Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Macskának lehet "testvérfélték...

Macskának lehet "testvérféltékenysége"? Ti hogy kezelnétek, ha zavarná a babát?

Figyelt kérdés

A lányom 6 hónapos, a macska lassan 6 éves. Nyugodt természetű cica, szereti ha nyúzzák, és ha meg is unja, akkor sem támad, max arrébb megy, a gyerekekkel jól kijön, így egy percig sem volt kérdés, hogy problémát fog-e okozni a mi babánkkal. Az első 3-4 hónapban nem is volt gond, kb tudomást se vett róla, néha odament hozzá, megszaglászta, kicsit talán bosszantotta, hogy az addig megszokott helyeire most nem tud feküdni, de nem tűnt úgy, hogy különösebben megmozgatná a kérdés, talált más alvóhelyet magának.


Aztán az utóbbi időben valahogy megváltozott. Ha ébren van a gyerek, akkor semmi gond nincs, minden ugyanolyan, de ha alszik, akkor mindenáron odamegy a kiságy mellé és teli torokból nyávog. Ez akkor is, amikor én is aludnék, meg napközben is, amikor csak a baba szundizik. Egyedül akkor nincs ilyen, ha mindenki alszik a családból. De volt már rá példa, hogy miután nagy nehezen elaltattam a lányom, a macska jött, odaült az ágy mellé, elkezdte kaparni, nyávogott nagy hangon, és felébresztette a picit. Nagyon szeretem a macskát, de azért ilyen pillanatokban nagyonnagyon haragszom rá. A gyerekszoba ajtaját becsukni nem megoldás, mert akkor meg azt kaparja, és ugyanúgy zavaró és ugyanúgy hangos.


Nem tudom, mi lehet az oka ennek a viselkedésnek? Foglalkozunk vele továbbra is, játszunk vele, szeretgetjük, a lányom is most már kezd egyre interaktívabb lenni, amint meglátja már csápol is utána, és nagyon szívesen fogja meg a szőrét/farkát/fülét, hogy megkóstolja (nem engedem, egyrészt ne egye a macska szőrét, másrészt meg ez nyilván fáj a cicának- aki amúgy ezeket megdöbbentő türelemmel tűri, még egyszer sem volt olyan, hogy a fülcibálásra agresszívan reagált volna). Szóval nem értem, amikor újszülött baba volt a kislányom, akkor lehet, hogy kicsit eltolódott a rendszer és nem foglalkoztunk annyit a macskával, de mostanra már beállt egy rend, és ehhez képest meg eddig nem volt ilyen probléma, csak az utóbbi 1-2 hónapban.

Valakinél volt hasonló jelenség a baba érkezését követően? Hogy tudtátok kezelni? Találtatok rá valami magyarázatot?


2021. jan. 15. 10:29
 1/9 anonim válasza:
6%

Elajándékoztam a macskát.


Nincs az az állat, ami fontosabb lenne a gyerekemnél.


Ez, nálam nem lenne kérdés egy percig sem.

2021. jan. 15. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi, de ez inkább állatos kategória, mint babás.


Nekem amúgy nem a féltékenység jutott erről eszembe, hanem a féltés. Ha minden más tevékenység közben a cirmos béken hagyja a bébit, akkor szerintem vagy hiányolja a társaságát vagy fél, hogy a baba nem kel fel többet. Ezért inkább felnyávogja.

2021. jan. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1 aztán majd ha születik kistesó, akkor a lányom is ajándékozzam el, mert zavarja a majdani babát?


#2 igen, gondolkodtam is rajta, hogy az állatos kategóriába írjam-e, de gondoltam itt célzottabban találok olyanokat, akiknek van baba-macska párosa. Egyébként köszönöm a válaszod! :)

2021. jan. 15. 10:44
 4/9 anonim ***** válasza:
86%

Márpedig zárd ki a cicát. Nálunk a felügyeletem nélkül nem engedem őket egyedül lenni. A mi macskánk se mutat semmiféle agressziót, de nem szeretném, hogy akárcsak véletlenül is megkarmolja vagy bármi. Ha nagyobb lesz, majd akkor.


Ha kaparja az ajtót, akkor szólj rá, idővel befejezi. Valószínűleg inkább az zavarja, hogy eddig mehetett mindenhova, de most korlátozva van. Esetleg szerezzetek neki egy új kaparófát, mászókát, ami érdekesebb, mint a gyerekszoba.

2021. jan. 15. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem is inkább féltés, mintsem féltékenység.

Esetleg olyat megpróbálhatsz, hogy ha elkezd nyávogni a lányod ágya mellett, akkor ne zavard el, inkább simogasd meg, nyugtasd meg, hogy a kis gazdi jól van, alszik, majd ha felébredt, akkor játszani fog veled és ezt sokszor ismételd meg. Nem biztos, hogy ez a megoldás, de veszítenivalód nincs.

A mi macskánk egy antiszoc állat. Nem igazán tűri meg a közelségünk, csak akkor, ha ő igényli, de a lányomat nagyon félti. Amíg baba volt, a szobájában aludt az ágya előtt a szőnyegen és amint elkezdett nyöszörögni a lányom, a macska már szaladt is jelezni nekünk. Ha beteg a gyerek, nem mozdul mellőle. Tudja, hogy nem feküdhet mellé vagy az ágyába, de fél méteres távolságtól messzebb nem tudom őket elválasztani.

Vagy pl amikor a földrengés volt, mi meg se éreztük. A padlón ültem, lányom mellettem állt. A macska egyszercsak felpattant és többször célzottan nekiugrott a gyereknek (fejjel, nem karommal), olyan volt, mintha ki akarná lökni az ajtón. Sose láttam még így viselkedni, el se tudtam képzelni, hogy mi történhetett vele. Csak utána olvastam a földrengésről.

Szóval elképzelhető, hogy ha már nálunk a távolsátartó, rideg macska így viselkedik a gyerekkel, akkor nálatok a bújós cica is hasonlóan érez

2021. jan. 15. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én is úgy gondolom, hogy ez nem féltékenység, hanem féltés, aggódás. Van egy ismerősöm, neki két kistestű kutyája van, és amikor babájuk lett, akkor az egyik kutyus viselkedett hasonlóan, mint a cicád, hogy folyton a baba körül téblábolt, folyton felügyelnie kellett, a nap 24 órájában ugrásra készen állt miatta. Szabályos hisztit csapott le, ha nem lehetett a babával egy helyiségben például.


Azt mondjuk nem tudom, hogy mivel tudnád lebeszélni a cicát erről a viselkedésről, de azért ez még messze nem az a kategória, mint amit néhány bősz anya rögtön levág, hogy repüljön a macska. Most jó alaposan le leszek pontozva, de annak ellenére, hogy nyilvánvalóan a gyerek az első, azért ha egy állatot x éven át szerettem, neveltem, gondoztam, dédelgettem, akkor milyen ember lennék már, ha az első problémánál ezt az egészet elfelejtve dobom a "kukába", és menesztem az addigi kedvencemet?

2021. jan. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
73%

Egyetértek az utolsóval! Ráadásul az a macska nem is veszélyes a babára nézve, max kellemetlen a hangos nyávogásával.

Ha támadná a gyerekem, vagy veszélyeztetné a testi épségét akkor én is gondolkodás nélkül megválnék a saját macskánktól, mert nyilván a gyerek az első, de ameddig békésen megvannak együtt, addig nem értem mi a probléma!

2021. jan. 15. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
95%

Ez nem féltékenység, sőt, ponthogy alapvetően a macska részéről pozitív: a gyerek nem reagál a közeledésére, az ő figyelmére vágyik :) Sokszor tapasztaltam macskáknál ezt. Mikor először lett törpenyulunk, eleinte elzártam a szobába, hogy lassan szoktassam össze őket. A macska ugyaniylen türelmetlen volt, hiába vittem be ketrecen túlról megmutatni neki a nyuszit, ő ott akart lenni, és nézni akarta.

Meg kell próbálni nevelni a macskát, hogy ha nyávog, kapar, akkor tedd ki egy másik helyiségbe egy negyed órára. Ha nyugton marad, akkor hagyd. Szerintem ez az egy módja van, hogy megtanulja, ez minden másnál is elég jól beválik. Így összeköti, hogy ezzel pont az ellenkezőjét éri el, mint amit akar. Türelmesnek kell lenni és következetesnek.

Egyébként nem ajánlom, hogy hagyjátok,hogy nyúzza a gyerek a macskát. Hiába látod úgy,hogy most még a macska elviseli, ez nem biztos, hogy mindig így lesz! Ezt, hogy a szájába vegye a macska fülét, farkát, pláne nem. Most van meg a lehetőségetek, hogy tök jó hozzáállást tanítsatok a gyereknek az állatokhoz, de ehhez meg kell tanítani azt is, hogy hol a határ. Jobb, ha tőletek tanulja,minthogy egyszer a macska kapjon oda.

Az első válaszolónak meg kár volt szaporodni ilyen "példaértékű" hozzáállással. Biztos jól fogja nevelni a kölkét is ilyen szellemben. :) Aztán az ilyenek csodálkoznak, hogy ha gyerek okosabb lesz esetleg nála, akkor rá se nyitja az ajtót a szüleire többet.

2021. jan. 15. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
70%
Nekünk 2 cicánk van, amikor kölykök voltak kaparták az ajtót amikor nagy nehezen sikerült elaltatnom a gyereket nappal, hajnal is ha hallották h mocorgunk, én kinyitottam az ajtót és jól ráb,asztam a seggükre. Kb 3x játszották még el, aztán megtanulták. És nem, nem vagyok állatkínzó, fegyelmezni kell az állatokat mert anélkül nincs határ... tökéletes szobacicák lettek, most lesznek 3 évesek 🙂
2021. jan. 15. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!