Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan lehet a macskát leszokt...

Hogyan lehet a macskát leszoktatni arról, hogy felugráljon a konyhapultra, étkezőasztalra?

Figyelt kérdés
Fél éves keleti sziámi cicám egyszerűen nevelhetetlen. Nem képes elfogadni, hogy nem ugorhat föl bárhová. Hogyan lehetne meggátolni, hogy felugorjon konyhapultra, étkezőasztalra? Általában kajáért ugrik, volt már hogy megdézsmálta a sajtos kiflit, de bármit képes megenni, ami ehető. Próbáltuk már a fújást, (azaz ráfújtunk a pofijára) de ez kb. 2 hónapos koráig működött, aztán rájött hogy semmi baja tőle és már ez sem érdekli. Egyszerűen sportot űz abból hogy felugrál és belekóstol az esetleg otthagyott kajákba (bármibe!). De van olyan, hogy csak úgy felugrik és körülnéz, végigjárja az egészet, beleértve a kerámialapos tűzhelyet is. Akinek volt már hasonló tapasztalata, hasonlóan "szemtelen és nevelhetetlen" a cicája, mit javasol mit tudok tenni a felugrálás ellen??? Teljesen tehetetlen vagyok. Köszönöm az értelmes válaszokat.
2013. febr. 14. 18:38
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt hamarabb meg kéne etetni, mint ahogy esztek, másrészt nem szabad kaját hagyni előtte. Ha ennek ellenére felugrik, locsoljátok le vízzel. A szódás szifon erre nagyon praktikus.
2013. febr. 14. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 tetris ***** válasza:
100%

Valahol olvastam, hogy nevelési célzattal meg lehet próbálkozni a vizipisztollyal. Ha felugrik a pultra, csak oda kell neki spiriccelni egyet. Remélhetően ez a cica is utálja a vizet, mint a legtöbb.

Ja, hogy tél van, és ilyenkor nincs sehol vizipisztoly? Hát akkor kérni kell a patikában egy fecskendőt, tű nélkül, és azzal is lehet lődözni.

2013. febr. 14. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Rendesen kap enni, nem éhezik. Állandó helyen van a kajája. És nem csak akkor ugrik fel, amikor eszünk, hanem MINDIG. Szódás szifont elég brutálisnak tartom, (nincs is itthon), de azt már kipróbáltam hogy vizes kézzel lefröcsköltem egy kicsit, menekült ahogy kell, de aztán ugyanazt csinálta megint. Olvastam időközben itt egy pár hasonló kérdést-választ, hát nem lettem okosabb, és úgy látom nem túl biztató a helyzet... Tudom, hogy a macska okos állat, és végeredményben azt csinál amit akar, és tisztelem is a függetlenségét meg az egész lényét, de ez az egyetlen, amit nem bírok elviselni. Volt már pár cicám előtte, érdekes eddig egyetlennel sem volt ilyen gond. Soha egyiknek sem jutott eszébe ezt csinálni, legalábbis ilyen nyíltan, sosem vettem észre semmi jelét hogy felugrálnának.
2013. febr. 14. 18:50
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy drasztikusnak fogod olvasni, de szerintem néha keménykedni is kell velük. Nekem is van cicám, képtelen lennék bántani, verni, de mikor felugrál a pultra azt én sem bírom. Mondjuk nálunk nem a kaja miatt, mert minden el van pakolva, szerintem csak úgy kedvtelésből teszik, mert magasabban van és onnan is érdekes a kilátás... Én is kezdtem szép szóval meg spricceléssel. Egy csomó olyan praktikát olvastam, ami szerintem vagyis nálunk teljesen használhatatlan. A víz is ilyen. Szóval én megfogtam és letoltam, erősen és mindig mondtam erényesen, hogy nem jöhetsz fel. Ezt eljátszottuk párszor volt, hogy sértődötten "magyarázott" (szintén sziámi és dumagép) és lecövekelt, ilyenkor még erősebben löktem le (persze szerintem ez nem fájt neki, utána ugyanúgy viselkedett, nem utált meg, nem lett félős). Aztán később még ha fel is ment csak csúnyán kellett rá néznem és már le is ugrott. Azóta nem látom ott, lehet akkor csinálja mikor nem látom, nem tudom, de remélem leszokott róla. És tényleg ugyanúgy szeret, szóval nem hinném, hogy neki akkora trauma, ha néha nem érti, hogy nem, akkor kicsit keményebb vele az ember. Amúgy máskor nem is volt ilyen, csak ezt nem szabad neki, szinte minden másban rendes/okos cica.
2013. febr. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Szóval az erény szó helyett inkább az erélyt kellett volna használnom... az értelmes válaszom. :D
2013. febr. 15. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Érdekes módon az én macskámat nem érdekli az asztal, tudja, hogy ott nem terem neki babér. Pedig nem volt kicsi, amikor kaptuk, akkor már 1,5 éves körül volt. És jól neveltnek se mondanám. A szifon csodákra képes. De a vízipisztoly se rossz ötlet. Csak következetesen mindig ne le kell spriccelni, különben nem ér semmit. Mi néhány hónap alatt szoktattuk le erről. Olyan szinten van, hogy max akkor néz az asztalra fel, ha valami nagyon finom husit érez. A székre felülhet, szóval nem sokból tartana neki lecsenni valamit, de nem teszi. És mi csak a tálkájánál etetjük, szóval nincs olyan, hogy ülünk az asztalnál, a macska a lábunknál és közben kapja a falatokat. Így nem is kunyerál, mert tudja, hogy nincs értelme. Csak fontos, hogy mindenki ugyanúgy nevelje a macskát a családból, mert ha egy valaki is engedékenyebb, akkor megette a fene az egészet. És lebecsülöd a macskát, nagyon is okos jószág.
2013. febr. 15. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Azt hiszem pont itt a gyakorin olvastam egy kérdést, miszerint ugyanez volt a baj. Ott tanácsolta az egyik válaszadó a citromos vizet(?) ha jól emlékszem. A citromnak a szagát állítólag utálják.

Annál a kérdezőnél használt. Vagy citromot nyomott a pofijukba? Erre nem emlékszem. Ha sikerül megtalálnom belinkelem. :)

2013. febr. 16. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tippeket. Volt már olyan is, hogy csak hagymát vágtam, és már akkor ott sündörgött körülöttem, aztán hirtelen felugrott, hihetetlen hogy milyen pontosan (hiszen fölfelé nem láthat, hogy épp mit csinálok) de a hagymaszagot csak éreznie kellett! Még jó hogy nem a késbe ugrott bele a kis buta. Megkínáltam egy kis hagymával. :-) Baromira nem tetszett neki. Félrevonult mosakodni, de a következő alkalommal ugyanezt eljátszotta. Amúgy tényleg okos, semmi gond nincs vele, tüneményes aranyos, dorombolós, bújós, szeretetzsák. De ezzel a szokásával nem tudok mit kezdeni... a végén feladom, és beletörődök, hogy ő ilyen.
2013. febr. 17. 13:17
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezt most találtam, bár eddig is ezeket javasoltuk, csak itt össze van foglalva.


"Nevelésük során legyünk kitartóak és határozottak. Az együttélés szabályaira a legelején kezdjük tanítani az állatot, a tiltásoknál járjunk el következetesen. Az erõszak és a büntetés nem vezet célra, sõt elérhetjük vele, hogy kapcsolatunk is megromoljon az állattal.


Büntetni csak azért a dologért lehet, amin közvetlenül rajtakapjuk, mert késõbb nem foga tudni, miért kap büntetést. A téves kommunikációval csak súlyos hibákat ejtünk, félreértések és rossz beidegzõdések keletkezhetnek. Maga a büntetés is igen kényes dolog. Egy életre elveszti bizalmát abban, aki bántja, ezt pedig nem akarhatja az a gazdi, aki egy fedél alatt, harmonikus kapcsolatban kíván élni macskájával. A fenyítésnek tehát kevésbé drasztikus, ám annál hatásosabb vállfajait kell választanunk.


Mivel érzékeik rendkívül kifinomultak, nagy hatással van rájuk, ha gazdájuk ilyenkor nem a szokott hangvételben szól hozzájuk, hanem keményebben, szigorúbban. Az ember mozdulataiból, elutasító viselkedésébõl is egyértelmûen érzik, hogy haragszik rájuk. Ez pedig inkább vált ki belõlük megbánást, mint egy esetleges verés, melynek kapcsán csak a menekülés és a bizalom elvesztése kerülhet szóba.


A szokottnál kissé erõsebb szorítások, durvább mozdulatok is hatásosak, ezekbõl egyértelmûen érzi az állat, hogy most nincs bocsánat, elnézés, hanem fenyítés folyik éppen. :-) Ilyenkor gyakran lehet tapasztalni, hogy a macska nem átall gõzerõvel dorombolni! Szinte elnézést kér és békít minket, miközben az járhat a fejében, hogy legközelebb megint megpróbálja, tehát kár a gõzért. De azért mi csak legyünk megint kedvesek és adakozóak az irányába. Az újabb "rosszaság" elkövetésekor pedig egyértelmûen lesi, hogy figyel-e a gazdi és sunyi módon garázdálkodik a tilosban. :-)


Gyakran használt módszer, ha a büntetés nem a gazditól jön. Vízipisztollyal, hangos dudával, konzervdobozba zárt kavicsok rázásával ijeszthetünk rá az állatra, amikor rajtakapjuk. A beidegzõdés néhány eset után a következõ: ha felugranék a kanapéra, valami ijesztõ történne. Persze az állat nem gondolkodik így, de a társítások: felugrás-negatív érzés (zaj, víz stb.) maradandóak számára."

2013. febr. 17. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Én is hasonló problémával küzdök. A macska ultrahangos riasztó, vagy elektromos nyakörv lehet hogy megoldás lenne. Próbálta valaki?
2017. jún. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!