Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Valódi megoldás-e a nevelési...

Valódi megoldás-e a nevelési gondokra az ivartalanítás, vagy az csak afféle kényelmes megoldás a valóban nevelni lusta gazdiknak?

Figyelt kérdés

Több olyan kérdéssel is találkoztam már, ahol valamit csinált a macska, és nyomban az volt az első ajánlat, hogy ivartalanítsa. Rávizelt a szőnyegre? Ivartalanítsd. Birkózik a cipővel, miközben pitéli? Ivartalanítsd. Csavarog? Ivartalanaítsd. Felugrik az asztalra? Ivartalanítsd.


Aztán jön a többi kérdés, miszerint csavarog az ivartalanított macska. "Miért jelöl az ivartalanított macska?" "A macskám nem enged az ágyamba, 2éves ivartanított nőstény." "Miért nem az alomtálcába csinál a macskám, hanem a cipőmbe? Ivartalanított fiúcica." "Miért kaparja a cicám a fotelt? Van kaparófája, ivartalanítva van."


Nekem úgy tűnik, hogy ugyanazok a problémák, amikre olyan sokan és buzgón az ivartalanítást javasolják, azután is fennáll.


2013. febr. 19. 12:17
 1/5 A kérdező kommentje:

A másik kedvencem, a névtelenül, az ország túlvégéről okosnak lenni. A kérdező le akarja nevelni a macskáját, hogy a cipősdobozt használja budinak - amiben cipő is van, bevallja, hogy kicsi a lakás, bent nincs hely alomtálcának, de különben is, a macska kint lakik, csak néha beengedik. Erre nyomban ő lesz a hülye, mert nem szórja tele a lakást macskaalommal.


Meg az is hülye, aki egyáltalán nem is használ macskatálcát, mert a macskája kint végzi a dolgát. (Így már engem is hülyéztek le.)

2013. febr. 19. 12:20
 2/5 anonim ***** válasza:

Párzási szezonban csavargás, jelölés ellen az ivartalanítás az egyetlen megoldás.

Asztalra felugrás ellen nem, erre soha senki nem javasolta.


Emellett a felelős állattartás alapja, úgyhogy nem érdemes ezen vitatkozni.

2013. febr. 19. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Hozzánk mindig járt egy ivartalanított macska, ami a kutyák tányérjából evett. Kiderült, hogy öt házzal arrébb lakott az utcánkban. Nyakörve is volt.

Párszor sikerült megfogni, megsimogatni, és úgy tudtuk meg, hogy már nem kandúr, holott annak néz ki.

2013. febr. 19. 12:38
 4/5 anonim ***** válasza:

Pár házzal odébb elmennek az ivartalanított macskák is, viszont egy nem ivartalanított kandúr több hektárt is bebarangol. Sőt nekik egész évben veszélyes, mert a terület védés miatt egész évben harcolnak.

Lehet, hogy a kutyákkal kevered össze a dolgot. Náluk nem szünteti meg a viselkedési zavarokat az ivartalanítás, (csökkenti legfeljebb, pl. az udvarból való kiszökést tüzeléskor, akármilyen nemű) pl. egy ivartalanított kutya is tehet hágó mozdulatokat, mintha párosodni akarna, de az annak a jele, hogy ő akar lenni a falkavezér. Macskákat nem lehet úgy nevelni, mint a kutyákat. Egy kijárós macska szaporodni fog, amit fontos megelőzni, mivel a menhelyek tömve, az utcák tele vannak kóbor macskákkal, nincs szükség további macskákra. A kandúrnak is születik kölyke, nem elég a nőstény hozzá. Ha pedig benti a macska, meg fog őrülni, ha nem párosodhat, és meg is betegedhet. Ezért fontos felhívni a figyelmet az ivartalanításra, még ha nem is pont a kérdéshez passzol, mert vannak olyanok, akik nincsenek tisztában a dolgokkal, de örülnek, ha tanulnak valami újat.

2013. febr. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Mecse ***** válasza:
73%

Hm nem is tudom, azért talán mert khm... ez ezekre a gondokra a megoldás?


Ha egy lakásban tartott ivaros macska elkezd a lakás random pontjaira vizelni, az nem pisilés, hanem jelölés, tehát az ivartalanítás megoldja a dolgot (az esetek nagy százalékában, biztos vagyok benne hogy vannak kivételek amikor mondjuk egészségügyi probléma van a háttérben).


Ahogy már mondták, ivaros macskának több tíz hektárnyi is lehet a területe (dolgozik is a bővítésén amikor alkalma adódik rá), az hogy egy ivartalan cica pár háznyit sétafikál össze sem hasonlítható ezzel (bár mindkét eset egyenlően rossz, senki macskája nem való más portájára és pont).


Az hogy az aktust imitálja a macska úgy is megtörténhet hogy ivartalan, és elég hosszan lehetne róla beszélgetni, de hogy rövid legyek ivaros macskáknál tényleg az ivarosság okozza ezt.


Tehát ezekre nyilvánvalóan az esetek 90%-ában ez lesz a megoldás. Sőt, az "eszetlen hangosan nyávog a(z ivaros) nőstény macskám és emelgeti nekünk a fenekét és egy helyben toporog nincs egészségügyi problémája nem beteg mit csináljak mitől van ez hogyan tudnám megszüntetni?!" is megoldható az ivartalanítással, mivel ez szimpla tüzelés, csakúgy megoldható mint a "(ivaros) kandúrom vérző sebekkel jön haza mit tehetnék hogy a többi macska leszálljon róla"?


A macskáknál nem a személyiségüket operálják ki az ivartalanítással, az asztalra ugrálás vagy a gazdi kezének erősen harapása vagy a fotelen karomhámozás nem fog megoldódni az ivartalanítással, soha nem is láttam hogy bárki ezt javasolta volna ilyen esetekben.


Az ivartalan cicák is ugyanúgy macskák, egyéniségek, van amelyik nehezebben kezelhető, problémásabb. Nem is tudom komolyan hogy mit mondjak, sosem láttam hogy valaki fotelkaparásra ivartalanítást javasolt volna.


Amikor ivartalan cica kezd össze-vissza pisilni azt midnig nehezebb megfejteni miért van mint amikor egy ivaros cica, mivel az majdnem 100 % hogy a területjelölő magatartás kifejeződése, míg egy ivartalan cicánál lehet az alom nem tetszésétől az alomtálca rossz helyén és az egészségügyi / húgyúti problémákon át a közelmúltban kisbaba születéséig gyakorlatilag minden.


Nem tudom, lehet hogy csak nem figyeled eléggé a kérdések sokszínűségét vagy ezek elkerülik a figyelmed.

2013. febr. 19. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!