hátránya, csakis előnye, kivéve, ha olyan fajtajószágról van szó, amit tenyésztesz.


Előny: nem kell kínlódni semmivel (tüzelés, ellés, kismacskák). Neki is jó, neked is jó, a Természetnek is jó.


(Boldogan bevezetném azon embereknél is, akik a józan eszüket mellőzve nem képesek 2 gyereknél megállni, vagy erősen genetikai hibásak, de ezt nem veszik tudomásul és mindenáron szaporodni akarnak stb.)

2020. jan. 2. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
95%

Pro:

- nem kívánt szaporulat elkerülése

- gennyes méhgyulladás, petefészek-emlő-és heredaganat megelőzése

- tüzeléssel járó vernyogás, kínlódás elkerülése

- jelölgetés megszűnése

- sérülések és balesetek elkerülése (a párzás miatt elcsavargó macskák és a nőstényért verekedeő kandúrok esetében)

- veszélyes fertőző betegségek átadási lehetőségének csökkentése, amelyet a harc/párzás/szoptatás alatt szereznének

- esetleges pozitív hatás a cica vérmérsékletére (nyugodtabb, bújósabb lehet)


Kontra:

- minden műtét jár némi (az ivartalanítás esetében minimális) kockázattal (érdemes egy előzetes, alapos vizsgálatot csináltatni)

- bizonyos egészségügyi állapot esetén lehet az ivartalanítás ellenjavallt

- esetleges nagyobb hajlam az elhízásra (megfelelő táplálkozással, játékkal kivédhető)

- esetleges húgyúti problémák kockázata (főleg kandúroknál)



Összességében az ivartalanítás hosszabb, egészségesebb és nyugodtabb életet biztosít a cica számára, az ivarosság kockázatai hosszú távon bőven nagyobbak az ivartalanítás kockázatainál. Amennyiben nem egy minősített tenyészcicáról van szó, mindenképpen ajánlott elvégeztetni a műtétet a cica (és a gazdi nyugalma) érdekében is 4-6 hónapos kor körül (lehetőleg még az ivarérettség előtt) .

2020. jan. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
14%
Indulj ki magadból.
2020. jan. 2. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

A műtét kockázatát leszámítva, mely minden műtétnek van, csak előnyei vannak.

Nincs ivarzás, nőstényeknél idegtépő tüzelés, kandúroknál rettenetes büdös vizelettel való jelölgetés, mindkét nemnél csökken az elcsavargás. Nem kapnak el a párosodás során betegségeket a többi macskától. Kisebb eséllyel keverednek verekedésbe, sérülnek meg ennek során.

Nem mellesleg nem lesz több nem kívánatos macska, mert így is nagyon túl vannak szaporodva.

Nem kapnak ivarszervi betegségeket, daganatot.

2020. jan. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!