Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Baj, ha a szobacica nincs...

Baj, ha a szobacica nincs beoltva?

Figyelt kérdés

Féreghajtva persze vannak 3-4 havonta, bolhairtás is volt. De mennyire fontos, hogy legyen nekik mindenfajta oltásuk, ha nem mehetnek ki?


És ehhez kapcsolódóan, ha szeretnék kutyát (azt persze tudom, hogy be kell oltani, mert kijár és összeszed bármit) akkor a macskát is kell? Elkaphatnak egymástól valamit? És később is be lehet oltani a macskákat vagy csak akkor ha gyermekkorban már be voltak vagyis lesz-e teljes védettség ha később kapnak oltást?



2013. máj. 6. 19:43
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mindenfajta oltás nem kell neki. Hívd fel az állatorvost, ő pontosan meg tudja mondani, mi az, ami ellen érdemes egy szobacicát is oltatni, és mi az, ami ellen felesleges. Azon múlik, melyik betegség milyen módon terjed. Amihez érintkeznie kell más macskákkal, azt a szobában semmiképpen nem fogja elkapni, amit viszont akár a cipődön is bevihetsz a járdáról, az ellen ugyanúgy be kell oltani.
2013. máj. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Egy kombinált oltást mindenképpen érdemes kapnia a cicának, mert vannak olyan kórokozók, amelyeket be tudsz vinni a lakásba a cipőddel. Ha egyedül van, akkor veszettség és leukózis ellen felesleges beoltani, mert az macskáról macskára terjed. De ha jön kutya is, akkor lehet, hogy mást is érdemes kapnia, ezt nem tudom biztosan. Kérdezz meg egy állatorvost, ő részletesen el tudja mondani.
2013. máj. 6. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ha csak magában (kutya nélkül) lenne, akkor elég lenne egy kombinált oltás, amit évente ismételni kell, hogy a védettség folyamatosan fennálljon. Viszont ha a kutya kijárós, akkor hazahozhat olyan kártékony lényeket, ami ellen érdemes beoltatni a cicust. Erről viszont az állatorvos tudna pontosabbakat mondani.
2013. máj. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Ahány állatorvos annyi válasz. Volt amelyik azt mondta nem kell. Volt amelyik a kombit mondta és volt amelyik a leukolozit is. Sima benti egyke cicára. Amúgy attól is függ milyen az orvos. Szerintem sokan azért csak a kombit mondja mert kb a teljes oltás 60 ezer körol lenne mindenre és sokan akkor még a kombit se adná. Plusz vannak olyan oltások ami elött teszt is kéne és az is több ezer forint.
2013. máj. 6. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Pont a napokban gondolkodtam el ezen, hogy végül is az oltások hatásosak-e vagy némelyik csak lehúzás.

Egy példa, ami miatt elkezdtem töprengeni:

A cicámba beleszakadt egy kullancs. Vittem dokihoz, de nem csinált vele semmit. Mondta, hogy van Lyme-kór elleni oltás, de megoszlanak a vélemények a hatásosságáról. Aztán még azt is mondta, hogy lehet az ő kutyája is ebben halt meg, de ezt nem tudja pontosan, mert daganatos is volt mellette. Ezen sokat agyaltam, hogy a saját kutyáját állatorvos létére nem oltatta volna be? Vagy beoltatta és mégis ennyire kiszámíthatatlan, hogy védettséget biztosít vagy sem? Sok kérdés felmerült bennem az oltásokkal kapcsolatban, szerintem (is) nehéz döntés, hogy mikor és mivel teszel jót az állatoknak.

Meg azt sem értem, hogy a macskáknak miért nincs kötelező oltás, mint a kutyáknak vagy az embereknek. Ennyire nem lenne nekik fontos vagy ennyire le vannak ejtve?!

2013. máj. 7. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 5. válaszoló!

Az igaz, hogy a Lyme-kór elleni oltás nem teljesen megbízható, de attól még ez nem feltétlenül biztos az összes vakcinára. Nagyon sokféle vakcina létezik sokféle kórokozóval szemben. Vannak vakcinák, amelyek nagyon jól működnek, de egyes kórokozókkal szemben nagyon nehéz olyan vakcinát kialakítani, ami hatásos is. Ez nagyban függ az adott vírus vagy baktérium ellenálló képességétől, és attól, hogy elő lehet-e állítani vagy ki lehet-e vonni belőlük olyan antigéneket, amelyek megfelelő immunválaszt indukálnak, így biztosítva védettséget az állat számára. Ezek az eljárások gyakran nagyon bonyolultak és időigényesek, egy újabb vakcina előállítása évekbe telik. Vannak vakcinák, amelyek azonban nagyon hatékonyan működnek, ezekkel érdemes is beoltani az állatot.

Felvetetted, hogy a macskákat miért nem kötelező vakcinázni. Ez a lakásban tartott macskáknál azzal magyarázható, hogy ha nem érintkeznek más macskákkal, akkor nem fertőzheti meg őket a veszettség vírusa (amely csak közvetlenül állatról állatra képes terjedni), ezért nincs értelme ellene oltani. Kutyáknál ez azért kötelező, mert ők a sétáltatás során e szempontból sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve, találkoznak más kutyákkal vagy más fajú állatokkal, sokkal könnyebben fertőződhetnének. Ezért találták ki a chipes rendszert is, hogy nyomon tudják követni, melyik kutya kihez tartozik, és megkapta-e az oltását. Ez közegészségügyi szempontból is jelentős, hiszen a veszettség vírusa emberre is veszélyes. A kijáró macskáknál szintén meg van a veszélye, hogy megfertőződnek, azonban annyi a kóbor macska, hogy lehetetlenség nyilván tartani őket, nincs gazdájuk, így nincs, aki fizesse az oltás költségét, ezért nem is tudják kötelezővé tenni.

Követendő példának tartom a Rómában élő macskák helyzetét. Ott rengeteg a kóbor macska, ezért állatvédő szervezetek régiókra osztották a várost, mindegyik részhez tartozik valaki, és mindig megvan, hogy az adott napon ki etesse őket. Ezen felül az összeset befogják, beoltják, és ivartalanítva engedik vissza őket. Sajnos Magyarországon egyelőre elképzelhetetlen, hogy egy ilyen jól működő rendszer kialakuljon, de hátha eljön ez az idő is.

2013. máj. 7. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Köszönöm a részletes leírást.

Tudom, hogy egy állattartónak tudnia kéne sok mindent ahhoz, hogy felelős állattartónak mondhassa magát, de mikor ennyire gáz a helyzet és ennyire összevissza megy a tájékoztatás, szerintem nehéz felelősséggel dönteni.

Nagyjából tisztában vagyok azzal amiket leírtál, de sajnos én nagy részben ebben üzletet látok, anyagi hasznot és nekem ez nem szimpatikus.

Az biztos, hogy jó lenne, ha kicsit komolyabb lenne itt Mo.-on is az állatokkal való törődés és a részletes felvilágosítás.

2013. máj. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én támogatom hogy bekell oltatni a macskát mert ki tudja milyen fertőzést kap el ami utólag nem lehet gyógyítani.

A cicám kapott kombit és veszettség ellen is ja és chipje is van mert úgy terveztük kimegyünk külföldre.

Igazából szoba cica de a kertbe kijár néha.Most 1 éves.Szerintetek érdemes lenne beoltatni leukózis ellen is?

2013. máj. 8. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!