Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Meddig tarthat az összeszokás...

Meddig tarthat az összeszokás és hogyan tudnám elősegíteni?

Figyelt kérdés
Tudom ez elég relatív kérdés meg hát türelemmel is kéne lennem, de hátha van valakinek hasonló tapasztalata és megnyugszom kicsit. Van egy majdnem 2 éves inkább szoba cicám, de ki is mehet. Direkt miatta lett egy másik macsek, mert azt hittem jót tenne neki egy társ, sok mindenből erre következtettem. DE... sajnos nem biztos, hogy jól következtettem. Tegnap jött hozzánk a pici. Tudtam, tudom, hogy idő kell nekik, de erre azért nem számítottam. Az idősebb cica olyan szinten szemét a kicsivel, hogy rossz érzés látni, fúj és morog rá és nem is hajlandó közelebbről szemügyre venni. Közben vele is foglalkozok meg simizem és olyan szinten sértődött, hogy így még nem is láttam/hallottam. Engem ugyanúgy szeret és elfogadja a közeledésem, de közben meg rekedt, szinte panaszosan elnyújtott hangon panaszkodik. Tegnap kicsi cica játszott, mindenki köré gyűlt, ekkor az idősebb is feljött, leült háttal elég messze tőle és visszafordított arccal méregette a picit végig fleós fejjel. Mindkettőjüket simizem és próbálom egymás "illatát" megismertetni egymással, de ez így nem igazán érdekes számukra. Mit tudok tenni? Megszerethetik egymást? A picit sajnálom, mert látszik rajta, hogy nem ezt szokta meg, de tök jó fej meg próbál kis aranyos lenni, nem hunyászkodik meg, nem dumál vissza, de a sokadik fújásnál és morgásnál azért már kezdett tolatni. Volt már valakinél hasonló szitu? Idővel megfog ez változni? Köszönöm, ha tudtok segíteni, most jól jönne. :)
2013. ápr. 13. 07:54
 1/4 borcsi02 ***** válasza:

Nálunk volt hasonló helyzet, a nagyobb cicám (1 éves ivartalanított lány) mellé hoztunk 2 elég pici kiscicát társnak, és egy az egyben ugyanezeket a "tüneteket" produkálta. Szerintem ez általános viselkedési forma, és nem hiszem, hogy van olyan cica, aki simán, egyből elfogadja az új jövevényeket, szóval ne érezd emiatt rosszul magad.

Ami az összeszokást illeti, jó csinálsz mindent, de igazából a cicákon fog múlni a dolog! Hagyj időt nekik, erőltetni nem szabad!

Ne ijedj meg, hogy egy nap után még ilyeneket tapasztalsz, mert a nagyobb cicának fel kell dolgoznia, hogy jött egy kis "betolakodó", és az ő területére/birodalmába hozott magával egy rakás idegen szagot!

Nálunk kb egy hétbe telt, míg normalizálódott a helyzet, de már 4-5 nap után megindult a közeledés, a nagyobb cica érdeklődve fordult a picik felé, és a lényeg, hogy ennyi idő után már nem félt tőlük, mert fura, de egy nagyobb cica is tud ám félni egy idegen picitől, főleg ha szelíd benti cica!

Szóval egy héten belül még nem fog rendeződni, de onnantól már alakul a dolog, és pár hét múlva teljesen jóban lesznek. Nálunk először elkezdte figyelgetni a kicsiket, aztán közelített, már nyalogatta, tisztogatta őket (ezek a szép ösztönök:)), egy hét után meg már játszott is velük, néha még rá is kellett szólni, annyira maga alá temette őket, mert még nem tudta, hogyan kell ilyen kis termetűekkel birkózni. Persze még sokáig fújkált rájuk, ha olyat csináltak, ami idegesítette, de ezzel semmi gond nem volt szerintem.

Amit fontosnak tartok, hogy a nagy cicának legyen meg egy elszeparáltabb része, egy saját nyugodt hely, ahol nem zavarja a kicsi, és amit a magáénak tudhat, hogy ne érezze úgy, teljesen elvesztette a birodalmát. Én ezt úgy oldottam meg, hogy az emeletre ő feljöhetett, az csak az övé volt, de ez lehet akár egy szoba is, pl éjszakára is beengedtem hozzánk az ágyba aludni. Na és persze, látványosan nem babusgattam előtte a kicsiket, nehogy nagyon féltékeny legyen! Majd ha ő akarja, odamegy ismerkedni, és oda fog, mert a kíváncsiság nagy úr!:)

2013. ápr. 13. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, jó ezt olvasni, nagyon. :) Igen, szinte ő fél a picitől, nem is értem... Mármint gondolom, de ha úgy vesszük csak ő van itthon, neki egy " kis kupac" újdonság került képbe, akkor gondoljon bele a pici helyzetébe, hogy neki minden, de minden új. Jó... ők macskák. :D

A külön hely szerencsére megoldható. A nagy amúgy is felváltva aludt, külön szinten. Most egy ideig biztos nem jön fel, de nem is erőltetem.

Már alig várom, hogy elteljen ez a pár hét, mert már én is látnám a cuki ösztönöket. A pici már végignyalta a fél fejem, amit a nagy életében nem csinált, kíváncsi vagyok mit fognak egymással kezdeni.

Köszi még egyszer a választ, de azért még lehet írok abban a pár napban, igaz a billentyűzetem már megsínylette a kis jövevénnyel való találkát.

2013. ápr. 13. 08:44
 3/4 anonim ***** válasza:

Jajj, hát egy nap az semmi, nem csoda hogy ennyi idő alatt még nem nyugodott meg a nagy! :) Mi másfél éves cicához hoztunk fél éves cicust társnak, és kb. két hónapba telt, mire teljesen összeszoktak. Sajnos most sem annyira jó barátok mint én szeretettem volna, de egyébként jól elvannak.

Első nap egyébként az az ideális, ha a picit külön szobába zárod, és a nagy csak érzi a szagát, hallja a hangját, ráér később bemutatni őket egymásnak, de már mindegy. :) Valóban nagyon fontos, hogy a nagy cicának legyen egy "picimentes" menedéke, ahová vissza tud vonulni ha már nagyon elege van. Majd kezdeményez ő, ha elég kíváncsi lesz.

Még ami fontos, bár ezt gondolom tudod, hogy a nagy ételéből ne ehessen a kicsi, legyen külön tálkájuk, és a külön almostálca sem árt, mert vannak macskák, akik nem hajlandók egy alomra járni másokkal. Fontos, hogy a nagy semmiképp ne érezze úgy, hogy a kicsi betolakodik és átveszi a helyét!

Nagyjából ennyi, valószínűleg pár nap alatt megnyugszik a nagy cica, és barátkozni kezd, de a nyalakodás egyébként macskáknál a dominancia jele! :)

2013. ápr. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen, tudom az egy nap az semmi, csak az én cicám olyan kis barátságos és annyira nem volt jellemző rá ez a viselkedés, azt hittem, hogy legalább megszaglássza a picit aztán otthagyja és majd utána lesz valami, de nem, megy a nagy sértődés meg panaszáradat. Meg valószínű nálam ez a kicsit letört hangulat alapja, hogy én is azt szeretném, hogy nagyon jó barátok legyenek, nem akarok két magányos cicát egy házban, elsősorban a nagy miatt van még egy macs, nem miattam. A két hónap az elég soknak tűnik, remélem itt jobb lesz a helyzet.

Tök mindegy a külön zárás, mert a nagy így is kerüli a kicsit, azért néha feljön, körbenéz, de megy a fújás, morgás aztán futás le a "menedékbe".

A nagy kajcsija lent van a picié fent, de tiltani nem akarom őket egymásétól, remélem ezt is lerendezik egymás között. Direkt olyan száraz táp van, amit kicsik, nagyok egyaránt ehetnek a többit meg csak alkalmanként kapják nincs kint mindig. Én is próbálom eleinte őket szeparálni, de a későbbiekben szeretném a nagy összetartást, lehetőleg mindenben. Van két alomtálca is, de a kicsi már mindkettőt használatba vette, a nagy meg mivel kinti is nem igazán használja már.

Köszönöm neked is a hasznos sorokat. Most már csak türelem kell nekem meg azt hiszem egy kis szerencse is, hogy összepasszoljanak.

Akkor én már a pici alárendeltje lettem. :D

2013. ápr. 13. 12:39

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!