Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogy jobb macskát tartani,...

Hogy jobb macskát tartani, egyedül vagy ketten?

Figyelt kérdés
Nem most de valamikor a jövőben szeretnék cicát tartani saját lakásomban majd. De addig is kíváncsiságból érdeklődök, hogy egy cicát érdemes tartani vagy kettőt, hogy ne unatkozzon a cicus és legyen társa is? Benti cica lenne. 2 cica mennyire jönne ki pénzileg mindennel együtt? Nem csak emiatt kérdezném, mert lehet 2 cicát szeretnék és így is kérdezem. Mindegy, hogy milyen neműek leszek a cicák, hogy hogy jönnek ki egymással? Milyen gyakran kéne orvoshoz vinni? Milyen féle játékszerek és bútorok kellenek a macska elfoglaltságához? Ha lepisil szőnyeget vagy bútort, mivel jön ki a szag? Macska wc-t milyen szobában érdemes tartani ahol azért gusztusos. Minden hasznos információt tudni szeretnék benti macska tartásáról még olyat is amit nem kérdezte.:)

2021. szept. 21. 15:51
 1/8 anonim ***** válasza:
79%

Én egyet javasolnék. Egyrészt a macska nagyon jól elvan magában,másrészt nem tudhatod azt az egyet is hogy fogod bírni anyagilag.

Oltások,féreghajtás ami biztosan kell, és nem csak a kötelezőre gondolok egy (oltás itt nálunk 5000 Ft-tól indul),érdemes azt is beadatni ami javasolt,mert akár cipőtalpon is bevihetsz bármit. Ha pedig adj isten kifogsz egy beteges macskát,az nem ennyibe fogsz kerülni,elég egy allergia és már speciális táp kell. Aztán jön az ivartalanítás stb.

2021. szept. 21. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%

Nekünk egy macskánk van és mellé két kutya. Egész jól elvan egyedül, a kutyákkal néha játszik/kergetőzik. Van botos játéka, azzal én is szoktam szórakoztatni, hogy ne unatkozzon. Családi házunk van, de általában önszántából bent van, csak akkor megy ki a kertbe, ha én is kint vagyok.


A macskaalom, ha rendszeresen van tisztítva, akkor nem büdös, bárhol lehet... Annyi a lényeg, hogy a cica eltudjon vonulni és ne legyen szem előtt, miközben végzi a dolgát. Érdemes az alom alá tenni újságpapírt, vagy pelenkázó alátétet (pár száz forint) mert, ha az alomtálca nem fedett hajlamos kikotorni az almot. Lehet kapni szilikonos almot, ami összeáll, az gazdaságosabb, de figyelni kell rá, mert néhány macska hülye és rágcsálja.


Az állatorvosi költség, ha a macska nem beteg, akkor szerintem nem sok. Az oltások + 2-3 alkalom rutin vizsgálat az orvosnál megáll 30-40 ezer forint körül évente. Bolhairtó, féregtelenítő havi 3-4 ezer forint. Az ivartalanítás egyszeri alkalom, függ az állat nemétől, de az is max 25 ezer forint körül van.

2021. szept. 21. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
86%

Hu elég hosszú lesz, de leírom a gondolataimat:

Az, hogy hány cica: lehet testvérpárt fogadni örökbe, akik alapból össze vannak szokva. Van cica, aki egyedül szeret lenni - és el is van magának, plusz nehéz másikhoz hozzászokatni, de van amelyik bármilyen más állattal elvan és egész nap aktív, játékos.

Nekünk egy macskánk van, anyagilag és lakásilag is ennyit bírunk el (kicsi a lakás - ha 2 cica lenne, akkor egyből legalább 2 alom kell és sokat játszanának, sokat futkároznának, amihez nincs hely nálunk). A miénk 3 éves és szinte egész nap alszik, max 2-3 óra, amit roszalkodással és játszással tölt :D.

Mi találtuk egy bokorban kidobva. Vékony, bolhás és férges volt, szóval vettünk bolhaírtó cseppet és féreghajtót - ez kb 2500ból kijött. Ivartalanítás pár hét múlva (ekkor olyan 4 hónapos lehetett, kandúr ezért is jobb minél hamarabb vinni) - ez olyan 7 ezer ft volt, de nősténynél 10ezer körül van és persze attól is függ, hogy melyik város, melyik állatorvos... Oltást kettőt kapott, azt hiszem 14ezer volt együtt.

Alomtálca: ha fedettet veszel, akkor kb mindegy hova teszed, de azért szereti a macska, ha nyugis helyen végezheti dolgát. Nekünk a konyhában van hely egy asztal alatt - így furán hangzik, de sarokban van és a jó alomnak hála kb semmi szaga. Alomnak biogógiailag lebomló, wc-én lehúzhatót ajánlok (pl Cat's best original) - a pisit kukába (szépen csomósodik), a kakit pedig wc-én húzzuk le minél kevesebb alommal (nem kell zacskózni, ami elég büdös lenne és környezetbarát így).

Tápban legalább középkategóriásat ajánlok (pl Happy cat vagy Smilla). Egy jó táp mellé nem kell nedves és alutasakos (úgysincs nagy tápértékük és csak leragad a fogra), max konzerv és jutifalat.

Így nekünk kijön ~5-6ezer/hónapra a macska (tápból, alomból a legnagyobb kiszerelést vesszük: olyan 3-4 havonta 10 kg táp (10ezer körül) és 40liter alom(8ezer körül)).

Állatorvoshoz akkor kell vinni, ha beteg vagy ha oltatni szeretnéd minden évben. Ha szerencséd van egészséges cicát fogsz ki és nem lesz plusz költséged.

Fürdetni nem kell, max ha baleset történik.

Nem kell sok játék neki, cipőfűző a kedvence a miénknek. Szeretik a dobozokat és a hajgumikat.

Macskabútornak olyan kell, amit kaparhat - a legtöbb macska nem használja a nekik szánt fekhelyeket, bútorokat - úgyis az ágyon/kanapén/asztalon fog szunyókálni :D )

A miénk egyszer sem pisilt le bútort szerencsére - nem minden macska pisilget - ha kandúr akkor hamar kell ivartalanítani és nem lesz vele probléma.

Macskahordozónak műanyagot ajánlok, ezt egyszer kell megvenni és évtizedekig bejár - azt hiszem 15ezer körül már vannak)

Hirtelen ennyi jut eszembe. De ajánlani tudom a Pesten hallottam macskákkal nevű facebook csoportot, ott aztán lehet olvasgatni, kérdezni, tanulni :) .

2021. szept. 21. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Attól függ, milyen a macska. Vannak nagyon szociális típusok, őket kínzás egyedül tartani, mások viszont teljesen jól elvannak. És vannak olyanok is, akiket csak egyedül lehet, mert agresszívek, féltékenyek a fajtársaikkal szemben.

Szerintem kezdésnek egy egyedül is tartható cica teljesen megfelel. Menj el menhelyre, ők tudnak hozzád illőt ajánlani. Lehet kettővel is kezdeni, sokan bevállalják, de ez nyilván dupla költség.

Nekünk az első oltását már megkapta, mikor elhoztuk, a második+fül atkára csepp (ez nem életveszélyes, de gyakori betegség a macskáknál, kezelni kell, mert neki nagyon kellemetlen viszketést okoz a fülében) 14 ezer volt, az ivartalanítás 13 (kandúr, nőstényé 15 lett volna, az ő műtétjük bonyolultabb). Szerintem ezek kb közepes árak, vannak drágább és olcsóbb helyek is. Nyilván két ciccnél ez duplázódik.

Havi szinten kajára olyan 4-5 ezer Ft mehet el, ebben benne van a száraz, az alutasakos, a szőroldó táp vagy paszta és az időnkénti extrák (jutalomfalat, macskatej) is. Száraztápot érdemes rendelni, lehet, 10-15 ezer Ft-ba kerül egy nagyobb adag, de visszaosztva 1-2 ezerrel is olcsóbb lehet kilója, mintha megveszed a boltban.

Alomból mi a legolcsóbb Spar S budget márkás csomósodót használjuk. Nem viccelek, tényleg baromi jó és 10 kg 900 Ft. Napi takarítás mellett semmiféle szaga nincs, nálunk egy (igen nagytestű) macska olyan 15-20 kg közti mennyiséget használ el havonta, 2 db 10 kg-osat veszünk, a másodikból szokott maradni, mindez havi szinten 2000 Ft sincs.

További költségek, melyeket kvázi egyszer kellett megvenni:

Fedett alomtálca (ezt ajánlom, a nyitott olcsóbb ugyan, de erősebb szaga lehet és takaríthatod utána a kikapart almot): 8000 Ft

Kaparófa: 15 ezer Ft (egy nagyobb, egy m magas darab 4 fekvőhellyel, több rúddal - ez két cicának is simán elég)

Etetőtálak: kb 2000 Ft, de ez mondjuk nullára is redukálható, a macska pont ugyanolyan jókat fog enni-inni egy meglévő dobozból is, amit tudsz nélkülözni

Macska szökőkút: 8000 Ft (ez nem kötelező, tálból is ihat, csak sok szereti a folyóvizet)

Játékok: összesen kb 7-8 ezer Ft értékben vettünk neki, ebben van kb 15 db kis labda, egy nagyobb, 2 plüssegér, egy csörgős-tollas labda, lézer pointer és egy “pofozgatós” kis izé, amit össze lehet pattintani és 3 egymás alatti “szinten” tudja pofozgatni a labdákat.

Ja és imádja a DOBOZOKAT.


Ha emeleten laktok, mindenképp érdemes macskahálót felszereltetni az ablakokra, erkélyre, ennek az ára viszont már egyéni. Nekünk egyelőre csak a redőny van (lehúzzuk teljesen, ha szellőztetni akarunk vagy kizárjuk a szobából addig a macskát), de jövőre fel akarjuk szerelni/szereltetni mi is.


A macska wc-t nyugodt, csendes helyre kell tenni, semmiképp se a szoba közepére. Hálószobába nem ajánlom, egyrészt azért tökéletesen tisztántartva is van egy szaga közvetlen kaki-pisi után, másrészt ha éjjel kapirgál benne a cicc, akkor meg fogsz őrülni. Mi pl egy ilyen tárolóhelyiségbe tettük, ahol nem töltünk sok időt, csak bemegyünk, ha ki kell hozni valamit. Sok embernél a fürdőben van, szerintem ez sem rossz ötlet. A lényeg, hogy nyugis legyen és egésznap elérje a macska.

Ha vannak szobanövényeid, mindenképp derítsd ki, hogy nem mérgezőek-e rá nézve!

Ivartalanítani erősen ajánlott, ha benti, akkor is, mert egyrészt az ösztönei hajtani fogják, a nőstény tüzel és nyivákol, a kandúr pedig jelölget pisivel, ami eszméletlen büdös. Domestos, Flóraszept segít persze a szaggal kapcsolatban, de szerintem nem állapot folyton takarítani, ráadásul kárpitból sokkal macerásabb kihozni. Másrészt sok betegség is megelőzhető az ivartalanítással. Ha ez megvan, mindegy igazából, hogy milyen nemű a két cica, a személyiségüktől függ, hogy kijönnek-e. Ivaros kandúrokat semmiképp sem ajánlott együtt tartani.

2021. szept. 21. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ja 4-es vagyok, nagyobb tételek közül a hordozót kifelejtettem. Mi 10 ezerért vettük, 10 kg-os teherbírású, mezei műanyag fém rácsokkal, de a célnak megfelel.
2021. szept. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem 2 macskám van (külön helyről), de annyira különböző személyiségek, szinte egyáltalán nem keresik egymás társaságát, sőt, olykor kifejezetten zavarják egymást.


Etetés:

- 10 kg-os tápot (Josera) szoktam venni/rendelni.

Ez 16-18.000 Ft és kb. 3 hónapra elég. ​

- napi egy konzerv, kb. 200-200 gramm.

Ez havi 15-20.000 Ft-ra jön ki, attól függ milyet veszek. Aminonda C, Rolay C, Miamor.

/Van jobb, s kevésbé jobb minőségű macskakaja is ezeknél, ahogy árban is van alacsonyabb, magasabb. Összetevőket érdemes figyelni. Whiskas és társait nem ajánlom, ha tényleg egészséges, fényesszőrű macskát szeretnél./


Alom:

- Mindenképp zárt tálcát ajánlanék. Az ajtaját le lehet venni, ha nem tetszik a macskának. Én megvettem a 2 alomtálcát, de egyet használnak.

5-6000 Ft-tól már egész jók vannak. Lapát 1000 Ft körüli összeg.

- Almot vagy a LIDL-ben veszek, DOBOZOS-at (zacskós nem vált be). Ez 8L és 1500 Ft körül van. Függ a tálca méretétől, nekem az egy doboz nagyon csisszesen elég, mert aprószemű, viszont nagyon jól csomósodik, így könnyű tisztántartani.

Tesco-ból is szoktam venni (nem tudom a fajtáját) Egy zacskó 5L, 700 Ft. Ebből kapásból kettő kell.

Én mindennap kiszedem a produktumot (reggel és este is), illetve hétvégén teljes alomcsere, tálcamosás. Így kb. 6-8000 Ft-ra jön ki havonta.

- A tálca nálam a fürdőszobában van, mivel zárt és rendszeresen takarítom is, nem igazán jön ki a szag.

Lehet venni szagtalanító sprayt is, 2000 Ft körül.


Ivartalaníts! Fél éves korától már lehet.

A nőstény macska 20-on ezer, a kandúr valamivel olcsóbb. (ez függ attól is, hogy merre laksz, elég nagy különbséget szoktak lenni, de sok dokinál van "akció" is)

Fontos, hidd el. Nem szeretnélek győzködni, de olvass utána, hogy mivel járhat, ha elmarad.


Féregtelenítést negyedévente javasolni szokták, én ebben kicsit "hanyag" vagyok, de kizárólag szobamacskák, félévente kapnak tablettát. Nem nagy összeg.


Oltásai legyenek meg.

Ha tenyésztőtől vásárolod, meglesz és a kiskönyvet is adni fogja. Menhelyen szintén megkapják az alap oltásokat.

Ha ismerőstől, szomszédtól, akárkitől hozod el érdeklődj, mert sajnos ezt előszeretettel elhagyják. Nem olcsó mulatság, de nem éri meg ezen spórolni. Ha nincs gond a cicával a későbbeikben évi egy alkalommal elég egy kombinált oltás, ami 10-en pár ezer.



Én vettem kaparófát, azt nyüstölik rendesen, s aludni is szeretnek rajta, 20-on valahány ezer volt (van olcsóbb is, de határ a csillagos ég).

Nekem soha nem kapartak meg bútort, falat. A karmaikat vágni szoktam csipesszel 2-3 hetente. Nem pisiltek soha sehova, csak alomba, mivel ivartalanítva vannak így nem is jelölnek, tehát erről nem tudok nyilatkozni, hogy mivel lehet kiszedni a szagot, foltot. De erre is vannak spec. spray-k.


Játék? Macskája válogatja, az enyémeknek rengeteg van, de imádják a fültisztítópálcikát és a papírgalacsinokat is :D

Vehetsz neki fekhelyet is, enyémek szeretik, főleg a bevásárlókosaramat :)))))


Zooplus és Fressnapf oldalát ajánlom, nézz szét, sok jó és hasznos dolgot lehet találni.


Ha van kérdésed szívesen válaszolok bármire :)

2021. szept. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a nagyon hasznos és kielégítő válaszokat!

Mindenkit felpontoztam.

Átgondoltam és úgy érzem egy cicus is bőven elég lesz.:)

2021. szept. 21. 17:14
 8/8 anonim ***** válasza:

Ha első macska én is inkább egy cicust ajánlok, meglátod mennyire rombol, mennyibe kerül, stb.

Nekünk eddig egy cicánk volt, most ideiglenesbe van nálunk mégegy. A cicawc-t úgy oldottuk meg hogy alapból van egy a fürdőben és most egy lett az előszobában (ha a nyakunkon marad a kicsi valszeg veszünk az előszobába olyan trendi szekrénynek álcázott alomtálcát). Pisi sosem volt gond, bár itt lányok vannak, ők nem olyan jelölgetősek, talán egyszer volt almon kívüli pisi, az is azért mert műtét után teljesen szét volt csúszva szegény és esélye se volt elérni a tálcához.

Kaparófát mindenképp vegyél, mi bolhapiacon találtunk cicavárat a bolti ár kb feléért, nem is volt használva előtte, imádják. Mielőtt veszel valami nagy bútort figyeld meg hogy kuckós a macskád vagy inkább nyílt terepen alszik, a mienk magasról tesz a bújókra szóval olyan mászót kapott amin nincs, nem igényli.

A játékokat érdemes kitapasztalni. Van olyan macska aki tollas, van aki plüssös, más inkább labdás, a mienknek rossz a látása szóval eladna a sátánnak egy csomag flitteres csörgő labdáért. De úgyis lesz egy "olcsó" kedvence, a mienk blokk mániás, van olyan cica aki a drótokat imádja, vagy épp az alufólia galacsint, de ha kicsit próbálgatsz tuti találsz játékot amit szeret.

Oltásokra már őszintén szólva nem emlékszem, erről egy dokit lenne érdemes megkérdezni mivel minden rendelőben más a tarifa, plusz féreghajtó, chip és külső parazitamentesítés is kell neki, a mi dokink jófej és mikor visszük oltásra mindig beírja a kiskönyvébe mikor kell legközelebb vinni.

2021. szept. 22. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!