Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ivartalanítás pro vagy kontra?

Ivartalanítás pro vagy kontra?

Figyelt kérdés
A párom ivartalanítaná a Marci macskánkat, én viszont abszolute nem vagyok híve ennek a drasztikus beavatkozásnak; tapasztalatom szerint az ivartalanított macskák a legtöbb esetben elhíznak, elmegy az életkedvük, "tedd ide-tedd oda plüssmaci" lesz belőlük. Egyrészt kiváncsi vagyok az ivartalanításról alkotott véleményetekre, másrészt tudna valaki olyasvalami kezelést, gyógyszert ajánlani, amely hosszabb távon megszünteti a tűzelési tüneteket a drasztikus beavatkozás nélkül? Köszi a válaszokat!
2011. jan. 12. 12:56
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%
az összes cicám ivartalanítva van, ugyanolyan játékos. ha nem akarod tenyészteni, felelősségteljes döntés.
2011. jan. 12. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

Ezt meg honnét veszed? Az én kutyám és macskáim mind ivartalanítva vannak, és nincsenek sem elhízva, se nem életuntak. Ugyanolyanok, mint a beavatkozás előtt. Még ingerük is van a párzásra. Csupán nem jelölgetnek, nem nyivákolnak egész álló éjjel, hogy engedjem ki őket, nem jönnek haza sebes fejjel, stb... A kutyám is maga az ördög, még hogy életuntak! De most tényleg, honnét veszed ezeket?

Ivartalaníttatás mellett vagyok teljes mértékben.

2011. jan. 12. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
61%
Sajnso nem lehet előre tudni, mi lesz az eredménye, ha ivartalanítva van. Lehet, hogy játékos marad, de tényleg előfordul, hogy amolyan "zombi" lesz belőle. Viszont az ivartalanítatlan macskákkal nem csak az a gond, hogy szaporodnak, hanem hogy nem is élnek sokáig. Állandóan csatangolnak, és más macskákkal kerülnek összetűzésbe. (persze főle a kandúrok)
2011. jan. 12. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Tévhit, hogy az ivartalanított macskák minden esetben elhíznak. Kandúrok esetében egyébként még az ivartalanítás sem garancia arra, hogy teljesen megszabadulnak a szexuális vágyaiktól. Láttam már olyan cicát, aki golyók nélkül is próbált a lánycicával (szintén ivartalanított) közösülni. :)


Amitől biztosan megszabadultok, az a kellemetlen szagú vizelet, a jelölgetési inger, és az állandóan óbégató macska. Valószínűleg szelídülni is fog a műtét után, de az életkedvét nem fogja elveszíteni, ha eddig játékos, mozgékony cica volt, ezután is az marad, sőt.


Az egyetlen kockázati tényező kandúroknál a húgykövességre, vesekövességre való hajlam a műtét után, ezt azonban könnyen ki lehet küszöbölni, ha a színezett száraztápok helyett jobb minőségű, színezéktől mentes táppal etetünk. (Esetleg vannak kifejezetten vesebarát tápok is, amik ivartalanított cicáknak valók.)


Lehet, hogy a beavatkozás drasztikusnak tűnik, de ez az egyetlen módja, hogy a cica megszabaduljon a felesleges vágyódástól, és észrevegye azt, hogy a világ nem csak a nőstények kereséséről szól. Kandúrmacskát más módszerrel nem lehet megszabadítani a szerelmesség tüneteitől, csak műtéttel.


Ivartalanítás nélkül bármikor előfordulhat, hogy meglóg a lakásból lánycicát keresni, akkor pedig ezerféle veszélynek teheti ki magát. A többi kandúr megverheti, elüthetik, kutyák bánthatják, betegségeket kaphat el, stb.


A nem tenyésztésre szánt cicák esetében én mindig ajánlani szoktam az ivartalanítást, mert meggyőződésem, hogy az ivartalanított cica boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhet, mint nem ivartalanított társai. Állatorvosi vizsgálatok azt igazolják, hogy nem csak egészségesebb, de pár évvel hosszabb is az ivartalanított cicák élete.


Üdv, egy cicatenyésztő

2011. jan. 12. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%

Közel 20 éve tartok macskákat, az összes ivartalanítva lett. Egyik sem veszített az ivartalanítás után az életkedvéből, játékosságából, az elhízást peig meg lehet előzni körültekintő etetéssel. Semmi negatívat nem tudok mondani a műtétről, viszont pozitívumokat igen.

-Bármilyen nemű is a cicád, így megelőzheted az ivarszervi betegségek jó nagy részét (méhrák, hererák stb..),

-a nőstény macska tüzelése borzasztó

- ha kandúr nem fogja összepisilni jelölgetés miatt a lakásod

- csökken a csavargás

2011. jan. 12. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem igaz, hogy meghíznak és elkényelmesednek. A kandúrom ivartalanítás oda fantasztikus természetű lett, sokat játszik, barátságos és 4 kiló összesen.

Amit még fel tudok hozni az a jelölgetés, nem fog verekedni, nem csavarog el akár hónapokra és az életét is meghosszabbítja.

Ez nem egy drasztikus beavatkozás egyáltalán, csak jót teszel a kandúr macskáddal.

2011. jan. 12. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem szólókkal, nálunk is van ivartalanított cica, kedves, játékos, szépen fejlett, nincs elhízva.

Leiah már minden lényegeset leírt, nem is szaporítom tovább a szót. Nem kérdés, hogy inkább az ivartalanítás mellett vagyok, mint ellene, ha nem akarjuk a cicát szaporítani.

2011. jan. 12. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
13:28 vagyok megint. Nem tudok olyan gyógyszerről, amivel hasonló eredményt lehetne elérni, mint az ivartalanítás. De ha lenne is, az valószínűleg valami hormonkészítmény lenne. Ugye nem gondolod komolyan, hogy egy ilyen módon begyógyszerezett cica nem szenvedne semmiféle mellékhatástól?
2011. jan. 12. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Szia!


Nekem 3 cicám van, két lány, egy fiú, mindegyik ivartalanítva van.


Gondolom, akkor a tiéd is fiú. :) A kandúr cicámat viselt meg legkevésbé az ivartalanítás, másnap már teljesen jól volt.


Nem változott meg a viselkedése ivartalanítás után (vagyis ugyanolyan rossz), eleven, játékos, nagyon szereti a hasát, de nincs elhízva. Az, hogy elhízik-e a cica, nagyrészt rajtatok múlik.


Persze a lánymacskákat már nem hajtja, nem vinnyog egyfolytában, hogyha nem kap csajt. :D De játszani most is nagyon sokat játszik, most száguldott éppen át a gépemen. :)


Viszont ha ivartalanítjátok, akkor már csak vesekímélős, ivartalanított cicáknak való tápot szabad adni nekik (száraztápból legalábbis, konzervet meg mást ugyanúgy ehet), nehogy húgyköves legyen.

2011. jan. 12. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Szia. Megint jönnek a jó öreg tévhitek.. :) látom az előttem szólók már alapos érveket mondtak azzal kapcsolatban hogy az ivartalanítás nem rontja az állatok életminőségét, nem okoz pszichés problémákat, nem törvényszerű következménye az elhízás, ezért én inkább a "drasztikus beavatkozást" cáfolnám meg. Az egyre korszerűbb orvosi beavatkozásoknak hála az altatás egyre biztonságosabb, a fájdalom kezelésére pedig fájdalomcsillapítókat kap a cicus. A műtét előtt a cicát kivizsgálják az altatás előtt. A gazdi feladata csupán annyi, hogy a műtét előtt ne kapjon enni az állat az altatás miatt. A műtét kb 1 óra alatt megvan, utána csak annyi a teendő, hogy a cica melegen legyen tartva pár napig és hogy a cica ne piszkálja varratokat, ezt gallérral, vagy ún. ruhával szokták megakadályozni, a műtét után a 10. napon varratszedésre kell vinni a cicát. Nagyjából ennyi :)


A cica nevéből arra következtettem hogy kandúr az említett jószág, de a tüzelési tünetek viszont nőstényre engednek következtetni. Bárhogy is van, az ivartalanítás mindenképp jó a cicának, először is: ha kandurról van szó, megszűnik a folytonos "jelölgetés", és a kertben tartott cica megszökéseinek száma is lecsökken. A nőstény esetében nem alakul ki méhgyulladás, illetve az emlődaganat is szinte teljesen kizárt lesz. És nem igaz, hogy az állatnak (legyen kutya v macska) kell hogy egyszer szüljön. Attól, hogy nem lesznek kölykei, nem lesz eü gondja :)

Úgyhogy szerintem mindenképp az ivartalanítás a jó megoldás. Még valami, ha nem akarsz műtétet, semmiképp ne adj a cicának humán fogamzásgátlót -van aki ezzel próbálkozik-

2011. jan. 12. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!