Kezdőoldal » Állatok » Macskák » A macskák mennyire látják a...

A macskák mennyire látják a tv-t, mi az amit látnak a képernyőről?

Figyelt kérdés

Már egy ideje foglalkoztat a kérdés, több olyan véleményt is hallottam, olvastam (orvosoktól, szakemberektől is), miszerint a macska, kutya nem látja a tv képernyőjét, nem látja magát a tükörben, stb. Ez a gondolat alapvetően hibás, szerencsére ma már a legtöbben tudják ezt, ha másból nem, saját tapasztalatokból. Ott vannak pl. a madarak, ilyenkor sokuk teljesen meghülyül, és támadja a tükröt, ablakot, melyben saját magát látja. Ez amellett, hogy idegesítő, rettentő veszélyes is, mert nem védi a fészkét a tényleges betolakodóktól, s nem egyszer végkimerülésig képes harcolni, mert látja, hogy a másik sem adja fel, a másik is fárad...


Na de ez a kérdés konkrétan a macskákra vonatkozik. Sokszor észrevettem, hogy az ivartalanított nagylányom (3 macskám van, ő 2 éves lesz, a két kisebb 1, ők testvérek) bizonyos tv műsorokat néz, okos, művelt cicalány ő :) Múltkor pl. a biogazdálkoásról volt egy 10 perces reklámközti ismertető, felkapta a fejét, végignézte, majd kezdődött egy krimisorozat, akkor aludt tovább :)

Most egy természetfilmet néztem ebédgyártás és evés közben, nagylány a fotelben heverészett. Nagyjából fél órája szinte megállás nélkül nézi a tv-t, amiben egy kínai tóról, a körülötte lévő erdőről és élővilágáról van szó, teknőstől kezdve a gémeken át a fókáig, tigrisig, medvéig, egyéb madarakig sok állatról szó van. Nem nagyon adnak természeti hangokat, tehát madárcsicsergés, egyéb állathangok, inkább egy kis zenei aláfestéssel a narrátor hallható, tehát nem a hangokra figyelt fel. Mostmár fel is ült, és nyújtott nyakkal, nagy szemekkel lesi a fókákat... mennyire látják ők másként a képernyőt, mint mi? A színeket, árnyalatokat hogyan értelmezik vajon?


Linkelt szakirodalomra és egyéni véleményre egyaránt kíváncsi vagyok :)


Előre is köszönöm!



2012. ápr. 17. 12:48
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne látnák a TVt!

Ez régen volt, még az 50Hz-es tv-ket nem látták jól, a mai plazma/lcd/led tv-ket látják. Az én macskám snooker őrült. Minden meccset végignéz. A természetfilmekben is el tud merülni.

2012. ápr. 17. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez az elmélet tényleg bolondság.

Nekem még a törpehörcsög is meg szokta csodálni magát a tükörben :)


A színekkel vannak gondok, elvileg a macskák, kutyák stb... két színt látnak, a vöröset és a kéket (legalábbis a tanulmány alapján, amit az előbb találtam).

A tévék piros, zöld kék pixeleket jelenítenek meg, az emberi szem számára érthetően.

Ebből ugye nekik a zöld kilőve, így eléggé zagyva képet láthatnak, de látnak.

2012. ápr. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Látják ,hogy ne látnák! Annyi a megoldás ,hogy nem veszik figyelembe a nekik semmitmondó zagyva infókat, tehát ha rájön hogy az egész csak egy nagy kamu ,inkább oda se néznek. A tükörben is látják magukat első találkozásnál ez vicces is lehet mert keresik a másikat a tükör mögött, de aztán rájönnek ez is becsapás.Én macsekom tüntetőleg elfordult mindig ha tükörrel akartam hülyíteni:)
2012. ápr. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Természetesen tudom, hogy látják, a kérdés inkább arra irányult, hogy mennyire, tehát hasonlóan látják-e, mint mi, vagy inkább csak mozgó alakokat más színekben... de ez ráhúzható a "valóságos" látásra, tehát nem a képernyőre, hanem minden másra vonatkozóan. Belebújnék egy napra minden állat bőrébe, hogy megértsem, hogy is működnek, hogyan látnak, mennyire vannak gondolataik, s azok milyenek... néha úgy néznek rám, hogy azt várom, mikor szólalnak meg, hogy elmondják, mi jár a kicsi fejükben...

2012. ápr. 17. 15:03
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
2D képet elvileg nem ismernek fel ha az nem is méretarányos, tehát kis képet hiába mutatsz a a kutyának macskának a gazdáról az nem fogja megismerni. De egy méretarányos falra vetített képet azért be tudnak azonosítani.Vagy egy normál méretű madarat a tv képen. Persze amíg közel nem mennek és látják hogy kamu.
2012. ápr. 17. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!