Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Ugye nem lesz "álveszett a...

Ugye nem lesz "álveszett a macskám"?

Figyelt kérdés
Anyukám adott neki nyers sertéshúst, pedig már egyszer szóltam neki, hogy nem szabad, a comb részből kapott, én úgy tudom, hogy főleg belsőséget és gégét nem szabad adni nyersen. Nálunk mennyire elterjedt ez a betegség, és mekkora az esélye, hogy megkapja????
2012. máj. 5. 16:17
1 2
 1/13 Orsolyaa válasza:
8%
ne legyél már ennyire sötét...-.-
2012. máj. 5. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
14%
A macska megeszi a madarat, egeret meg egyéb dolgokat, mind-mind nyersen. Nem hinném, hogy egy kis nyers hústól baja lenne. De máskor inkább főzze meg előtte anyukád.
2012. máj. 5. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
13%
Kac kac... :)
2012. máj. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
75%

Reméljük nem volt fertőzött a coca...Sertést max csakis átsütve/főzve kaphat a cica,erre anyukád próbáljon meg jobban odafigyelni.

Figyeld a cicát,ha bármi szokatlan dolgot produkálna írány a doki!

2012. máj. 5. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%

A rendkívül okos és tájékozott első három hozzászólónak üzenem, talán utána kéne nézni az Aujeszki-kórnak, vagy más néven álveszettségnek, mielőtt hülyeségeket írtok.


Kérdező: mivel ez a sertésekben egy légúti-betegséget okoz, tényleg a gége, tüdő és hasonló részek a legveszélyesebbek. Nekem egy kutyám lopott el és evett meg kb.1,5 kiló nyers fagyott sertés májat, amit olvadni tettem a mosogatóba egy tálban, de nem történt baj. Mondjuk azóta arra is kínosan ügyelek, hogy még a húslé se cseppenjen le, mert az az 1 hét utána nagyon rossz volt. A lappangási idő 3-6 nap, ha ezen túl vagy megkönnyebbülhetsz.

2012. máj. 5. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Jaaa, 4-es hozzászólónak is. Aujeszky esetén egy állatorvos gyakorlatilag csak egyet tehet: elaltatja az állatot, hogy ne szenvedjen, a kór ugyanis gyógyíthatatlan.
2012. máj. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
31%

Nem tudom, milyen kényes, agyontenyésztett állat pusztul el egy kis nyers hústól, lepontozó okoskák. Miért kell a frászt hozni a kérdezőre?

Néhanapján megesett, hogy a kutyánk vagy a macskáink kaptak 1-1 kis darab nyers húst, érdekes módon élnek és virulnak.

2012. máj. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Nem pontoztam senkit!

Itt nem a nyers húsról van szó hanem kimondottam a sertésről!

4-es vagyok és elnézést kérek a 6-ostól,hogy barom vagyok...

2012. máj. 5. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Drágáim, itt konkrétan csakis kizárólag a nyers sertésről van szó, akik normálisan válaszoltak, azoknak köszönöm szépen, akik pedig az elsők között válaszoltak azok elég tájékozatlanok, ez a betegség sajnos létezik, és a kutyák és macskák a legveszélyeztetettebbek, és minden esetben, kivétel nélkül halálos kimenetelű. Más nyers hústól ilyet nem kaphat, szoktunk csirkemellet is adni nyersen, és azért kérdeztem ezt, mert konkrétan nyers sertéshúst evett, és aggódom.

Nem gondolkoztatok még el azon, hogy miért nincs sertéshúsból készült kutya, vagy macskaeledel?????



Halált okozhat a nyers sertéshús

Aujeszky-kór, avagy „álveszettség”

Az állatbarátok többsége tisztában van azzal, hogy nyers sertéshúst nem adhat

kedvencének, de a miértre alig néhány százalékuk tudja a választ. A betegség már 1902

óta ismert, mégis évrıl évre szedi az áldozatait, pedig a megelızése igen egyszerő.

A betegség régi elnevezésébıl is látható, hogy régen a veszettséggel tévesztették össze.

Elıször 1902-ben Aujeszky Aladár (sz.:1869. január 11-én Budapesten) fogalmazta meg a

róla elnevezett álveszettségszerő agyvelıgyulladást önálló betegségként, megkülönböztetve a

veszettségtıl. A veszettség és az álveszettség tünetei között mindössze egy jelentıs különbség

van; az Aujeszky-fertızött állat nem lép fel támadólag.

A betegség alapvetıen, mint sertésbetegség vált ismertté, amely az egész világon elıfordul.

Vírus okozza, és malacok között tömeges megbetegedést okozhat. Fogékonyak még a

szarvasmarhák, juhok, továbbá a kutya és macska is. A sertéshús nyers fogyasztása a kutyák,

macskák számára azért különösen veszélyes, mert a felnıtt sertésekben a betegség

tünetmentesen is lefolyhat. A vírus emberre veszélytelen, nem okoz megbetegedést.

A vírust közvetlenül a fertızött sertés esetleg vaddisznó nyers húsának elfogyasztásával

kapják el az állatok. Fokozott veszélyt jelentenek: sertés gége, -garat és -tüdı. A

megbetegedett kutyákon vagy macskákon 3 és 6 napon belül jelentkeznek a tünetek. A

betegség számukra halálos, az állatok 36-48 órán belül elpusztulnak. Az állatorvos ilyenkor

már csak a hátralévı pár órás szenvedéstıl tudja megkímélni az állatot.

Tünetek:

Bágyadtság, nyugtalanság, étvágytalanság, ijedt tekintet. A bır nagyon érzékennyé válik, és

igen erısen viszket (paraesthesia). A betegek rágják, harapdálják magukat. A harapdálás

mértéke akár az öncsonkításig fajulhat. Macskáknál a viszketegség esetenként nem alakul ki.

A garatbénulás miatt a nyelés gátolt, ezért a beteg állatok szájából csurog a nyál. A légzés

nehezített. Macskáknál jellemzı a pupillák egyenlıtlenül tág volta, és a gyermeksírásszerő

nyávogás. A tünetek megjelenése után 36-48 órával bekövetkezik az elhullás (agy- és

gerincvelı gyulladás). Tekintettel arra, hogy a betegség kezdeti stádiumában nem különíthetı

el biztonsággal a veszettségtıl, az ilyen tüneteket mutató állatokat fokozott óvatossággal kell

kezelni, és feltétlenül gondolni kell a veszettség lehetıségére is.

Gyógykezelés:

A betegség nem gyógyítható!

Megelızés:

Húsevık esetében a védıoltás nem vált be, így védıoltás nincs!

Az egyetlen és legfontosabb dolog, amit tenni lehet, a megelızés! A kutyák és macskák

megbetegedése a legegyszerőbben úgy elızhetı meg, ha a sertéshúst minden esetben csak

alapos hıkezelés (fızés) után etetjük!

Európa szerte folyik a sertés állományok Aujeszky-féle betegségtıl való mentesítése.

Hazánkban ez 1987-ben kezdıdött, és ma is tart.


Vagy itt van ez: [link]

2012. máj. 5. 20:40
 10/13 anonim ***** válasza:
5 és 6 vagyok. Így igaz sajnos, ahogyan a kérdező bemásolta. Ezért tilos nyers-sertés húst adni kutyának-macskának. 4-es: én zöldet nyomtam neked :-).
2012. máj. 5. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!